Setari Cookie-uri

Despre florile de gradina

http://www.badongo.com/pic/5380073
http://www.badongo.com/pic/5380075
http://www.badongo.com/pic/5380078
Asa arata gradina mea in aprilie 2008.
Astept sa se topeasca zapada sa va arat ce a mai ramas din ea.

Postat pe 1 Martie 2009 22:52
Frumoasa foc gradinuta si plina de flori. Nu prea venisera cartitele... Le-ai invitat mai tarziu?
Asteptam pozele de la ospat. Poate totusi te-au iertat.

Cica sunt niste aparate cu ultrasunete care le cam alunga. Eu cu un astfel de aparat am scapat de soriceii care intrasera si in casa. Poate a folosit cineva...
Adinuca
Postat pe 2 Martie 2009 10:32
De la: Adinuca, la data 2009-03-02 10:32:40Frumoasa foc gradinuta si plina de flori. Nu prea venisera cartitele... Le-ai invitat mai tarziu?
Asteptam pozele de la ospat. Poate totusi te-au iertat.

Cica sunt niste aparate cu ultrasunete care le cam alunga. Eu cu un astfel de aparat am scapat de soriceii care intrasera si in casa. Poate a folosit cineva...


am promis ca o sa spun cum se numesc chestiile alea cu ce se alunga cartitele: PATROANE FUMIGENE...

micki23
Postat pe 2 Martie 2009 21:55
Le-am testat.Cred ca le-au ametit vreo doua zile, dar si-au revenit cu si mai mare elan

Postat pe 3 Martie 2009 14:01
De la: georgepuiu, la data 2009-03-03 14:01:00Le-am testat.Cred ca le-au ametit vreo doua zile, dar si-au revenit cu si mai mare elan



Problema e ca trebuie sa gasesti toate galeriile din gradina ta , sa pui repede in ele , apoi sa astupi tot rapid galeriile...


ce mai poti incerca ...bucati de lemn din soc, deoarece nu le place mirosul...sa implanti din loc in loc in gradina ta...e leac babesc , si probabil dupa un timp se va obisnui cu mirosul...dar macar o perioada sa scapi de le...
micki23
Postat pe 3 Martie 2009 15:16
As avea nevoie de un sfat, din cate vad va plac florile. Sper sa nu stric 'buna dispozitie' a mesajelor. Ce flori ma sfatuiti sa plantez pe un mormant ( al mamei)?!?? Iubea florile tot atat de mult cat ne iubea si pe noi. Va multumesc
DianaDiv
Postat pe 7 Martie 2009 19:23
Draga mea anady angel in primul rand condoleante pentru draga ta mama! Cred ca e groaznic prin ce treci nu stiu pe pielea mea deoarece mama traieste dar ma gandesc ca e ingrozitor...si-mi pare rau ...Dumnezeu sa-ti dea putere sa treci peste durerea ta!Eu te-as indruma spre niste flori care nu necesita multa ingrijire:adica pentru primavara :narcise,lalele si zambile si chiar niste ghiocei si viorele de padure daca poti face rost astea sa le pui pe mijloc iar pe margine ar fii indicat dupa parerea mea sa pui crizanteme si la capul ei poti pune un trandafir rosu daca vrei si astfel tot timpul anului vor fii flori pe mormantul ei si nu vei fii nevoita sa le sapi sau sa le uzi.Este parerea mea eu asa am la bunicul meu si dragul de el are flori tot timpul anului!Inca odata condoleante si multa putere sa treci peste necazul tau!Cu mult drag MONI.
angelblue_67
Postat pe 7 Martie 2009 21:17
De la: anady_angel, la data 2009-03-07 19:23:13As avea nevoie de un sfat, din cate vad va plac florile. Sper sa nu stric 'buna dispozitie' a mesajelor. Ce flori ma sfatuiti sa plantez pe un mormant ( al mamei)?!?? Iubea florile tot atat de mult cat ne iubea si pe noi. Va multumesc



crizanteme, deoarece sunt rezistene, sau Portulaca grandiflora - flori de piatra multicolore,,,
micki23
Postat pe 8 Martie 2009 13:02
Pentru geoegepuiu:ai dreptate cu petardele fumigene sunt aiurea dai banii pe ele degeaba!Sotul meu a facut rost asta iarna de petarde care se folosesc sau pardon se foloseau de sarbatori si a reusit sa le alunge deocamdata!Acum salata mea incepe sa creasca!E adevarat ca au si ele rolul lor in lume dar cand te invadeaza iti vine sa plangi de ciuda!Iti doresc din suflet sa scapi si tu de ele!
angelblue_67
Postat pe 10 Martie 2009 19:14
De la: georgepuiu, la data 2009-03-01 22:52:09http://www.badongo.com/pic/5380073
http://www.badongo.com/pic/5380075
http://www.badongo.com/pic/5380078
Asa arata gradina mea in aprilie 2008.
Astept sa se topeasca zapada sa va arat ce a mai ramas din ea.


superbe flori ;)
micki23
Postat pe 11 Martie 2009 15:29
De la: georgepuiu, la data 2009-03-03 14:01:00Le-am testat.Cred ca le-au ametit vreo doua zile, dar si-au revenit cu si mai mare elan
La Brico sau Praktiker gastiti un aparat impotriva cartitelor ,care emite in ultrasunete si care alunga chiar si soarici si sobolani.Costa putin si e eficient,sper sa va ajute.Succesuri -stiu eu cine a zis asta-
dan_vladut
Postat pe 11 Martie 2009 20:13
De la: dan_vladut, la data 2009-03-11 20:13:08
De la: georgepuiu, la data 2009-03-03 14:01:00Le-am testat.Cred ca le-au ametit vreo doua zile, dar si-au revenit cu si mai mare elan
La Brico sau Praktiker gastiti un aparat impotriva cartitelor ,care emite in ultrasunete si care alunga chiar si soarici si sobolani.Costa putin si e eficient,sper sa va ajute.Succesuri -stiu eu cine a zis asta-


da dar nu e prea sanatos ...radiatii....
micki23
Postat pe 11 Martie 2009 20:17
Un vecin mi-a spus ca danseaza soarecii si sobolanii pe ultrasunete!Eu nu stiu ca nu le-am testat il cred pe cuvant!
angelblue_67
Postat pe 12 Martie 2009 18:49
hahha interesant :))
micki23
Postat pe 12 Martie 2009 23:42
In sfarsit ati intrat pe teritoriul meu;
Radiatiile pot fi sonore, electromagnetice, nucleare si asa mai departe. Cele sonore de felul ultrasunetelor nu sunt nocive asa cum nici sunetele nu sunt nocive. Ca sa spunem asa ultrasunetele sunt niste unde (de aceeasi natura cu sunetele) cu o frecventa mai mare ce nu pot fi percepute de urechea umana. Adica timpanul uman nu vibreaza la frecventa respectiva.
Nu sunt periculoase pentru om, cel putin nu cele din aparatele pentru soricei sau sobolani sau cartite
Adinuca
Postat pe 13 Martie 2009 15:47
Te cred draga mea Adinuca,dar vecinul meu spune ca nu au nici un efect asupra soarecilor si sobolanilor.Iti doresc numai bine!
angelblue_67
Postat pe 13 Martie 2009 15:50
O FRUMOASA PRIMAVARA ITI DORESC!AS DORII SA MI ZICI DACA STII CEVA DESPRE HORTENSIA LA GHIVECI,AM PRIMT-O DE LA SOTUL MEU ,AC. RECENT, AM DORIT MULT ACEASTA FOARE DAR CU AM PUS-O IN ALT GHIVECI APROAPE CA A MURIT ,INTAI FLORILE SI APOI FRUNZELE.PARCA NU LE PLACE CEVA .CE ZICI CE AR TRBUII SA FAC?AM PREA UDAT-O OARE?
ERA ASA FRUMOASA FFF INFLORITA.E DIN PRAKTICAR DIN CLUJ,NU DIN GRADINA BOTANICA. MERSI MULT PENTRU RASPUN DE PE ACUMA .MULTE SALUTARI. MIROSLAVA LUCIANA.
toldasmiroslavaluciana
Postat pe 13 Martie 2009 17:40
De la: toldasmiroslavaluciana, la data 2009-03-13 17:40:43 O FRUMOASA PRIMAVARA ITI DORESC!AS DORII SA MI ZICI DACA STII CEVA DESPRE HORTENSIA LA GHIVECI,AM PRIMT-O DE LA SOTUL MEU ,AC. RECENT, AM DORIT MULT ACEASTA FOARE DAR CU AM PUS-O IN ALT GHIVECI APROAPE CA A MURIT ,INTAI FLORILE SI APOI FRUNZELE.PARCA NU LE PLACE CEVA .CE ZICI CE AR TRBUII SA FAC?AM PREA UDAT-O OARE?
ERA ASA FRUMOASA FFF INFLORITA.E DIN PRAKTICAR DIN CLUJ,NU DIN GRADINA BOTANICA. MERSI MULT PENTRU RASPUN DE PE ACUMA .MULTE SALUTARI. MIROSLAVA LUCIANA.



nu trebuia sa o muti pana se terminau florile...nici exccesul de apa nu-i face bine




Hortensia - Hydrangea hortensis

Este bine de stiut ca, din punct de vedere al inflorescentei, hortensia este de doua tipuri:

- cu inflorescenta rotunda, numita stiintific "macrophyla" (are flori sterile);

- cu inflorescenta plata, adica "serrata", cu flori mici, in interior, fertile, si unele ceva mai mari spre exterior, incadrindu-le pe cele mici.

Ea poate fi cultivata, insa, si in sera, ca planta in ghiveci, cu inflorire in perioada de primavara. O data inflorita, ea poate fi mutata cu succes in gradina.


Intretinere
Hortensia necesita pentru o dezvoltare corecta temperatura moderata, lumina si apa regulata; nu suporta actiunea directa a soarelui. Nu ii prieste ca apa sa ramana in tavita ghiveciului.

Florile apar spre sfirsitul lunii aprilie si se deschid in luna iunie, perioada de inflorire durand intre 4 si 6 saptamani. Totodata, pentru ca planta sa-si pastreze florile si coloritul o perioada cat mai indelungata trebuie sa se respectate o serie de conditii.

Planta trebuie amplasata intr-un loc luminos, dar ferit de razele soarelui, deoarece planta nu le suporta. Ea trebuie tinuta la temperaturi cuprinse intre 15 si 21 de grade, pentru a putea inflori abundent. Umiditatea solului in care se afla planta este importanta. Intr-un sol udat permanent hortensia isi mentine efectul vizual placut, infloreste constant.

Daca se pulveriza extremitatile plantei periodic, se prelungeste cu mult perioada de inflorire si stimulata aparitia de noi boboci.

Solul joaca si el un rol important in coloritul florilor.
-florile de culoare roz indica un PH al solului acid,
- florile care au o coloratie albastra, ce apoi devine roz arata un continut mare de calcar in sol.


- florile trebuie sa fie lasate pe planta pana sunt ofilite total
Abia apoi se indeparteaza. In caz contrar, exista riscul ca planta sa nu mai infloreasca o perioada de doi ani.


-Ghivecele cu plante de hortensia se scot afara, in umbra, dupa trecerea pericolului brumelor de primavara.

-In perioada initierii si formarii mugurilor florali (august-septembrie) se fac cateva tratamente cu substante pe baza de aluminiu si potasiu atunci cand se doreste colorarea sepalelor in albastru.

-Toamna, hortensiei i se indeparteaza o treime din ramuri, iar cele ramase trebuie sa aiba 3-6 muguri.

-Iarna se uda si se fereste de geruri, fiind indicat sa se depoziteze in locuri adapostite (in cazul hortensiilor din ghivece) sau protejate cu mulci ( un strat de materie organica cum ar fi paie, frunze, resturi vegetale, rumegus etc ).

Boli fregcente
-mucegaiul
-fainarea

micki23
Postat pe 13 Martie 2009 19:00
De la: angelblue_67, la data 2009-03-13 15:50:49Te cred draga mea Adinuca,dar vecinul meu spune ca nu au nici un efect asupra soarecilor si sobolanilor.Iti doresc numai bine!

or fi fost surzi soarecii si sobolanii...
acum serios: eu am avut vreo 3 soricei intr-o camera din casa veche de la tara, si am cumparat un aparat din ala de la selgros si am scapat de ei. Acuma ma gandesc ca poate au murit dar inca nu miroase sau au plecat pe unde au venit. Aparatul sta in permanenta in priza.
Adinuca
Postat pe 15 Martie 2009 20:30
De la: micki23, la data 2009-03-11 20:17:21
De la: dan_vladut, la data 2009-03-11 20:13:08
De la: georgepuiu, la data 2009-03-03 14:01:00Le-am testat.Cred ca le-au ametit vreo doua zile, dar si-au revenit cu si mai mare elan
La Brico sau Praktiker gastiti un aparat impotriva cartitelor ,care emite in ultrasunete si care alunga chiar si soarici si sobolani.Costa putin si e eficient,sper sa va ajute.Succesuri -stiu eu cine a zis asta-


da dar nu e prea sanatos ...radiatii....
mai Micki la toate te pricepi dar la capitolul asta.....radiati la ultrasunete!!!???....lasa pe alti care se pricep,trebuia neaparat sa spui si tu ceva .Aveam mai multe spus dar nu pot sa stau in fata monitorului mai mult timp deoarece RADIAZA . FELICITARI Adinuca !!! din doua vorbe se vede ca esti de meserie. BRAVO!!! si sa te bucuri de gradina
dan_vladut
Postat pe 16 Martie 2009 19:29
De la: dan_vladut, la data 2009-03-16 19:29:16
De la: micki23, la data 2009-03-11 20:17:21
De la: dan_vladut, la data 2009-03-11 20:13:08
De la: georgepuiu, la data 2009-03-03 14:01:00Le-am testat.Cred ca le-au ametit vreo doua zile, dar si-au revenit cu si mai mare elan
La Brico sau Praktiker gastiti un aparat impotriva cartitelor ,care emite in ultrasunete si care alunga chiar si soarici si sobolani.Costa putin si e eficient,sper sa va ajute.Succesuri -stiu eu cine a zis asta-


da dar nu e prea sanatos ...radiatii....
mai Micki la toate te pricepi dar la capitolul asta.....radiati la ultrasunete!!!???....lasa pe alti care se pricep,trebuia neaparat sa spui si tu ceva .Aveam mai multe spus dar nu pot sa stau in fata monitorului mai mult timp deoarece RADIAZA . FELICITARI Adinuca !!! din doua vorbe se vede ca esti de meserie. BRAVO!!! si sa te bucuri de gradina



eu nu am zis ca ma pricep la asa ceva ..dar te rog sa te documentezi si sa vezi ca nu prea sunt sanatoase...am gresit cand am folosit cuvantul radiatii, deoarece nu am fost atenta ...dar vad ca va place sa jigniti omul repede ..sa nu ma apuc eu sa fac sa se simta prost persoanele de aici care scot tot felul de aberatii despre plante fara sa aiba habar de ele ...si atunci sa vedem care e ala prost? eu cum ma faci tu pe mine??//////

eu inca nu am jignit pe nime si nu am facut prost cand a gresit sau a spus tot felul de aberatii...dar voi face de acum incolo si eu la fel..doar voi critica si nu voi ma da sfaturi...e a doua oara cand zic ca nu o sa mai dau sfaturi..a treia oara sigur nu voi mai da...

S-A folosit o tampenie aici cica petarde fumigene ..care de fapt sunt Patroane fumigene...iar daca ati folosit cumva petarde nu ma mir ....

si promit ca voi scrie aic fiecare tampenie si aberatie de care o sa rad cu pofta...
micki23
Postat pe 16 Martie 2009 22:08
Cu riscul de a va face sa radeti de mine....dragelor...mie mi-e mila si de cartite...!!! Culmea e ca am probleme mereu cu limaxiisi cu toate astea ,parca nu-mi vine sa citesc sfaturi despre starpirea lor... Stiu...cred ca sunt exagerata dar mi se strange inima cand ma gandesc sa -i omor....!
libra66
Postat pe 16 Martie 2009 22:34
De la: theCat, la data 2009-03-16 22:34:07 Cu riscul de a va face sa radeti de mine....dragelor...mie mi-e mila si de cartite...!!! Culmea e ca am probleme mereu cu limaxiisi cu toate astea ,parca nu-mi vine sa citesc sfaturi despre starpirea lor... Stiu...cred ca sunt exagerata dar mi se strange inima cand ma gandesc sa -i omor....!


Eu una nu rad pentru ca si mie mi-e mila de ele...eu pentru cartite acasa folosesc bate de soc deoarece nu le place mirosul dar nu le omor....iar pentru limaxi pe langa diferite granule ce se pun la baza florii pe sol si ii arde..., (asta folosesc la serele de care ma ucup ca nu am ce face), dar la gradina mea folosesc var stins de jur imprejurul straturilor ....sau a unor parcele mai mari pe care am plasat ghivecele de flori...

chiar a fost o discutie intre mine si cineva de aici de pe forum care era impotriva cainilor, iar eu ziceam ca mai bine am starpii oamenii boschetari decat bietii catei care nu se pot hrani singuri si nu pot muncii
micki23
Postat pe 16 Martie 2009 23:02
De la: theCat, la data 2009-03-16 22:34:07 Cu riscul de a va face sa radeti de mine....dragelor...mie mi-e mila si de cartite...!!! Culmea e ca am probleme mereu cu limaxiisi cu toate astea ,parca nu-mi vine sa citesc sfaturi despre starpirea lor... Stiu...cred ca sunt exagerata dar mi se strange inima cand ma gandesc sa -i omor....!


u una nu rad pentru ca si mie mi-e mila de ele...eu pentru cartite acasa folosesc bate de soc deoarece nu le place mirosul dar nu le omor....iar pentru limaxi pe langa diferite granule ce se pun la baza florii pe sol si ii arde..., (asta folosesc la serele de care ma ucup ca nu am ce face), dar la gradina mea folosesc var stins de jur imprejurul straturilor ....sau a unor parcele mai mari pe care am plasat ghivecele de flori...

chiar a fost o discutie intre mine si cineva de aici de pe forum care era impotriva cainilor, iar eu ziceam ca mai bine am starpii oamenii boschetari decat bietii catei care nu se pot hrani singuri si nu pot muncii
micki23
Postat pe 16 Martie 2009 23:02
De la: theCat, la data 2009-03-16 22:34:07 Cu riscul de a va face sa radeti de mine....dragelor...mie mi-e mila si de cartite...!!! Culmea e ca am probleme mereu cu limaxiisi cu toate astea ,parca nu-mi vine sa citesc sfaturi despre starpirea lor... Stiu...cred ca sunt exagerata dar mi se strange inima cand ma gandesc sa -i omor....!


u una nu rad pentru ca si mie mi-e mila de ele...eu pentru cartite acasa folosesc bate de soc deoarece nu le place mirosul dar nu le omor....iar pentru limaxi pe langa diferite granule ce se pun la baza florii pe sol si ii arde..., (asta folosesc la serele de care ma ucup ca nu am ce face), dar la gradina mea folosesc var stins de jur imprejurul straturilor ....sau a unor parcele mai mari pe care am plasat ghivecele de flori...

chiar a fost o discutie intre mine si cineva de aici de pe forum care era impotriva cainilor, iar eu ziceam ca mai bine am starpii oamenii boschetari decat bietii catei care nu se pot hrani singuri si nu pot muncii
micki23
Postat pe 16 Martie 2009 23:02
micki poate poti sa ma ajuti si pe mine cu un sfat. am cautat tot netul, zeci de site'uri si tot nu pot gasi informatii despre niste flori. o carte de specialitate nu am din pacate si nici nu prea ma pricep la subiectul asta dar imi plac extrem de mult florile asa ca m'am gandit ca poate voi primi un sfat aici, pe forum. Am ales cateva specii de crini, doar orientativ momentan. Problema este ca nu stiu care dintre ei pot supravietui climatului nostru. am inteles k se gasesc bulbi in comert iar toamna tarziu, dupa ce se usuca frunzele, unele specii trebuie scoase din pamant (bulbii adica) si pastrati in beci sau cam asa ceva pana primavara ca sa nu degere. nu stiu denumirea in romana a florilor. dupa o zi intreaga d documentat pe net am doar denumirile in latina (presupun)... si niste poze. am gasit documentatii doar la speciile mai populare, doua dintre ele adica, lilium regale si prea putin despre lilium longiflorum. uite totusi lista ca tu sigur te pricepi in domeniul asta, fata de mine care sunt ca picata din pom...
lilium auratum
lilium auratum rubrovittatum
lilium Citronella
Lilium humboldtii
Lilium humboldtii bloomerianum
lilium humboldtii ocellatum
Lilium lancifolium
lilium lancifolium flore pleno
Lilium longiflorum
Lilium Martagon
lilium nepalense
Lilium pardalinum
Lilium pyrophilum
lilium regale
lilium speciosum
lilium speciosum gloriosoides
lilium superbum
Lilium taliense
lilium tigrinum
cam astia ar fi crinii insa marea mea dilema e ca nu stiu care dintre ei supravietuiesc la noi (ploiesti, prahova)intr'o gradina. ma gandesc ca poate conteaza si zona de campie ca daca stateam prin delta sau pe la munte cu siguranta era altceva... si sunt mai mult ca sigura ca multe dintre speciile astea nu se gasesc la supermarcket la raionul cu plante de asemenea vreau sa plantez trandafiri insa nu stiu nici macar cum ar trebui sa arate butasul, referitor la specia plantei sau poate e uscat sau batran si nu o sa imi dau seama tot printre florile astea superbe as vrea sa plantez si niste cale de gradina. am aflat ca sunt hibrizi de toate culorile. de asemenea nici pe astea nu stiu de unde sa le iau sau daca sunt bulbi sau alte alea. si poate o scurta informatie despre perioada de plantare pls? am inteles ca unele specii de crin se planteaza primavara martie-aprilie, altele toamna, iar trandafirii tot la fel unii primavara, unii toamna. despre cale habar nu am... multumesc anticipat pentru un raspuns, desi sper ca nu e foarte stresant topicul meu... am bagat o gramada de intrebari aici.. pupici tuturor doamnelor de pe forum si spor la gradini cat mai frumoase
matipufu
Postat pe 17 Martie 2009 12:01



In primul rand voi povesti despre Lilium - Crinul

unele specii din lista ta se pot cultiva la noi in tara iar altele nu, deoarece clima nu ne permite decat in conditii de sera...
Voi da exemple de specii de Lilium - crini pe care ii vei putea cultiva IN Romania:

1. Lilium candidum - Crinul alb
- inaltime - 1,0-1,8 m
- culoarea - alb
- perioada de decor - iunie
- Ecologie - soluri usoare, bogate in humus, suporta semiumbra
- utilizari - flori taiate, pete, grupuri, platbante
- tehnologie - inmultirea se face vegetativ prin separarea bulbilor. lucrarea se face vara. plantarea se face imediat la 20-40 cm

2. Lilium regale - Crin imperial
- inaltime - 1,0-1,5 m
- culoare - alb cu dungi mediane violacee
Perioada de decor - iunie
Ecologie - soluri usoare, bogate in humus, bine drenate, pH-ul neutru sau usor acid, se planteaza la semiumbra
- utilizari - flori taiate, pete, grupuri, platbante
- tehnologie - inmultire vegetativa prin separarea bulbilor si bulbililor. Lucrarea se face toamna. Plantarea bulbilor - la 20-40 cm adancime, Se face si palisarea tulpinilor(legarea de un bat)

3. Lilium speciosum - Crin
- inaltime - 1,2-1,8 m
- culoare - albe, roz cu macule rosu purpuriu
- Perioada de decor - iulie-august
- ecologie - soluri usoare, bogate in humus, drenate, pH- neutru sau usor acid, se planteaza la semiumbra
- Utilizari - flori taiate, pete, grupuri , platbante
- Tehnologie - inmultirea se face prin bulbi si bulbili. Bulbii se scot la venirea temperaturilor scazute si se replanteaza primavara urmatoare la 20-40 cm . Trebuie palisat - sustinut pe un arac...

4. Lilium croceum(Lilium aurantiacum) - Crinul portocaliu
- inaltime - 0.80-1 m
- culoare - portocaliu, portocaliu punctat cu purpuriu
- perioada de decor - iunie
- ecologie - la semiumbra
- utilizari - flori taiate, pete, platbante
- tehnologie - inmultire vegetativa prin separarea bulbilor si bulbililor. Lucrarea se face toamna. Plantarea - 20-40 cm. se paliseaza

5. Lilium tigrum
- inaltime 80-150 cm
- culoare - rosu , oranj, cu puncte prurpuriu inchise in interior, cu foliolele perigonului rulate inafara, grupate cate 15-20 in vf. tulpinii
- inmultire prin bulbili care se formeaza pe tulpinile aeriene...se pot face si butasi din solzi, frunze sau fragmente de tije florale care se pun la inradacinat in ladite cu nisip.
- se uda abundent, se fertilizeaza, se tutoreaza sau paliseaza

aceste specii le gaseti la supermarket, sau florarii sau firme producatoare sau importatoare de flori, insa doar in perioada in care se planteaza in sol...


gaseti multe informatii pe internet dar nu toate sunt bune...deoarece pe internet poate posta aproape oricine .....si orice

TRANDAFIRII -( ROSA)

Din punct de vedere al modului de crestere, sunt:
- trandafiri mici, cu coroana ca o tufa, la nivelul solului, dar care nu trebuie confundati cu hibrizii de trandafiri pitici;
- trandafiri cu trunchi si coroana: au un trunchi inalt de 1,20-1,50 m, care se continua cu o coroana formata din 4-6 ramuri.
- trandafiri urcatori (cataratori, ghimpanti), cu ramuri lungi de 2-4 m;
- trandafirii pletosi (cu coroana plangatoare).


Din punct de vedere al modului de inflorire, trandafirii altoiti pot avea o singura inflorire pe an si pot fi remontati (infloresc din primavara pana toamna).

Exista si trandafiri cultivati special pentru ca au petale parfumate, din care se prepara dulceata sau sirop - speciile Rosa demascena si Rosa centifolia.

Plantarea trandafirilor
Trandafirii se planteaza toamna (octombrie - noiembrie) sau primavara (martie - aprilie).

Inainte de plantare se face fasonarea radacinilor, scurtandu-se cele lungi si groase la 15-20 cm, iar celelalte subtiri la cativa cm. Totodata se retin numai 2-4 ramuri care se scurteaza la 4-5 muguri.

Radacinile fasonate se introduc intr-o mocirla (o pasta formata din pamant, balegar si apa).
Groapa de plantare trebuie sa fie mare, de 40-50 cm latime si 40-50 cm adancime. In groapa se face un musuroi de pamant pe care se aseaza radacinile in asa fel incat planta sa fie introdusa pana la colet sau cu 2-3 cm mai adanc. Pamantul folosit pentru acoperirea radacinilor se amesteca cu putina mranita (circa 2 kg la groapa). La sfarsitul plantarii se uda si se ridica un musuroi la baza planei.

In cazul trandafirilor cu trunchi inalt este indicat ca plantarea sa se faca inclinat, pe directia randului (40-50 grade), pentru ca toamna, acestia sa se poata ingropa in pamant fara a se rupe la aplecare.

Distantele de plantare sunt de 50-70 cm intre plante pentru trandafirii pitici si 2-3 m pentru trandafirii urcatori si cei cu trunchi inalt. Trandafirii cultivati pentru petale se planteaza la 1,75 m intre randuri si 1 m intre plante pe rand.

Ingrijirea trandafirilor
- Dezmusuroirea trandafirilor
Prima lucrare, in primavara, este dezmusuroirea trandafirilor pitici. In cazul trandafirilor cu trunchi inalt, daca protejarea peste iarna nu s-a facut prin ingropare, se indeparteaza materialele de protectie (paie, hartie, etc.).

Taierea este una din cele mai importante lucrari ce se executa primavara devreme. Prin taiere se indeparteaza o parte din ramurile tufei si se scurteaza cele ramase. Orientativ, numarul de ramuri care trebuie sa ramana la o tufa de trandafiri este de 3 pana la 5, in functie de varsta plantei. La soiurile care cresc foarte viguros se pot lasa 6-7 ramuri. La trandafirii pitici, ramurile de un an retinute trebuie sa se afle cat mai aproape de baza tufei, pentru ca sa se ingroape mai usor la iarna.



La trandafirii urcatori se lasa ramuri anuale lungi de 50-150 cm, in diferite puncte slabe ale lemnului vechi, astfel ca sa imbrace bine obiectul decorat (perete, pergola, etc.). Cu ocazia taierilor, se indeparteaza cu fierastraul lemnul vechi, batran, uscat.

Ingrasarea
La ingrasarea unei tufe de trandafiri se poate folosi balegar bine fermentat (2-3 kg) sau gunoi de pasari (100-200 g). Aceste ingrasaminte se aplica toamna (odata cu sapatul in jurul tufei), la 2-3 ani o data.

Se pot folosi si ingrasaminte chimice:
- toamna: superfosfat (25-30 g/m2) si sare potasica (10-15 g/m2);
- primavara: azotat de amoniu (15-20 g/m2).

In timpul vegetatiei se poate folosi ca ingrasamant suplimentat, gunoiul de pasari sub forma de solutie (500 g gunoi de pasari la 1 galeata de 10 l de apa). La o tufa se administreaza circa 5 l din aceasta solutie hranitoare. Exista si ingrasaminte mixte pentru trandafiri, care se pot cumpara din magazine. Nu uitati ca atunci cand aplicati astfel de substante trebuie sa respectati instructiunile de pe ambalaj.

Udarea trandafirilor
Se face atunci cand solul este uscat. Totusi, nu este necesar ca udatul sa se faca zilnic, ca la alte plante din gradina, deoarece trebuie retinut ca excesul de apa provoaca o crestere vegetativa abundenta, in dauna infloririi.

Lucrarea pamantului
In timpul verii, pamantul se praseste des pentru a fi mentinut reavan si lipsit de buruieni. Toamna sau primavara viitoare, pamantul din jurul tufelor se sapa mai adanc, pana la adancimea care sa evite vatamarea radacinilor.

Indepartarea lastarilor salbatici. Toti lastarii porniti din portaltoi trebuie indepartati imediat pentru a nu inabusi altoiul.

Inlaturarea florilor trecute. Pe masura ce florile se scutura, trebuie indepartate prin taiere. Altfel fructul ce se va forma va consuma inutil o parte din substantele nutritive ale plantei necesare pentru o noua inflorire.

Protejarea trandafirilor
Toamna, dupa caderea frunzelor, se face protejarea trandafirilor impotriva gerului din iarna. La trandafirii pitici, aceasta lucrare consta in efectuarea unui musuroi de 25-30 cm, la baza tufei. La trandafirii cu trunchi inalt, protejarea se poate face in 2 feluri: fie ca se apleaca tulpina la nivelul solului si apoi se musuroieste numai coroana, fie ca se inveleste coroana cu paie sau hartie de sac. In acest din urma caz, printre ramurile coroanei se pun manunchiuri de paie, cetina de brad, talas sau stiuleti de porumb, dupa care se leaga cu sfoara sau sarma, pentru a usura operatia de invelire.


Apropo de denumirile stiintifice care sunt in latina...mie imi este mult mai usor cu ele astfel voi putea da mai rapid informatii stiind rapid despre ce este vorba...daca mi se dau denumirile populare care fiecare zona le au diferite imi este mult mai greu insa daca se face si o mica descriere a florii sau o poza reusesc rapid :)






micki23
Postat pe 17 Martie 2009 16:45
de exemplu Lilium humboldtii bloomerianum este e specie superba dar la noi doar in conditii de sera creste
micki23
Postat pe 17 Martie 2009 16:48
multumesc enorm de mult pentru detalii. imi sunt de un real ajutor. de la crini la trandafiri si pana la urma am ajuns sa cumpar tuberi de cale (zantedeschia black si zantedeschia purple sensation) din cate am citit pana acum se planteaza primavara, dar solul trebuie sa fie cald. din moment ce noaptea e inca atat de frig, presupun ca mai trebuie sa astept cateva saptamani. o sa continui cu butasii de trandafir insa si asta va trebui sa mai astepte un pic pentru ca trebuie mai intai sa scot radacina unui cais batran si va ramane o mare gaura in gradina, iar radacina caisului nu o pot scoate pana nu infloresc ghioceii galbeni sau Narcissus pseudonarcissus, denumirea lor stiintifica. stiu ca bulbii acestora trebuie scosi toamna tarziu sau macar dupa ce li se usuca frunzele insa avand in vedere ca nu ii voi mai planta la loc, am zis macar sa apuca sa infloreasca..
matipufu
Postat pe 23 Martie 2009 09:58
sa apuce*
matipufu
Postat pe 23 Martie 2009 10:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
caut flori angro pentru amenajare salon nunta /mese si intrare 2 De la: amigoxt90 28 Martie 2011 18:40
floarea pasiunii 14 De la: castor 30 Ianuarie 2010 14:25
intrebare 1 De la: tataran 6 Iunie 2009 09:45
Energia solara o investitie profitabila pentru institutiile publice 1 De la: AEM 14 Decembrie 2010 08:12
aerisitoare pentru cosuri de fum 3 De la: tudor_tan 31 Martie 2010 21:46