Setari Cookie-uri

plata agent termic cand ai centrala de apartament

acum trei ani mi-am montat centrala, iar de atunci in lunile de iarna primesc de la firma care "citeste" consumul repartitoarelor vecinilor factura pentru plata agentului termic care circula prin conductele din apartamentul meu ( eu stau la etajul 3 din 4).
Sincer n-as avea nimic impotriva daca aceste conducte s-ar incalzii catusi de putin, dar ele sunt reci tot timpul ( vecinii de la etajul 2 si trei sunt plecati la tara si au repartitoarele inchise, asa ca agentul termic nu circula prin conducte, dar factura mea estemai mare decat a celor doi vecini care nu au centrala sunt conectati la sistemul de termoficare dar tin repartitoarele (robinetele de la calorifere) inchise. Vi se pare corect?
La mine in casa temperatura aerului este de 24-25 de grade si cica eu ma incalzesc de la tevile reci. Nu ar trebui sa-mi plateasca ei mie incalzirea tevilor( care oricum sunt din pexal si transferul termic este destul de mic).
dinuiuliana
Postat pe 20 Februarie 2009 21:15
izoleaza coloanele cu vata minerala si masccheazale cu rigips sa vedem ce mai spun cei cu repartitoarele
condo000800
Postat pe 3 Iunie 2009 09:25
conform legi dat de ANRE acum 2-3 ani trebuie sa platim agentul termic care trece prin tevile situate in partile comune - scari, subsoluri - si apartamente. a fot prin 2004 o lege care spunea ca daca ai tevile izolate astfel incit termometrul pus pe izolatie sa nu arate mai mult de 0,5 grade fata de temperatura din camera nu trebuie sa platesti. dar "iubiti" nostri nostri politicieni si conducatori de la ANRE in 2006 sau 2007, daca imi aduc bine aminte anul, au dat o nou lege prin care abrogau tocmai articolul care iti permitea sa izolezi tevile pt a nu mai plati. conform legi chiar daca le izolezi tot platesti. la mine in oras este un bloc cu 4 etaje unde un singur apartament a ramas legat la termoficare - prin urmate toti vecini contribuie cu bani pt partile comune.
nk_condo
Postat pe 5 Iunie 2009 17:32
Ai dreptate. Din punctul meu de vedere este un abuz sa platesti pentru tevile din apartament care daca sunt si izolate n-au cum sa incalzeasca. Ce sa mai zic, cei de la asociatie nici nu stiu sau nu vor sa spuna modul de calcul al acestor cheltuieli in plus. Apropo, daca stie cineva, daca exista clar acest mod de calcul sa-mi scrie si mie, sa stiu macar ce platesc.
biaddotex
Postat pe 7 Iunie 2009 09:52
In principiu cu administratorul si presedintele de bloc se "vorbeste" numai scris. Orice nelamurire pe care o ai, orice problema pe care doresti sa o rezolvi faci cerere si ceri nr de inregistrare si pt a fi sigur ca se rezolva si nu apar vb ca nu ai depus, o faci in dublu exemplar si ii rogi - pe administrator si pe presedinte - sa semneze pe amandoua si ai grija sa precizezi ca astepti raspuns in termenul legal.
Daca nu raspun poti solicita de la primarie ajutor. Dar in momentul in care apare hirtia scrisa administratorul isi cam pierde tupeul. O cerere scrisa la care nu raspunde stiu ca se lasa cu amenda destul de mare atit pt administrator cit si pentru presedint. In ultima lega sunt amenzi destul de "frumoase". Numai ca oameni fac gresala sa se duca se se certe cu administratoru. Asa am facut si eu pina am obosit sa ma cert cu ei pe bani mei. De vreo 2 ani de zile "discutam" pe hirtie. Acum este rindul meu sa zimbesc sadic.
nk_condo
Postat pe 9 Iunie 2009 13:27
@biaddotex: http://www.fapr.ro/FAPR/regulamente/procedura_calcul_caldura_repartitoare.pdf.

Dupa ce-l citesti sa-mi zici daca ai inteles si, daca raspunsul e afrimativ, treci la punctul 2: la ce-ti foloseste?

(Eu recunosc ca nu am inteles, dar mi-a ramas mai mult timp pentru a doua intrebare).
andrei9
Postat pe 10 Iunie 2009 15:11
Pentru iulianaiuliadinu: draga mea : ceea ce ti se-ntampla tie cu acele tevi este o excrocheria de-a administratorului blocurilor de la asociatia de care faci parte
il poti da in judecata si sa-ti plateasca toti banii plus alte daune
consulta un avocat ca nu merita sa mai platesti in continuate
aceea sunt bani platiti in plus de tine pentru ca mai sunt platiti odata de cei care sunt racordati la centrala care furnizeaza caldura pe acele tevi
numai bine iti doresc si bafta multa, si,
nu te lasa pacalita
mariaranfu
Postat pe 14 Iunie 2009 13:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Hornul 11 De la: y_spria 28 Noiembrie 2013 09:13
DC imi transpira termopanele ?? 80 De la: Salamander 2 Februarie 2014 18:55
windows 6 De la: ian_condo 16 Decembrie 2011 11:38
sexul e f important pt mn 154 De la: oana_mihaela_m 5 Mai 2011 11:50
Inlocuirea parchetului vechi 13 De la: chifor_adrian 11 Martie 2010 15:48