Setari Cookie-uri

intretinerea mobilei de pal...

eu am mobila din pal(albastra) de 10 ani.O curat numai cu [pronto si arata impecabil .
nyna63
Postat pe 16 Iunie 2010 20:28
De la: condo002205, la data 2010-06-16 10:48:32vaaaai si iarasi vaaai......toate produsele de pe aici sunt in combinatii groaznice si pentru sanatate si pentru mobila respectiva. diluanti spirt sigaz, si in anul 2010????? nimeni nu a auzit de produsele de curatenie de la Amway? sunt deosebite prin eficienta maxima si nu au clor, spirt, si alti solventi.....eu de 8 ani de zile le folosesc fara exceptie la curatenie, nu se compara cu nimic, unele nu necesita clatire, mobila, geamurile si oglinzile sunt impecabile....nu s-a mai inventat ceva mai inovativ, mai ecologic in ultima vreme, spirt si gaz.......oh. plus ca astea au si ambalajele total biodegradabile.....gata nu mai continui, ca doar fiecare popate intra sa dea un search pe tema asta. spor!


Produsele de care spui tu sunt foarte, foarte bune intradevar. Eu folosesc la birou. Am pentru solutii pentru parchet, sticla si mobilier. Dar nu ai sa vezi la un atelier care foloseste solutii in cantitati mari sa foloseasca aceste produse. Iti dai seama cat ar costa!!!. Domnii sunt majoritatea profesionisti in acest domeniu si recomanda ce folosesc ei.
Si pentru cine este curios ...
eu nu vand produse de acest gen. Am un coleg la servici care imi face capul calendar cu ele. Eu acasa folosesc solutie de geamuri pentru sticla si mobilier.
arm_ramona
Postat pe 17 Iunie 2010 09:47
De la: luminitagrigoriu, la data 2010-06-14 15:24:26alti produc mobila de 23 ani si care este problema nu este degresant pentru pal caserat este degresant pentru urmele de grasimi care ramane pe mobila din pal caserat si singura solutie care sterge este un degresant dizolvant in apa calduta in nici un caz nu folositi aceasta metoda la palul furniruit si lacuit


mai pune cate un punct si o virgula cateodata, ca nu se intelege nimic.
bogdan_roca
Postat pe 18 Iunie 2010 13:12
maxoni te contrazic total.mobila din pal melaminat se produce in romania de peste 40 de ani. si, vai, NU SE FOLOSESTE SPIRTUL SI NICI DILUANTUL PENTRU CURATAREA MOBILEI.
EXISTA PRODUSE SPECIALE.
condo000769
Postat pe 20 Iunie 2010 14:34
daca aia era mobila de acum 40 ani eu ma ejectez din topic.Melamina produsa de romani aia plasticata alba de iti taiai venele daca nu erai atent nu e pal melaminat e altceva(banuiesc ca se facea la sebes)IN IASI A APARUT ODATA CU DISTRIBUITORII IN 95 din ungaria austria etc...ala este pal melaminat de care vorbim.Intretin mobila de12 ani cu spitr si nu am probleme crede-ma nu sa albit cum spun altii
maxoni_condo
Postat pe 20 Iunie 2010 16:55
De la: luminitagrigoriu, la data 2010-06-16 08:07:37inainte de 1990 se folosea palul caserat sau pal emailat daca iti aduci aminte la parintii nostri bucatariile albe erau din pal emailalt iar pal furniruit cu bordura din masiv nu se facea in iasi numai la moldomobila toate fabricile aveau presa la cald de furnir


ce amintiri.... imi aduc aminte de cand eram copil. aveam 2 scaune de bucatarie cu sezut de pal emailat ce erau cam stricate. intr-o vacanta de vara m-am apucat cu sor-mea sa le "repar" . m-am chinuit pana m-au lasat mainile sa bag niste cuie prin sezutul emailat. inca mai exista scaunele alea si am si un bufet(mobilier).
bogdan_roca
Postat pe 21 Iunie 2010 04:06
De la: maxoni, la data 2010-06-20 16:55:17daca aia era mobila de acum 40 ani eu ma ejectez din topic.Melamina produsa de romani aia plasticata alba de iti taiai venele daca nu erai atent nu e pal melaminat e altceva(banuiesc ca se facea la sebes)IN IASI A APARUT ODATA CU DISTRIBUITORII IN 95 din ungaria austria etc...ala este pal melaminat de care vorbim.Intretin mobila de12 ani cu spitr si nu am probleme crede-ma nu sa albit cum spun altii


maxoni draga se pare ca nu sti un lucru elementar, nu sti diferenta intre email si melamina. daca vrei sa intri mai mult in amanunte cauta in dictionarul tehnic. daca nu ai timp , iti transcriu eu:
* email=lac pigmentat, cu sau fara adaos de umplutura;sunt colorate si acoperitoare,iar dupa uscare dau pelicule dure si lucioase,cu aspect perfect neted.emailurile folosite pentru acoperirea faiantei se numesc glazuri,iar cele pentru acoperirea portelanurilor,teracotelor si metalelorse numesc smalturi.
* melamina=masa plastica rezistenta ata la temperaturi inalte si la tempertauri joase,cat si la umezeala.
REVENIND LA TOPIC :poate spirtul nu este asa de periculos(nu am incercat) mai ales cel medicinal, dar diluantul si spirtul tehnic... ma cam indoiesc sa nu atace mobila in timp.mai ales nediluate.
condo000769
Postat pe 21 Iunie 2010 07:54
769 draga si daca era pal emailat inainte de ce ai scris in topic ca acum 40 ani se facea mobilier din pal melaminat cred ca facem amandoi o confuzie....
maxoni_condo
Postat pe 21 Iunie 2010 11:54
se folosea pal melaminat,pal caserat,si pfl cu aceiasi textura
pal furniruit cu furnir diverse specii care se foloseste si acum, cel mai frecvent in trecut era cel cu furnir stejar acuma se foloseste furnir nuc,cires in general acum se foloseste panelul cu diverse furnire care intra in categoria masiv
in concluzie palul de azi este o varianta a palul caserat si pe vremuri daca imi aduc bine aminte se aducea din import
luminitagrigoriu
Postat pe 21 Iunie 2010 15:53
De la: maxoni, la data 2010-06-21 11:54:53769 draga si daca era pal emailat inainte de ce ai scris in topic ca acum 40 ani se facea mobilier din pal melaminat cred ca facem amandoi o confuzie....

nu ai inteles nimic din cele doua definitii,imi pare rau;nu am zis eu de pal emailat.dar sa o lasam balta...
important e sa il mentinem curat prin diferite metode.
condo000769
Postat pe 21 Iunie 2010 22:47
incercati si cu alcool izopropilic.se gaseste la magazine cu specific piese electronice ( nu in farmacii) , imbuteliat la 100ml , 250ml si 500ml cu un pret intre 2,5 ron-8ron (acum vre-un an), este incolor cu miros de alcool pur , necomestibil . De ce este bun : curata absolut tot ce tine de grasimi , pete de pe suprafete diverse , nu duce scrisul de pe aparatura electrocasnica . Dintre toate produsele dedicate curatirii in bucatarie gasite in magazine alcoolul izopropilic a iesit invingator . Mobila din pal dupa o curatare devine ca noua iar cind privesti pe cirpa daca este alba te speri , se poate curata hota sau aragazul daca doresti sa-i dai luciu si sclipirea aceea de oglinda , alcoolul fiind puternic agresiv asupra grasimilor de orice natura preia mult din munca gospodinei de a freca inutil : rapid-eficient-fara efort.
Alt pont pentru achizitionarea acestui produs , daca in zona unde locuiti nu se gasesc astfel de magazine este sa cumparati kit de curatare ecrane lcd , compozitia din sticla este de 98% alcool izopropilic numai ca pretul de achizitie este in jur de 25 ron/100ml alcool.
condo000769
Postat pe 21 Iunie 2010 23:00
banuiesc ca orice gospodina vrea un produs ieftin si bun usor de gasit,asa ca sa lasam combinatiile chimice etc si sa o stergem....(mobila)
maxoni_condo
Postat pe 21 Iunie 2010 23:45
La recomandarea unor prieteni utilizam cateva solutii profesionale pentru pete mai dificile aparute pe mobilier, in special in camera copiilor:
http://consumabile-igiena.ro/TABLEFIT-750-ML---Detergent-pentru-birou,p-1457.html#.Vp0G5lLKrIU

iar pentru stratul protector cu un finish lucios:
http://www.cleanmag.ro/polish-pentru-mobila-prestige-750-ml-profesional.html
kudika_999969
Postat pe 18 Ianuarie 2016 17:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
plante de interior 1 De la: condo000143 12 Martie 2009 11:32
Pot sparge un perete de rezistenta? 23 De la: Mirunika 11 Martie 2010 09:50
acoperis lindab 7 De la: kudika_1043270 23 Aprilie 2023 22:51
renovare casa 15 De la: kudika360758 22 Mai 2011 12:29
polistiren peste lemn?! 4 De la: MIKE 2 Martie 2010 20:05