Setari Cookie-uri

luxatie la genunche si kinetoterapie..

Am si eu nevoie de pareri noi pentru ca aud in fiecare zi aceleasi opinii ale acelorasi persoane si nu stiu ce sa mai cred. In aprilie am suferit o luxatie foarte grea la genunchiul stang, nu am avut niciun traumatism doar mi-am dat piciorul involuntar intr-o parte si m-am trezit cu genunchiul sucit. 2 saptamani nu am putut sa merg deloc, am fost la 2 ortopezi care mi-au spus in urma radiografiilor ca nu am nimic grav si ca dupa cateva sedinte de kinetoterapie(recuperare medicala) voi fi ok. O buna perioada de timp am purtat genunchera insa acum sunt ok,pot merge fara ea si inca astept sa pot purta tocuri si sa alerg cum o faceam inainte. Merg zilnic la kineto si am un doctor foarte bun care ma sfatuieste sa intaresc muschii ambilor picioare si voi fi ok ; problema e ca de atunci mi s-au atrofiat muschii si am o diferenta (care e vizibila doar la centimetru,nu si cu ochiul liber) intre latimea picioarelor de 2cm;adica dreptul are muschii mai dezvoltati decat cel la care am avut luxatia. Cum sa fac sa imi revin mai repede? Tratamentul de kinetoterapie dureaza foarte mult timp, insa da rezultate cu multa munca si efort!
Sasha_Criss
Postat pe 5 August 2014 15:46
De la: Sasha_Criss, la data 2014-08-05 15:46:43Am si eu nevoie de pareri noi pentru ca aud in fiecare zi aceleasi opinii ale acelorasi persoane si nu stiu ce sa mai cred. In aprilie am suferit o luxatie foarte grea la genunchiul stang, nu am avut niciun traumatism doar mi-am dat piciorul involuntar intr-o parte si m-am trezit cu genunchiul sucit. 2 saptamani nu am putut sa merg deloc, am fost la 2 ortopezi care mi-au spus in urma radiografiilor ca nu am nimic grav si ca dupa cateva sedinte de kinetoterapie(recuperare medicala) voi fi ok. O buna perioada de timp am purtat genunchera insa acum sunt ok,pot merge fara ea si inca astept sa pot purta tocuri si sa alerg cum o faceam inainte. Merg zilnic la kineto si am un doctor foarte bun care ma sfatuieste sa intaresc muschii ambilor picioare si voi fi ok ; problema e ca de atunci mi s-au atrofiat muschii si am o diferenta (care e vizibila doar la centimetru,nu si cu ochiul liber) intre latimea picioarelor de 2cm;adica dreptul are muschii mai dezvoltati decat cel la care am avut luxatia. Cum sa fac sa imi revin mai repede? Tratamentul de kinetoterapie dureaza foarte mult timp, insa da rezultate cu multa munca si efort!


Exact,daca doresti metode imediate,nu vei obtine rezultate!!Ai rabdare si urmeaza recuperarea in continuare!!Kinetoterapeutul iti va da "unda verde" la alergat si la purtatul incaltamintei cu tocuri la momentul potrivit!!!!
kudika_15804
Postat pe 5 August 2014 16:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dureri mari de picioare! 24 De la: kitty_krieger 3 Aprilie 2014 23:25
Cum scap urgent de starile de voma? 11 De la: kudika421339 27 Septembrie 2011 20:42
Nu pot sa inteleg de ce! 20 De la: vyoryca 27 Februarie 2011 23:18
vreau un sfat! 13 De la: TANASE_CONSTRUCT 4 Februarie 2012 20:19
Am ceva... sau am eu vreun fix ... ? 12 De la: vyoryca 18 Februarie 2011 19:48