Setari Cookie-uri

Ce sa fac? Sa ignor sau sa insist?

Uff, sa va povestesc ce am patit de curand. Anul acesta am fost destul de ghinionista ca sa zic asa, in materie de dragoste. Dupa ce la inceputul anului am trecut printr-o mare deceptie in dragoste (am fost inselata, dar persoana inca vroia sa fie si cu mine, o intreaga telenovela), cand in sfarsit trecusem peste acea deceptie, a aparut in viata mea EL. La inceput l-am tot respins intrucat nu vroiam sa mai sufar. Probabil asta l-a incantat si mai tare. Se comporta super cu mine chiar daca eu nu faceam decat sa ii zic ca e mai bine sa nu fim impreuna. Imi trimitea flori, imi spunea ca vrea sa fim impreuna, ca ma vede in postura de mama, sotie. Ca ii pare rau ca nu m-a cunoscut mai devreme. Asta cam o luna de zile. Intr-un final, am acceptat. Am zis ca poate el e ACELA. Am incercat sa ma deschid in fata lui, sa il cunosc mai bine. Am simtit ca suntem compatibili. O luna intreaga mi-a spus zi de zi ca ma adora, chiar si ca ma iubeste. Apoi a incetat. S-a racit putin, l-am intrebat ce are. Am avut o discutie prin care a zis, ca nu stie de ce s-a racit de mine, a zis ca stie ca sunt minunata, dar ca el ma pusese acolo pe un piedestal si in timp a observat ca am si eu cateva defecte (lucru de care eu l-am avertizat de la inceput). Dar a zis ca ar vrea sa mai incercam sa facem totul ok. Greseala mea a fost ca dupa acea discutie, de frica sa nu il pierd, i-am raspuns cu dragoste. Iar asta nu stiu, l-a speriat? Intr-un final, intr-o seara in care am iesit cu el si prieteni comuni, avand o zi mai grea, am decis sa beau si eu 2 beri. m-am ametit putin (doar putin, in sensul ca eram un pic mai distrata), am observat ca l-a deranjat, dar atunci aveam doar o stare de .."ma doare-n cot". La sfarsitul serii nu a vrut sa vina la mine. a plecat din taxi fara sa ma sarute. M-am enervat si i-am trimis mesaj ca nu vreau sa fiu cu el. ca nu merit un asa comportament. A doua zi am regretat, am vorbit cu el la telefon, amandoi am fost de parere ca suntem compatibil aproape 90% si ca problemele pe care le avem se pot rezolva cu putin efort. Numai ca el a zis ca nu vrea sa faca nimic fortat. A zis ca el crede ca daca se forteaza sa fie cu mine in mod sigur mai tarziu vom regreta. eu nu cred asta. daca amandoi am fost de acord ca suntem 90% compatibili, de ce nu ar merge? 2 zile am fost ceva de genu, ii trimiteam mesaj ca el habar nu are ce e dragostea, pentru ca dragostea nu piere de pe o zi pe alta,ca apoi sa ii zic ca e singurul barbat care m-a facut sa ma gandesc cum ar fi sa am o familie. Apoi am decis sa rup legatura cu el, sters facebook, sters numerele de tel pentru a nu il mai putea suna sau trimite mesaje stupide. Il mai am doar pe un cont de sah, unde jucam din cand in cand. mai are si cateva lucruri la mine, care nu stiu cand si le va lua. nu stiu cum sa procedez, sa insist, sau sa il las in pace. mi-a spus ca daca prietenii lui il intreaba de ce ne despartim nu ar stii ce sa le zica, pentru ca sunt fleacuri si ca toti ar spune ca e nebun. Sunt o tipa frumoasa, sunt desteapta, sunt independenta, nu locuiesc cu parintii. cu toate astea am numai ghinion in dragoste.
kudika_10348
Postat pe 22 Iunie 2012 11:30
Eu zic sa stai o perioada singura. . E vara, ai atatea lucruri pe care le-ai putea face. Daca e dragoste, nu te lasa.
DefineDefiance
Postat pe 22 Iunie 2012 11:42
De la: kudika_10348, la data 2012-06-22 11:30:50Uff, sa va povestesc ce am patit de curand. Anul acesta am fost destul de ghinionista ca sa zic asa, in materie de dragoste. Dupa ce la inceputul anului am trecut printr-o mare deceptie in dragoste (am fost inselata, dar persoana inca vroia sa fie si cu mine, o intreaga telenovela), cand in sfarsit trecusem peste acea deceptie, a aparut in viata mea EL. La inceput l-am tot respins intrucat nu vroiam sa mai sufar. Probabil asta l-a incantat si mai tare. Se comporta super cu mine chiar daca eu nu faceam decat sa ii zic ca e mai bine sa nu fim impreuna. Imi trimitea flori, imi spunea ca vrea sa fim impreuna, ca ma vede in postura de mama, sotie. Ca ii pare rau ca nu m-a cunoscut mai devreme. Asta cam o luna de zile. Intr-un final, am acceptat. Am zis ca poate el e ACELA. Am incercat sa ma deschid in fata lui, sa il cunosc mai bine. Am simtit ca suntem compatibili. O luna intreaga mi-a spus zi de zi ca ma adora, chiar si ca ma iubeste. Apoi a incetat. S-a racit putin, l-am intrebat ce are. Am avut o discutie prin care a zis, ca nu stie de ce s-a racit de mine, a zis ca stie ca sunt minunata, dar ca el ma pusese acolo pe un piedestal si in timp a observat ca am si eu cateva defecte (lucru de care eu l-am avertizat de la inceput). Dar a zis ca ar vrea sa mai incercam sa facem totul ok. Greseala mea a fost ca dupa acea discutie, de frica sa nu il pierd, i-am raspuns cu dragoste. Iar asta nu stiu, l-a speriat? Intr-un final, intr-o seara in care am iesit cu el si prieteni comuni, avand o zi mai grea, am decis sa beau si eu 2 beri. m-am ametit putin (doar putin, in sensul ca eram un pic mai distrata), am observat ca l-a deranjat, dar atunci aveam doar o stare de .."ma doare-n cot". La sfarsitul serii nu a vrut sa vina la mine. a plecat din taxi fara sa ma sarute. M-am enervat si i-am trimis mesaj ca nu vreau sa fiu cu el. ca nu merit un asa comportament. A doua zi am regretat, am vorbit cu el la telefon, amandoi am fost de parere ca suntem compatibil aproape 90% si ca problemele pe care le avem se pot rezolva cu putin efort. Numai ca el a zis ca nu vrea sa faca nimic fortat. A zis ca el crede ca daca se forteaza sa fie cu mine in mod sigur mai tarziu vom regreta. eu nu cred asta. daca amandoi am fost de acord ca suntem 90% compatibili, de ce nu ar merge? 2 zile am fost ceva de genu, ii trimiteam mesaj ca el habar nu are ce e dragostea, pentru ca dragostea nu piere de pe o zi pe alta,ca apoi sa ii zic ca e singurul barbat care m-a facut sa ma gandesc cum ar fi sa am o familie. Apoi am decis sa rup legatura cu el, sters facebook, sters numerele de tel pentru a nu il mai putea suna sau trimite mesaje stupide. Il mai am doar pe un cont de sah, unde jucam din cand in cand. mai are si cateva lucruri la mine, care nu stiu cand si le va lua. nu stiu cum sa procedez, sa insist, sau sa il las in pace. mi-a spus ca daca prietenii lui il intreaba de ce ne despartim nu ar stii ce sa le zica, pentru ca sunt fleacuri si ca toti ar spune ca e nebun. Sunt o tipa frumoasa, sunt desteapta, sunt independenta, nu locuiesc cu parintii. cu toate astea am numai ghinion in dragoste.


Ai ghinion in dragoste pentru ca ai avut foarte multa incredere in barbatii cu care ai fost de-a lungul timpului. Nu mai crede tot ceea ce-ti spun acesti barbati, daca el incepe si-ti spune dupa cateva saptamani sau o luna, povesti de genul vreau sa ne casatorim, sa avem un copil, esti dragostea vietii mele etc, e clar ca vrea sa-ti castige increderea si sa te aduca in patul lui.

Multi barbati, la inceputul unei relatii, sunt refractari cand aud de subiectul casatorie si copii, insa, in timp, daca remarca ca esti intr-adevar o femeie deosebita, din multe puncte de vedere, incep sa se simta pregatiti si-si doresc sa faca pasul cel mare al casatoriei si incepe sa le surada gandul de a deveni tatici cat mai curand.

Fii si tu mai circumspecta cand un barbat iti face prea multe complimente si-ti promite marea cu sarea desi nu stie mare lucru despre tine. Gandeste-te ca, fiind o femeie frumoasa, inteligenta, pe picioarele ei, multi barbati te privesc ca pe-un trofeu, de aceea trebuie sa fii cu ochii in patru, si sa separi neghina de grau, adica barbatii interesati doar sa se afiseze cu tine si sa te aiba in patul lor de barbatii care te iubesc si te respecta cu adevarat.

Ai mai multa grija de tine!
kokeshi
Postat pe 22 Iunie 2012 11:45
De la: kudika_10348, la data 2012-06-22 11:30:50Uff, sa va povestesc ce am patit de curand. .........................


Eu,una,in momentul in care citesc despre persoane,care se lauda singure,,,devin circumspecta in ceea ce le priveste,,,numai cei ,care detin defecte majore,se autodeclama in calitati,incercand astfel,sa- si ascunda defectele!!Draga mea,,lasa-i pe ceilalti sa te laude,fii mai modesta in aprecieri,caci este mult mai bine!!! Bun,,sa trecem la subiectul in cauza!!!

O poveste de dragoste,banala ,din punctul meu de vedere,caci nu ii simt pulsul!!!! Ce este clar,este faptul ca el te-a perceput ca fiind altfel,,fata de cum esti in realitate,,poate,ar fi fost mult mai corect,sa-ti fi spus ,de la bun inceput ,ce anume doreste de la tine!!!Si tu la fel!!! Ai baleiat intre rabufniri de furie si cele de manifestare a dragostei,,fapt ce l-a pus serios pe ganduri,,demonstrandu-i ca esti instabila emotional,,in plus de asta,,ai venit si cu acea propunere,voalata ce-i drept,de incropire a unei familii,,eiiiii,cu asta l-ai pus in pozitia de retragere,caci,el nu doreste asa ceva!!!Intre voi doi,totul se rezuma la "fleacuri",asa cum s-a exprimat domnia sa,,ori,in atare conditii,,ce rost are sa "insisti" cu mntinerea legaturii?????Niciunul!!!!Esti ghinionista in dragoste?Nu-i adevarat!!!Esti pripita,avansezi niste lucruri nefundamentate pe nimic!!Nu stii ca,barbatilor,nu trebuie sa le ceri ceva ,in mod direct,,ei prefera tacticile prin invaluire,tertipurile,care sa le dovedeasca ca ei sunt puterea si femeile sunt supunerea intruchipata???!!!Dar,,tot ei,nu stiu ca procedand astfel,isi creeaza o imagine falsa,iluzorie!!!Daca nu stii,ai tot timpul din lume sa inveti toate acestea!!Imi pare ca esti usor posesiva!!!Iar gresesti ,dar doar in forma de manifestare!!!Corecteaza-te!!!

Sfat--nu insista,,lasa-l pe el sa o faca,daca te redoreste in viata lui!!Si limiteaza-te la statutul de femeie,,este suficient ca sa fii iubita,,celelalte atribute ,,,sunt simple accesorii,exceptand,totusi,inteligenta ,singura de apreciat dealtfel!!!
MissRainbow
Postat pe 22 Iunie 2012 12:44
Eu cred ca te cam grabesti in toate.. Stiu ca traim in secolul vitezei dar in cazul unei relatii, e bine sa iei lucrurile incet. Parerea mea e ca i-ai oferit totul mult prea repede. Daca te-a avut in toate modurile si toate pozitiile, sigur ca interesul lui s-a stins rapid. E nevoie de timp ca sa ajungi sa cunosti si sa iubesti un om. Ai rabdare, discuta cu el, cunoaste-l si pe urma treci la sex. Daca sari intr-o relatie atat de repede, focul se va stinge intr-o clipita si te vei trezi langa un strain. Nu e vorba de ghinion aici, ci de modul in care privesti tu lucrurile. Sa stii ca toti barbatii se pricep sa-ti insire basme cand vor sa te bage in pat. Daca esti destul de naiva sa-i crezi, e vina ta. Iar faptul ca esti frumoasa si ai casa, poate fi mai mult un defect decat o calitate. De ce? Raspunsul e simplu... Fiindca barbatii se opresc doar la ambalaj, si nu incearca sa te iubeasca pentru ceea ce esti ca om. Le place doar invelisul sclipicios... Ceea ce ai in interior, vine pe planul doi.
Micaell
Postat pe 22 Iunie 2012 13:14
De la: kudika_10186, la data 2012-06-22 12:04:52


Hm,eram sigura,dar tot nu vad rostul!!!
MissRainbow
Postat pe 22 Iunie 2012 13:16
De la: kudika_10186, la data 2012-06-22 13:20:41
De la: MissRainbow, la data 2012-06-22 13:16:43
De la: kudika_10186, la data 2012-06-22 12:04:52


Hm,eram sigura,dar tot nu vad rostul!!!
nici eu...care rost ?



Stii care,,inocenta nu te "prinde",dar,,ma rog!!!
MissRainbow
Postat pe 22 Iunie 2012 13:33
daca el ti-a spus ca va regreta daca se forteaza sa fie cu tine,atunci tu ce vrei sa faci?sa-l faci sa intelega ca e sau nu e asa.si cum il faci?il lasi sa-si dea seama daca e asa sau nu.relaxeaza-te,concentreaza-te asupra problemelor tale si vezi ce mai urmeaza.nu fi insistenta,caci barbatii profita.iti doresc tot binele din lume
kkrisstina1
Postat pe 22 Iunie 2012 22:51
insista si apoi il ignori
kudika_10403
Postat pe 23 Iunie 2012 00:36
Va multumesc pentru raspunsuri. Da, am fost naiva si poate m-am aruncat in bratele lui chiar sperand ca poate el e cel cu care imi voi petrece restul zilelor. Sunt in acea perioada in care toate prietenele mele sunt casatorite si au si copii ( eu am 27 ani). Cred ca mi-am dorit prea tare sa am si eu ce au ele. Am fost vulnerabila si el a profitat. Sincer si acum mi-as dori sa ma duc la el si sa ii spun ca as vrea sa mai incercam, dar asa e, daca ma vrea, se va intoarce singur (sau in cel mai rau caz va veni doar pentru a-si lua lucrurile de la mine). Incerc sa fiu tot timpul ocupata si sa nu ma gandesc, dar na ..dimineata tot ma trezesc cu el in gand. Nu voi lua legatura cu el, chiar daca mi-as dori din tot sufletul. Odata si-odata tot ma va cauta si atunci trebuie sa fiu eu, cea puternica si independenta de care s-a indragostit prima oara. Numai sper sa realizeze atunci ce pierde, daca nu in perioada asta in care nu ne vedem.
Va multumesc inca o data.
kudika_10348
Postat pe 23 Iunie 2012 09:18
De la: kudika_10348, la data 2012-06-23 09:18:33Va multumesc pentru raspunsuri. Da, am fost naiva si poate m-am aruncat in bratele lui chiar sperand ca poate el e cel cu care imi voi petrece restul zilelor. Sunt in acea perioada in care toate prietenele mele sunt casatorite si au si copii ( eu am 27 ani). Cred ca mi-am dorit prea tare sa am si eu ce au ele. Am fost vulnerabila si el a profitat. Sincer si acum mi-as dori sa ma duc la el si sa ii spun ca as vrea sa mai incercam, dar asa e, daca ma vrea, se va intoarce singur (sau in cel mai rau caz va veni doar pentru a-si lua lucrurile de la mine). Incerc sa fiu tot timpul ocupata si sa nu ma gandesc, dar na ..dimineata tot ma trezesc cu el in gand. Nu voi lua legatura cu el, chiar daca mi-as dori din tot sufletul. Odata si-odata tot ma va cauta si atunci trebuie sa fiu eu, cea puternica si independenta de care s-a indragostit prima oara. Numai sper sa realizeze atunci ce pierde, daca nu in perioada asta in care nu ne vedem.
Va multumesc inca o data.



Ia-ti propriile haturi in maini si condu-ti viata dupa cum doresti,nu dupa cum iti impun cilalti!!! Eu,am o vorba---"fii femeie"!!!!
MissRainbow
Postat pe 23 Iunie 2012 09:32
De la: MissRainbow, la data 2012-06-23 09:32:13
De la: kudika_10348, la data 2012-06-23 09:18:33Va multumesc pentru raspunsuri. Da, am fost naiva si poate m-am aruncat in bratele lui chiar sperand ca poate el e cel cu care imi voi petrece restul zilelor. Sunt in acea perioada in care toate prietenele mele sunt casatorite si au si copii ( eu am 27 ani). Cred ca mi-am dorit prea tare sa am si eu ce au ele. Am fost vulnerabila si el a profitat. Sincer si acum mi-as dori sa ma duc la el si sa ii spun ca as vrea sa mai incercam, dar asa e, daca ma vrea, se va intoarce singur (sau in cel mai rau caz va veni doar pentru a-si lua lucrurile de la mine). Incerc sa fiu tot timpul ocupata si sa nu ma gandesc, dar na ..dimineata tot ma trezesc cu el in gand. Nu voi lua legatura cu el, chiar daca mi-as dori din tot sufletul. Odata si-odata tot ma va cauta si atunci trebuie sa fiu eu, cea puternica si independenta de care s-a indragostit prima oara. Numai sper sa realizeze atunci ce pierde, daca nu in perioada asta in care nu ne vedem.
Va multumesc inca o data.



Ia-ti propriile haturi in maini si condu-ti viata dupa cum doresti,nu dupa cum iti impun cilalti!!! Eu,am o vorba---"fii femeie"!!!!


Aveti dreptate: barbatii nu pot fi si delicati si fragili si puternici in acelasi timp asa cum pot fi femeile.
kokeshi
Postat pe 23 Iunie 2012 09:41
Mentine-te ocupata ca sa nu te mai gandesti la el si sa-i mai trimiti mesaje dragastoase.
Daca te iubeste, o sa te caute el. Si atunci te mai gandesti daca are rost sa mai dai o sansa ( dupa ce asculti ce explicatii are el de dat despre situatia actuala si cum crede ca se va desfasura relatia pe urma )
Daca nu, paguba in ciuperci. Sunt o multime de baieti si barbati.
Da, cred ca te ai deschis prea repede si ti ai pus sperante prea mari in relatie. Pana la urmatoarea relatie pune mana si citeste niste carti despre gestionarea relatiilor si dezvoltare personala ca sa nu mai fii daramata emotional de orice poticnire in relatie.
Daca citesti acolo o sa vezi ca barbatilor le place sa initieze relatia si deci de asta era f interesat de tine cand nu vroiai sa fii cu el si s-a racit brusc cand ai devenit apropriati si ii trimiteai mesaje :) macar sa stii ce sa ( nu) faci in viitor cand intalnesti pe cineva.
kudika052198
Postat pe 24 Iunie 2012 05:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dar fata, domnisoara, femeia geaman?? 2 De la: sandrone 11 Iunie 2009 10:28
iubire ciudata 9 De la: kudika_7347 14 Mai 2012 13:12
despartire sau? 29 De la: n0way 16 Septembrie 2012 12:45
sufar... 8 De la: kudika_28289 18 Aprilie 2013 11:23
Mai merita oare? 35 De la: kudika319806 5 Septembrie 2010 18:37