Setari Cookie-uri

religia intr-o relatie

De la: wdy, la data 2008-07-09 21:29:41nea gigolo eu traiesc de 14 ani cu un barbat de alta religie si crede-ma ca stiu ce spun si am stiut de la inceput ce religie are ,numai ca nu stiam nimic despre aceea religie



felicitarile mele!! io ca prostu mi-am schimbato. din iubire! :)

Postat pe 9 Iulie 2008 21:33
sa fii sanatos eu nu mi-as schimba religia pt nimeni hai sa bem o bere daca i-ti permite religia si o tigaruse
wdy
Postat pe 9 Iulie 2008 21:42
permite si mai multe religia!
da'la o tigara si o bere nu te refuz, ca-s ostenit si de la drum venit!

Postat pe 9 Iulie 2008 21:56
wdy
Postat pe 9 Iulie 2008 22:10
cand am postat topicul asta eram deja implicata intr-o relatie cu un musulman, dar ma indoiam de viitorul acestei relatii.
acum, dupa atata timp petrecut impreuna, am ajuns sa ne iubim f mult....ne intelegeam f bine si nu aduceam niciodata religia in discutiile noastre, desi eram amandoi practicanti..fiecare o respecta pe a celuilalt...
dar de curand, a venit vorba de casatorie si de copii....ne-am dori f mult sa fim impliniti si pe planul asta... el mi-a spus ca nu s-ar casatori decat cu o femeie de aceeasi religie, copiii vrea sa-i creasca in islam si nu vrea sa-i aiba in afara casatoriei...si a zis ca el se multumeste sa avem doar o relatie in care sa fim fericiti...
pana cand?!
eu vreau sa pot avea o familie, copii... dar fara sa renunt la religia mea care pt mine e f imp...
la toate astea se adauga familiile noastre care nici nu au vrut sa auda de relatia noastra...
asa ca saptamana asta s-a terminat....e greu pt amandoi....dar cum imi spun si prietenii: din atatea milioane de romani, tu ti-ai gasit tocmai un strain si musulman pe deasupra....
si chiar ne iubim...
dar nu putem avea mereu tot ce ne dorim... :(
iddoll
Postat pe 20 Iulie 2008 02:00
Ma bucur sa vad ca cineva a avut intitiva de a deschide acest subiect si sa vad atatea reactii bune.Draga Idoll sper sa va iubiti mult indiferent de religie,insa totul depinde numai de voi.Relatia voastra este mai complicata decat pare, dupa cum ai zis el vrea sa se casatoreasca cu o femeie de aceeasi religie si sa-si creasca copii in Islam.Depinde de ceea ce-ti doresti..
Eu sunt cu un iranian,el fiind de origine musulman,insa pt el casatoria nu prsupune nici o problema;mi-a explicat ca Dumnezeu este unul singur pt toata lumea,iar fiecare se roaga in felul lui.In orice caz el nu este practicant,adica nu are nici un fel de restrictii si ma accepta asa cum sunt.Oricum daca ar fii sa fim in randul lumii ar trebuii sa ne schimbam amandoi religia deoarece locuim intr-o tara catolica.Eu consider ca iubirea este mai presus de religie.

Postat pe 24 Iulie 2008 13:35
france draga, nu la toti sarbatoarea Craciunului se rezuma la friptura de porc,caltabos,toba si carnati...sarbatoarea asta inseamna cu totul altceva...inseamna, bunatate, iertare, iubire ,uniune..apropiere de familie si de cei dragi...in vremuri indepartate nasterea Domnului se sarbatoarea in rugaciune, nu in festin stropit din plin cu tuica...daca astea ne sunt valorile si din prisma asta vedem sarbatorile RELIGIOASE...suntem mai prejos decat toate religiile de pe pamant...nu vreau sa jignesc sau sa supar cu cele afirmate mai sus,dar "toti Dumnezeii" de pe pamant ne sfatuiesc sa fim toleranti,iubitori,pasnici, eu zic totusi sa plecam putin urechea si la aceste vorbe...
mona_ghunim
Postat pe 26 Iulie 2008 14:58
De la: wdy, la data 2008-05-14 10:26:57daca subiectul a ajuns din nou la musulmani .hai sa pricepem odata pt totdeauna.Un musulman se poate casatori cu o femeie de alta religie,dar niciodata nu va respecte religia ei .Prin natura lor,sunt obisnuiti,indoctrinati sa convinga pe oricine pot ,sa treaca la islam,pt ei islamul este religia suprema ,unica ,chiar daca de complezenta doresc sa lase alta impresie,in realitate nu dau nici o importanta altei religii.Eu ma lupt de 14 ani cu aceasta mentalitate,si cateodata ma gandesc ca sotul meu nu este sanatos la cap.Daca eu ma inversunez sa-mi pastrez religia si sunt destul de convingatoare,el nu renunta si tot spera ca intr-o zi voi fi musulmanca .Nu stiu cum sunt relatiile in alta religie ,dar cu musulmanii nu e de glumit.Nu va casatoriti cu musulmani,decat daca va convertiti ,sau stabiliti de la inceputul relatiei ca fiecare sa-si pastreze religia,astfel casatoria se poate transforma intr-un razboi intre religii.Copii ia religia tatalui,nu stiu cine a inventat asta ,dar este o "lege" nescrisa ,respectata cu sfintenie si nu te poti opune,depinde aici si de personalitatea fiecarui individ.Deci religia ,intr-o relatie este foarte importanta ,nu ne dam seama la inceput,fiind foarte indragostiti ,dar pe parcurs iese totul la iveala.


permite-mi sa te contrazic tatal meu a fost musulman, mama ortodoxa, iar eu am fost botezata in aceeasi religie ca a mamei, au fost casatoriti si niciodata el nu ne-a impus nici mie nici mamei mele sa trecem la islam,nici nu s-a pus problema asta vreodata...si nici familia lui nu a fost impotriva, din contra m-au iubit la fel de mult ca pe ceilalti mrmbrii ai familiei, chiar mai mult dupa moartea lui ne-au ajutat f mult si continuam sa vorbim si acum si sunt gata oricand sa ne ajute cu orice cu toate ca toti traiesc in Iordania si cu totii sunt musulmani. Tatal meu nu mi-a vorbit despre religia lui decat atunci cand am crescut destul cat sa inteleg diferentele si nici nu m-a influentat in vreun fel, a spus ca mereu va fi alegerea mea si voi fi libera sa raman la religia mea sau sa ma casatoresc cu cine vreau.
Sarbatoaream Craciunul si alte sarbatori la fel ca toate fam de crestini , cu singura exceptie ca nu mancam preparate din porc cu el la masa si nu se consuma alcool...dar mama mea si eu puteam manca porc sau consuma alcool,dar nu in prezenta lui si asta din respect fata de el nu ca ne-a interzis... a fost un om extraordinar la fel ca si fam din partea lui...am fost acolo si am trait printre ei si stiu cum este viata intr-o fam de musulmani si pot spune ca si ei pot fi toleramti atat timp cat le sunt respectate religia si valorile lor..sunt convinsa ca nu toti musulmanii sunt cum a fost tatal meu , dar vreau sa spun si ca nu toti sunt precum sotul tau...
eu cred ca doi oameni de religii diferite pot intemeia o familie atata timp cat exista iubire,intelegere,toleranta si respect fata de partener si volorile lui.
mona_ghunim
Postat pe 26 Iulie 2008 15:21
daca in acea relatie exista dragoste adevarata nu ar trebui ca diferentele de religie dintre cei 2 sa fie un obstacol.dragostea fata de Dumnezeu sau fata de Alah sau fata de orice alta divinitate nu ar trebui sa intervina intre dragostea dintre doi oameni.iar cei care judeca o persoana pentru religia ei(lui) dau dovada de ignoranta.
God bless!
razz
Postat pe 27 Iulie 2008 17:04
Mona ti-am citit mesajele si am inteles ca tatal tau a fost musulman .Presupun ca ........din Romania (e o mare diferenta intre musulmanii din tari majoritar crestine -cei care-s minoritati istorice nu cei nou emigrati- si cei din tarile islamice -primii si-au mai pierdut din CRUZIMEA care-i caracterizeaza pe ceilalti deci s-au europenizat si civilizat ).Sau poate fiindca e tatal tau nu ai decat o opinie subiectiva .Daca ar fi s-o intrebam pe mama ta cine stie ce ne-o spune .Eu m-as imprieteni cu oameni de toate religiile dar o relatie sentimentala cu cel mai cel musulman nu as avea .Fiindca lupul isi schimba parul dar naravul ba .

Postat pe 27 Iulie 2008 17:20
totusi...depinde de religie si cat de mult tin persoanele la religia respectiva. Sunt principii religioase valabile doar unor religii sau traditii pe care alte religii nu le accepta.

Un evreu religios nu va sarbatori niciodata craciunul sau nu va vopsi oua de Pati, in schimb va tine sabatul, sau Pesach-ul (in loc de Pasti)...atunci, daca ei tin la religia din care fac parte acest subiect ar putea fi un vesnic prilej de discutii.

Cat despre cresterea copiilor...si mai complicat. Copilul ar deveni dezorientat.

Postat pe 29 Iulie 2008 01:46
atunci knd iubesti nu mai conteaza c religie are cel de lnga tin..cu timpul te vei obisnui cu toate diferentele care sunt si care apar...in legatura cu musulmanii,,nu i putem cataloga p toti l fel..nu vreau sa intru in prea multe amanunte dar va pot spune ca sunt musulmani in casele carora este interzis televizorul din cauza mentalitatii si a religiei prea exagerate si sunt alte categorii de musulmani care duc o viata libera si fara reguli..o spun din surse sigure pt k am trait printre astfel de oameni
anaxor_7
Postat pe 29 Iulie 2008 14:30
OANA GHUNIM ! "Craciunul nu-i sarbatorit de toata lumea cu carnati" .Ce-aveti draga ganditi una cu creierul "alteia "????? Fraza asta a mai a spus-o si CLEO .Stiam ca WDY e maritata de 14 ani cu musulman dar vaz ca si tu .....Hmmmmmm !Si poza lui WDY e in albumul lui CLEO la capitolul "femeia araba " desi WDY traieste in romania , nu se cunosc si se cam contrazic pe forum.Ce-aveti draga va plictisiti acolo si va trebuie sange proaspat ?Vedeti ca fetele au schimbat demult directia inspre piata italiana C..... romance is destepte da proxenetii cam lasa de dorit

Postat pe 29 Iulie 2008 14:33
pt iddoll:imi pare rau sa te trezesc eu la realitate,dar el nu te iubeste cum crezi tu.daca te iubea asa mult pe cat il iubesti si tu,CREDE MA,ca nu era importanta religia ta!din contra,vroia cu tine o familie.

Postat pe 29 Iulie 2008 15:08
Tin foarte mult la religia mea, sunt ortodoxa si nu as incepe sub
nici o forma o relatie cu un barbat de alta religie decat a mea.
Consider ca religia are un rol foarte important in viata noastra. Credinta in Dumnezeu, in Maica Domnului ma ajuta foarte mult.
pacr
Postat pe 29 Iulie 2008 15:47
auziti cand va aud cat tineti la religia voastra imi vine sa ce naiba ?GANDITI LIBER!CA PANA LA URMA RELIGIILE TOT DE OAMENI SUNT INVENTATE!DESCHIDETI OCHII.sunt de acord cu unificarea tuturor religiilor,si raselor.

Postat pe 29 Iulie 2008 16:02
De la: cleopatra86, la data 2008-03-28 15:01:24pu idol daca un musulman vrea sa se casatoreasca religios,adica cununia religioasa in islam fara ca sotia lui crestina sa se converteasca la islam...e posibil...islamul accepta casatoria unui musulman cu o femeie de alta religie....fara ca aceasta sa-si schimbe religia...cat despre cununia religioasa crestina..ai dreptate numai biserica anglicana oficiaza astfel de casatorii....


Te contrazic draga mea Cleopatra, ºi Biserica Ortodoxã celebreazã astfel de cãsãtorii ele sunt numite mixte,cãsãtorii mixte ,pe principiul biblic " Bãrbatul necredincios se sfinþeºte prin femeia credincioasã,iar femeia necredincioasã prin bãrbatul credincios". Un exemplu fotbalistul Massur de religie musulmanã s-a cãsãtorit cu o creºtinã ,româncã în Catedrala Mitropolitanã din Timiºoara. Deci se poate dacã existã bunãvoinþã.
123violeta
Postat pe 29 Iulie 2008 18:13
De la: mona_ghunim, la data 2008-07-26 15:21:19
De la: wdy, la data 2008-05-14 10:26:57daca subiectul a ajuns din nou la musulmani .hai sa pricepem odata pt totdeauna.Un musulman se poate casatori cu o femeie de alta religie,dar niciodata nu va respecte religia ei .Prin natura lor,sunt obisnuiti,indoctrinati sa convinga pe oricine pot ,sa treaca la islam,pt ei islamul este religia suprema ,unica ,chiar daca de complezenta doresc sa lase alta impresie,in realitate nu dau nici o importanta altei religii.Eu ma lupt de 14 ani cu aceasta mentalitate,si cateodata ma gandesc ca sotul meu nu este sanatos la cap.Daca eu ma inversunez sa-mi pastrez religia si sunt destul de convingatoare,el nu renunta si tot spera ca intr-o zi voi fi musulmanca .Nu stiu cum sunt relatiile in alta religie ,dar cu musulmanii nu e de glumit.Nu va casatoriti cu musulmani,decat daca va convertiti ,sau stabiliti de la inceputul relatiei ca fiecare sa-si pastreze religia,astfel casatoria se poate transforma intr-un razboi intre religii.Copii ia religia tatalui,nu stiu cine a inventat asta ,dar este o "lege" nescrisa ,respectata cu sfintenie si nu te poti opune,depinde aici si de personalitatea fiecarui individ.Deci religia ,intr-o relatie este foarte importanta ,nu ne dam seama la inceput,fiind foarte indragostiti ,dar pe parcurs iese totul la iveala.


permite-mi sa te contrazic tatal meu a fost musulman, mama ortodoxa, iar eu am fost botezata in aceeasi religie ca a mamei, au fost casatoriti si niciodata el nu ne-a impus nici mie nici mamei mele sa trecem la islam,nici nu s-a pus problema asta vreodata...si nici familia lui nu a fost impotriva, din contra m-au iubit la fel de mult ca pe ceilalti mrmbrii ai familiei, chiar mai mult dupa moartea lui ne-au ajutat f mult si continuam sa vorbim si acum si sunt gata oricand sa ne ajute cu orice cu toate ca toti traiesc in Iordania si cu totii sunt musulmani. Tatal meu nu mi-a vorbit despre religia lui decat atunci cand am crescut destul cat sa inteleg diferentele si nici nu m-a influentat in vreun fel, a spus ca mereu va fi alegerea mea si voi fi libera sa raman la religia mea sau sa ma casatoresc cu cine vreau.
Sarbatoaream Craciunul si alte sarbatori la fel ca toate fam de crestini , cu singura exceptie ca nu mancam preparate din porc cu el la masa si nu se consuma alcool...dar mama mea si eu puteam manca porc sau consuma alcool,dar nu in prezenta lui si asta din respect fata de el nu ca ne-a interzis... a fost un om extraordinar la fel ca si fam din partea lui...am fost acolo si am trait printre ei si stiu cum este viata intr-o fam de musulmani si pot spune ca si ei pot fi toleramti atat timp cat le sunt respectate religia si valorile lor..sunt convinsa ca nu toti musulmanii sunt cum a fost tatal meu , dar vreau sa spun si ca nu toti sunt precum sotul tau...
eu cred ca doi oameni de religii diferite pot intemeia o familie atata timp cat exista iubire,intelegere,toleranta si respect fata de partener si volorile lui.




Ai dreptate draga mea.Dumnezeu este iubire iar cine iubeºte cu adevãrat îl poartã pe Dumnezeu în suflet.
123violeta
Postat pe 29 Iulie 2008 18:22
De la: geo32, la data 2008-07-09 20:38:58e o injuratura, ceva de genu' , sa-ti fie inima plina de bucurie.
nu-i complicata relatia de religii diferite. cum spunea cineva mai in urma, dumnezeu e unu' singur si nu conteaza in ce limba ii spui, atata timp cat exista intelegere.[/quote
123violeta
Postat pe 29 Iulie 2008 19:10
pt luna87. de multe ori am simtit ca ma iubeste chiar mai mult decat il iubesc eu...dar il inteleg, pt ca si eu as proceda la fel. el a fost deschis si mi-a zis de dorinta lui, dar de asemenea mi-a zis ca prefera sa fim doar iubiti, decat sa nu fim impreuna deloc pt ca nu ne putem intemeia o familie. dar eu nu vreau doar o relatie....il vreau pe el, dar vreau si un copil, vreau sa ma simt "completa".
in plus, parintii nostri s-au opus relatiei noastre...nu poti sa lupti cu morile de vant la nesfarsit...stiu ce spun...
nu stiu daca a fost decizia cea mai buna sa renunt la relatia asta care ne-a facut asa fericiti, mi-e dor de el si regret pasul asta... dar vreau sa merg inainte...
iddoll
Postat pe 30 Iulie 2008 01:19
iubita eu inteleg ca il iubesti,dar ai incredere si in parinrii tai,ca probabil si au dat seama de iubirea asta imposibila..tu nu poti sa vezi acum pt ca esti indragostita..dar inca o data iti spun,cine te iubeste,te vrea a lui,sa aibe cu tine copii.stiu ca poate e dureros sa ti zic asta,dar eu chiar cred ca el cauta doar o rel neserioasa,pt ca altfel nu te ar fi lasat pt nimeni.incearca sa inveti din asta si sa mergi mai departe.mult succes in continuare.

Postat pe 30 Iulie 2008 09:50
bravo!
dar de unde le scoti tu, mai toate astea?eu sunt casatorita cu un musulman, si te informez, pentru largirea nivelului tau de conostinte in acest domeniu, ca musulmanii AU DREPTUL SA SE CASATOREASCA CU FEMEI CRESTINE!acest lucru este scris in QURAN, cine ti-a spus ca familia l-ar repudia(
)pentru asta,te-a luat in deradere.
daca nu a prezentat-o familiei, are cu totul alte motive (de exemplu o alta nevasta, sau mai multe).trebuie sa stii ca daca este musulman care respecta religia nu ar face nimic impotriva familiei, iar daca se casatoreste ARE NEVOIE DE CONSIMTAMANTUL PARINTILOR.te intreb doar:este o casatorie valida????????
si, apropo de subiect, convingerile religioase sunt importante intr-o relatie, niciodata o casatorie nu va rezista daca cuplul nu are aceleasi convingeri religioase.si, ca sa nu existe dubii, principiile de baza ale islamismului si ale crestinismului sunt identice O ZI BUNA

Postat pe 30 Iulie 2008 13:35
DRAGA IDOLL
ce spui tu??
el e practicant????si tu?????????
in care religie sunt permise relatiile sexuale in afara casatoriei???
daca s-a culcat cu tine inaintea casatoriei...ia-ti gandul de la casatorie.Nu mai are pentru tine nici o urma de respect, oricat ti-ar spune ca te iubeste.ASTA ESTE MOTIVUL PENTRU CARE NU SE CASATORESTE CU TINE!!!In realitate, religia lui ii permite sa se casatoresca cu femei crestine.Ia studiaza tu putin problema, si apoi mai gandeste-te daca te iubeste sau numai ti-o trage?

Postat pe 30 Iulie 2008 13:41
draga idoll eu tot cred ca daca a-ti reusi sa treceti peste aceste discutii si daca amandoi cadeti de acord sa ramaneti cu religia pe care o aveti, puteti intemeia o familie...va puteti casatori si religios fara sa renuntati nici unul la religia sa...fam voastre trebuie sa fie de acord , eu cred ca aici este problema , ai vostrii nu sunt destul de deschisi...aceeasi problema a avut-o si mama , abia dupa ce a ramas insarcinata au fost bunicii mei de acord cu castoria lor...si mai cred si ca te iubeste cu adevarat , nu doar a vrut "sa ti- traga", daca s-a culcat cu tine nu inseamna ca nu te mai respecta sau ca te-a folosit , nu este primul musulman care are relatii intime cu o femeie cu care mai apoi se si casatoreste si intemeiaza o familie...este pacat ca o iubire adevarata sa aiba piedici, faceti tot ce puteti sa le treceti !!! multa bafta scumpa!! si sa ne tii la curent !!
mona_ghunim
Postat pe 30 Iulie 2008 14:29
da ai dreptate. de obicei cu cate femei se culc , pe toate le ia in casatorie!

Postat pe 30 Iulie 2008 15:04
da -religia conteaza f mult intr-o relatie
credeti-ma ca stiu ce spun.nu o fi contand la inceput dar dupa aceea conteaza
nici o data nu o sa fi ca si "una dintre femeile lor",niciodata!si cum spunea wivi sau care,barbati astia musulmani chiar nu sunt sanatosi la cap!am unul si stiu ce spun.sunt satula pina peste cap si nu mai suport.locuiesc in Germania si aici sunt f multi turci arabi etc.prietenul meu nu scapa nici o ocazie sa imi spuna ca ia uite,chiar daca stau aici tot umbla cu val si respecta traditia!astia nu o sa uite niciodata de traditia lor.nu vreau sa jignesc pe nimeni ,dar oamenii astia chiar au probleme la cap.aveti grija de cine va indragostiti
cristinika29
Postat pe 30 Iulie 2008 22:45
Al meu e musulman.........si crede in religia lui......ft.bine....nu i-am interzis niciodata sau sa-i zic ca ceea in ce crede el nu e adevarat...... si.......ne intelegem de minune....si nu e ca.....vezi Doamne cum ii descrieti voi ''unii dintre voi'' pe musulmani..... Voi astia care credeti ca le stiti si vazut pe toate numa''intelectuali si experimentati aici bine ca mai auziti si voi de la televizor,ca altfel.......ati fii visat numa''cai verzi pe pereti........ oooff......toti suntem oameni......si n-ar trebui sa fim asa rai nici macar in vorbe si cum spuneam.....e musulman.Si nu are importanta religia pt.mine,ci sufletul Dar de:fiecare cu parerile lui pana la urma.

Postat pe 31 Iulie 2008 00:42
Eu cred ca depinde de cei doi intr-o relatie de cuplu, adica, daca esti credincios doar de dragul sarbatorilor, poti convietui cu un partener din orice religie, cu o singura conditie: sa fie si el un credincios doar de suprafata.

Atunci cand esti credincios adevarat si crezi ca e important in ce crezi si cum te inchini lui Dumnezeu, vei vrea ca si partenerul tau sa fie aproape de tine, iar copiii ii vei creste asa in cat vor considera la randul lor, religia ca pe ceva important si frumos.

Apoi cred ca vor aparea intotdeauna tensiuni din partea familiilor partilor si va fi si mai greu.

Eu cred ca as putea renunta la un stil de mancare, pentru un altul, dar nu as putea renunta la un mod de inchinare care mi se potriveste, pentru un altul. Iar apoi, as mai vrea ceva...sa ma imbrac ca sa ma simt eu bine in haine, ci nu ca sa se simta sotul meu sigur ca nu se uita si altii la mine pentru ca sunt imbracata ca o mumie.
gabriela_esty
Postat pe 31 Iulie 2008 04:12
Draga rebbel, daca iti apartine poza postata de tine si ai fi sotia unui musulman, nu amanta, te-ar ucide. Asa ca ia-o mai usurel!
gabriela_esty
Postat pe 31 Iulie 2008 04:14
da' poate e sub acoperire!!! undercover rebel!

Postat pe 31 Iulie 2008 11:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Noaptea alba... 9 De la: uitarea_aducerii_aminte 14 Mai 2009 13:21
cat de repede te judeca unii.... 18 De la: pisicuta_trista 30 Aprilie 2009 19:20
destin-oare unde gresim? 7 De la: DeeaCatalina 3 Februarie 2009 22:10
s-a schimbat mult si nu stiu ce sa fac sa fie ca inainte 5 De la: glorya20onna 20 Februarie 2009 16:26
Tradarea surorii 10 De la: felixcat 28 Iunie 2009 14:18