Setari Cookie-uri

CUM ITI DAI SEAMA CA E DRAGOSTE ADEVARATA?

buna tuturor cititoarelor si respectiv cititorilor....

Totul a inceput cand eu am mers in vacanta in tara..eu sunt in italia acum...pana anul trecut am avut o relatie de 4 ani.. fiind si primul meu prieten,iar de anul trecut pana prin ianuarie am avut vreo 2 aventuri de cate 6 respectiv 8 luni care s-au rupt pentru simpul motiv ca m-au inselat si i-am prins ...dar de bine de rau am trecut peste faza asta...desi credeam ca-i iubesc nu era asa...am suferit mult si nu mai vroiam nimic ...pana in august cat am fost o luna in tara ...am intalnit cel mai scump baiat cu care ma intelegeam din priviri, ne plimbam de mana prin parc ,radeam mereu, toata ziua eram mereu impreuna, cand venea la mine imi aducea mereu cate ceva ...el fiind prieten bun cu fratele meu,asa ne-am si cunoscut...ca sa nu mai vb de serile romantice petrecute impreuna...lumanari si muzica in surdina sau dusuri facute impreuna....e tot ceea ce imi doream de la viata si nu am avut pana acum....si acum vine partea cea mai dura a relatiei...eu am 25 si el are 19.. se intretine singur (lucreaza la firma tatalui) ...pt mine nu e o problema varsta doar ca eu acum las totul pt el si ma intorc in tara ....pt ca nu vreau sa-l pierd , si ma gandeam sa va cer parerea celor care stiu ce inseamna dragostea adevarata ...si ce parere aveti de diferenta de 6 ani dintre noi.. credeti ca pe viitor ne v-a influienta relatia cu ceva...a si inca ceva ...eu nu arat de 25 sunt o fire sociabila si micuta ...iar el e asa matur...din toate privintele...poate ca asta ma atras la el...si tot ce stiu acum e ca nu pot trai fara el , pe zi ce trece mi-e tot mai greu ... nu am pofta de mancare...sunt mereu trista , eu care mereu radeam si faceam glume din orce....imi lipseste, si de aceea al luat hotararea sa ma intorc acasa , sa incerc sa vad daca merge relatia dintre noi...iar daca nu o sa ma intorc din nou aici ... Astept parerile voastre...va puup
melita_83
Postat pe 9 Octombrie 2008 10:16
dupa parerea mea, daca ar fi dragoste adevarata nu cred ca ti-ai mai pune intrebarea asta:) nu mi-o lua in nume de rau, dar asta cred eu despre dragoste...:
"Dragostea îndelung rabdã; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se laudã, nu se trufeste. Dragostea nu se poartã cu necuviintã, nu cautã ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeste rãul. Nu se bucurã de nedreptate, ci se bucurã de adevãr. Toate le suferã, toate le crede, toate le nãdãjduieste, toate le rabdã. Dragostea nu cade niciodatã." e un pasaj din biblie cred, dar dupa parerea mea, e cea mai adevarata si profunda definitie a dragostei. citeste-o cu atentie, seamana cu ce simti tu pentru el? ar ramane la fel orice s-ar intampla? sper sa te ajute si sa iei cea mai buna decizie. te pup

Postat pe 10 Octombrie 2008 22:52
sincer ced ca raspunsul se afla doar in sufletelul tau,tu trebuie sa l rascolesti..numai ai grija s anu ajungi mai tarziu sa te intrebi "c ar fi fost daca?"...in primul rand la varsta lui el da dovada de o maturitate pe care multi altii nu o au la vratse mai inaintate,(ma refer la faptul ca a juns sa se intretina singur in primul rand).
Am fost si eu intr o situatie similara,in sensul ca a trebuit sa plec eu in alta tara pentru persoana pe care o iubesc....si nu regret absolut nimic.
mai e si faptul ca el ti a oferit probabil,lucrurile pe care tu ti le doresti de la un barbat..gandeste te ca ai avut relatii/aventuri de 6 luni si ai aflat abia dupa ca persoanele respective nu erau pentru tine,ce te face sa crezi ca dupa o luna de zile il poti cunoaste pe el?
Decizia se afla in sufletelul tau..nu te lua dupa parereile celorlati,tu ai de pierdut sau castigat...poti sa risti si sa castigi,dar poti si sa pierzi
ioana8
Postat pe 11 Octombrie 2008 00:46
am uitat sa precizez pt ioanaB...fiind prieten bun cu fratele meu il cunosc de vreo 2 ani...dar eu fiind aici nu am avut niciodata ocazia sa aprofundim relatia asta...sa ne cunoastem mai bine..oricum multumesc amela pt sfatul tau..el ma asteapta...o sa plec in decembrie mi-am luat bilet...el deja e tot timpul cu fratele meu..ii ajuta si pe ai mei...s-a atasat de familia mea...oricum am inteles ...si nu inteleg de ce am mai scris aici...multumesc oricum tuturor..daca nu risti nu castigi...si mai stiu ca cine te iubeste : nu te va face sa suferi , te v-a respecta si v-a face in asa fel incat intre voi sa fie mereu liniste, pace si comunicare ...(noi vb seara cate 5 6 ore ..chiar plangem de dor...sau jucam fazan pe messenger) ..multa dragoste adevarata tuturor
melita_83
Postat pe 11 Octombrie 2008 17:06
ma bucur mult pentru tine,am precizat in post-ul de mai sus ca m am aflat intr o situatie similara..si am procedat ca tine,si am castigat,se pare ca si tu. mult succes! :*
ioana8
Postat pe 11 Octombrie 2008 23:35
tu 25 el 19.

tu o sa imbatranesti mai repede.
un barbat, de la o anumita varsta,
incepe a se uita dupa tinerele.
ce-o sa te faci atunci?

pe de alta parte,.......incercarea moarte n-are.
daca nu va intelegeti, va despartiti.

incearca si vei afla. asa capeti experienta de viata.
din propriile curiozitati si greseli.

daca renunti acum, peste ani o sa te gandesti.........ce-ar fi fost viata mea acum, daca atunci as fi incercat si o relatie cu pustiul ala de 19 ani?....







Postat pe 15 Octombrie 2008 21:08
pune totusi in balanta:
Italia? - 19 ani baiat?

aici ce viitor ai?
cati nu vor sa aibe sansa ta, de a pleca din tara?

Postat pe 15 Octombrie 2008 21:10
ms de sfat gameoverforever.. dar simt ca el e cel pe care l-am asteptata viata intreaga....nu mai rezist fara el.. si in cel mai rau caz..eu am acte aici si ma pot intoarce oricand..ca am unde...deci o sa incerc...imi iau viata in maine si ma iau dupa inima ca pana acum am fost mereu dupa minte.. ce va fi va fi... va poooop pe toti
melita_83
Postat pe 16 Octombrie 2008 17:00
din ceea ce ai scris tu ,i-ai dat de inteles ca il iubesti.nu pot sa stiu ce simte el pt tine.diferenta de varsta nu ar trebui sa conteze.si eu ma gasesc intr-o situatie asemanatoare:eu implinesc 21,el are 18. se intretine singur,el a fost plecat din tara,iar acum isi amana plecarea din cauza mea.eu sper ca nu va pleca,iar daca o va face,imi doresc ca de craciun sa fie langa mine.mi-a marturisit ca eu sunt singura persoana care il tine in tara si cea pt care va reveni.sfatul meu e sa revii in tara,sa-ti continui relatia cu el,deoarece dragostea adevarata o intalnesti o data in viata si dureaza o viata.mult succes

Postat pe 18 Octombrie 2008 18:51
melita..ha poate ne si cunoastem.. si eu sunt din alba si acum stau in italia nu de mult timp..oricum eu nu ma pot obisnui aici(prejudecatile si stii ff bine) dar daca tu te-ai obisnuit gandeste-te lasi totul, tot greul prin care ai trecut pt o scurta perioada de timp cu o iluzie...nu vreau sa te dezamagesc..ma pun in locul tau si cred ca prima data as vrea sa vad ce viitor am cu persoana pt care sunt dispusa sa las totul.plus ce o sa faci in tara...cum o sa fie una e concediul alta e chiar sa fiti impreuna..plus ca la inceput totul e frumos si de basm.incerc sa iti propun ceva ce ar fii daca ar veni el la tine?in tara banuiesc ca o sa stai cu parintii dupa ce te-ai obisnuit sa fii singura..incerca sa vezi ce e dispus si el sa faca pt tine.
oricum daca il iubesti risca dar lasa-ti o portita de scapare, nu uita ca barbatii sunt mult mai imauturi decat noi..la orice varsta!!si chiar daca suntem copilaroase si jucause pt 25 de ani am trecut prin mai multe decat ei..am inecracat si eu acum cativa ani o relatie cu un pusti...a tinut 2 luni pana am decis ca singurul copil pe care o sa-l cresc o sa fie al meu.sper sa iei decizia care sa te faca fericita
cocolona
Postat pe 19 Octombrie 2008 23:47
draga cocolona.... poate ne stim ..cine stie...ms de raspuns..trebuie sa-ti zic 1 ca lucrez la fix si nu am cum sa-l aduc la mine ...si plec mai mult in tara ca sa fac scoala de soferi ca mi-am gasit de lucru din ianuarie la o alta familie (cu salar mult mai mare) tot ca babby sitter, ca sa pot sa-mi permit sa stau in chirie...si sa-l aduc si pe el....dar asta e partea a 2, pt ca am carte de identitate si nu o sa-mi fie greu...si 2: fac facultate la distanta cu sediul aici la roma si am 3 prietene de incredere si daca ceva nu o sa mearga ..o sa-mi gaseasca de lucru si a 2 zi iau avionul si ma intorc aici ...limba o stiu f bine ...sunt de 5 ani aici... si in tara nu o sa stau cu parintii ..o sa stau in chirie...mereu am fost independenta...desi EL mi-a zis ...ca mi-a facut loc in dulapul lui...:)eu sper sa fie bine.. si in plus oricum vroiam sa-mi schimb locul de munca.. iar dupa ce l-am cunoscut pe el...viata mea s-a schimbat radical (in bine) asa cum e asa departe ma ajuta f mult suufleteste si nu numai... mersi inca o data...pop si ai grija de tine, pt ca numeni nu are inafar de tine....spor la treaba...
melita_83
Postat pe 20 Octombrie 2008 13:33
urmeaza-ti inima
stii cum e la tine?ca la drobul de sare al lui Creanga??sau nush ..ideea conteaza...dc sa iti fie frica de pe acum?
daca e dragoste,va rezista,ce pierzi daca incerci?nimic..de ce sa regreti mai tarziu?se vede clar ca i-l iubesti..lupta pentru dragostea ta cu orice si cu oricine..pentru ca se merita
gabriela2008
Postat pe 20 Octombrie 2008 15:47
multumesc gabriela...asa o sa fac..multa fericire tuturor...
melita_83
Postat pe 21 Octombrie 2008 16:14
ce pot sa-ti spun e sa-ti urmezi dragostea, restul le poti face, iar daca nu va intelegeti nu e gaura in cer va despartiti si gata, eu sunt indragostita de cineva care nu face parte din lumea mea...si toata lumea imi spune ca nu e de mine, ca imi va face rau ca bla, bla bla...sunt si eu rationala si stiu ca nu ace parte din lumea mea insa il iubesc si il voi urma daca va fi cazul

Postat pe 21 Octombrie 2008 16:27
DRAGA MELITA,
CRED CA E BINE SA INCERCI SA VEZI CUM MERGE ACEASTA RELATIE.E TARE NEPLACUT SA TRAIESTI GINDINDU-TE CUM AR FI PUTUT SA FIE VIATA TA,DACA,AI FI LUAT O ANUMITA DECIZIE LA UN MOMENT DAT. DIN PACATE,VIATA E SCURTA SI TRECE REPEDE,ASA CA TREBUIE SA NE BUCURAM SI SA SAVURAM FIECARE CLIPA CARE NE ESTE DATA S-O TRAIM.O PERSOANA MATURA ARE CONSTIINTA FAPTELOR SALE ,IAR DACA CONSIDERA CA A DECIS GRESIT,INTR-O ANUMITA PRIVINTA,PERSOANA RESPECTIVA ARE CAPACITATEA DE A-SI REEVALUA SITUATIA DE VIATA SI DE A-SI CORECTA EVENTUALELE GRESELI.ASA CA,DACA TU SIMTI CA TII CU ADEVARAT LA BAIATUL ASTA,DACA ESTI SIGURA CA NU ESTE DOAR O IDILA DE MOMENT,O PASIUNE FULGERATOARE,CARE TE VA MISTUI LASIND IN URMA DOAR CENUSA AMINTIRILOR,DACA ESTI SIGURA CA NU TE VEI ARUNCA IN ACEASTA RELATIE DOAR PT.A UITA DE SINGURATATE PT. O VREME,ATUNCI,CRED CA AR FI BINE SA INCERCI SA CONTINUI ACEASTA RELATIE,CHIAR DACA ACEST LUCRU VA INSEMNA APARITIA UNOR SCHIMBARI CAPITALE IN VIATA TA,INCLUSIV INTOARCEREA IN TARA.TOTUSI,TREBUIE SA INCERCI SA GINDESTI RATIONAL,SA FII CONSTIENTA CA FLACARA IUBIRII PASIONALE DE LA INCEPUTUL RELATIEI SE VA STINGE INCET-INCET,LASIND SA SE INTREVADA ADEVARATELE SENTIMENTE,CARACTERE,PERSONALITATI.SI,DACA ATUNCI CIND MASCA IUBIRII DE INCEPUT VA CADEA,VEI GASI IN SPATELE EI SENTIMENTE PROFUNDE CA-RESPECT,COMPASIUNE,INCREDERE,INTELEGERE,INTARITE DE O COMUNICARE AUTENTICA,IN CARE VORBELE,FAPTELE SI LIMBAJUL MIMICO-GESTUAL,SA FORMEZE UN TOT COMUN,ATUNCI POTI POTI FI SIGURA CA TI-AI GASIT SUFLETUL PERECHE,JUMATATEA DE SFERA...POTI SA CUNOSTI PE CINEVA DE 20 DE ANI SI PRACTIC,SA NU STII MAI NIMIC DESPRE ACEA PERSOANA,SAU,POTI SA CUNOSTI PE ALTCINEVA,DE F. PUTIN TIMP SI SA AI SENZATIA CA VA CUNOASTETI DE-O VIATA.DACA IUBIREA ASTA HORMONALA DE LA INCEPUT,INDRAGOSTEALA ADICA,LASA IN URMA MACAR CITE CEVA DIN SENTIMENTELE ENUMERATE MAI SUS,ATUNCI POTI FI SIGURA DE RELATIE,DE IUBIREA LUI,SI ITI VA FI MULT MAI USOR SA RENUNTI LA SITUATIA IN CARE TE AFLI ACUM,IN ITALIA...DACA IUBIREA VOASTRA E SINCERA SI TRAINICA,VA REZISTA PROBEI TIMPULUI,IN CIUDA DIFERENTEI DE VIRSTA DINTRE VOI...UN ALT ASPECT DE LUAT IN SEAMA ESTE NIVELUL DE MATURITATE DE CARE DA DOVADA IUBITUL TAU,PT. CA NU EXISTA NICI O REGULA CARE SA SPECIFICE CLAR,CA OMUL ISI DOVEDESTE MATURUTATEA LA O ANUMITA VIRSTA(MA REFER LA PERSOANE ADULTE).SUNT TINERI F. MATURI LA 19 ANI ,SI ADULTI,IN PRAG DE PENSIE,CARE DAU DOVADA IMATURITATII LOR...ASA CA,TU ESTI SINGURA IN MASURA SA DECIZI CE VEI FACE CU VIATA TA...BANI,MAI POTI SA FACI,IN TARA SAU ORIUNDE DORESTI,DAR UN PARTENER DE VIATA PE CARE SA-L IUBESTI SI CU CARE SA POTI COMUNICA CU ADEVARAT,GASESTI DESTUL DE RAR IN ZILELE NOASTRE...ASA CA,NU-TI DORESC ALTCEVA DECIT SA FII FERICITA ,SI SA IEI DECIZIA CEA MAI FAVORABILA TIE...
giani1972
Postat pe 28 Octombrie 2008 23:31
pui in balanta............atunci iti dai seama

Postat pe 29 Octombrie 2008 09:06
De la: giani1972, la data 2008-10-28 23:31:10DRAGA MELITA,
CRED CA E BINE SA INCERCI SA VEZI CUM MERGE ACEASTA RELATIE.E TARE NEPLACUT SA TRAIESTI GINDINDU-TE CUM AR FI PUTUT SA FIE VIATA TA,DACA,AI FI LUAT O ANUMITA DECIZIE LA UN MOMENT DAT. DIN PACATE,VIATA E SCURTA SI TRECE REPEDE,ASA CA TREBUIE SA NE BUCURAM SI SA SAVURAM FIECARE CLIPA CARE NE ESTE DATA S-O TRAIM.O PERSOANA MATURA ARE CONSTIINTA FAPTELOR SALE ,IAR DACA CONSIDERA CA A DECIS GRESIT,INTR-O ANUMITA PRIVINTA,PERSOANA RESPECTIVA ARE CAPACITATEA DE A-SI REEVALUA SITUATIA DE VIATA SI DE A-SI CORECTA EVENTUALELE GRESELI.ASA CA,DACA TU SIMTI CA TII CU ADEVARAT LA BAIATUL ASTA,DACA ESTI SIGURA CA NU ESTE DOAR O IDILA DE MOMENT,O PASIUNE FULGERATOARE,CARE TE VA MISTUI LASIND IN URMA DOAR CENUSA AMINTIRILOR,DACA ESTI SIGURA CA NU TE VEI ARUNCA IN ACEASTA RELATIE DOAR PT.A UITA DE SINGURATATE PT. O VREME,ATUNCI,CRED CA AR FI BINE SA INCERCI SA CONTINUI ACEASTA RELATIE,CHIAR DACA ACEST LUCRU VA INSEMNA APARITIA UNOR SCHIMBARI CAPITALE IN VIATA TA,INCLUSIV INTOARCEREA IN TARA.TOTUSI,TREBUIE SA INCERCI SA GINDESTI RATIONAL,SA FII CONSTIENTA CA FLACARA IUBIRII PASIONALE DE LA INCEPUTUL RELATIEI SE VA STINGE INCET-INCET,LASIND SA SE INTREVADA ADEVARATELE SENTIMENTE,CARACTERE,PERSONALITATI.SI,DACA ATUNCI CIND MASCA IUBIRII DE INCEPUT VA CADEA,VEI GASI IN SPATELE EI SENTIMENTE PROFUNDE CA-RESPECT,COMPASIUNE,INCREDERE,INTELEGERE,INTARITE DE O COMUNICARE AUTENTICA,IN CARE VORBELE,FAPTELE SI LIMBAJUL MIMICO-GESTUAL,SA FORMEZE UN TOT COMUN,ATUNCI POTI POTI FI SIGURA CA TI-AI GASIT SUFLETUL PERECHE,JUMATATEA DE SFERA...POTI SA CUNOSTI PE CINEVA DE 20 DE ANI SI PRACTIC,SA NU STII MAI NIMIC DESPRE ACEA PERSOANA,SAU,POTI SA CUNOSTI PE ALTCINEVA,DE F. PUTIN TIMP SI SA AI SENZATIA CA VA CUNOASTETI DE-O VIATA.DACA IUBIREA ASTA HORMONALA DE LA INCEPUT,INDRAGOSTEALA ADICA,LASA IN URMA MACAR CITE CEVA DIN SENTIMENTELE ENUMERATE MAI SUS,ATUNCI POTI FI SIGURA DE RELATIE,DE IUBIREA LUI,SI ITI VA FI MULT MAI USOR SA RENUNTI LA SITUATIA IN CARE TE AFLI ACUM,IN ITALIA...DACA IUBIREA VOASTRA E SINCERA SI TRAINICA,VA REZISTA PROBEI TIMPULUI,IN CIUDA DIFERENTEI DE VIRSTA DINTRE VOI...UN ALT ASPECT DE LUAT IN SEAMA ESTE NIVELUL DE MATURITATE DE CARE DA DOVADA IUBITUL TAU,PT. CA NU EXISTA NICI O REGULA CARE SA SPECIFICE CLAR,CA OMUL ISI DOVEDESTE MATURUTATEA LA O ANUMITA VIRSTA(MA REFER LA PERSOANE ADULTE).SUNT TINERI F. MATURI LA 19 ANI ,SI ADULTI,IN PRAG DE PENSIE,CARE DAU DOVADA IMATURITATII LOR...ASA CA,TU ESTI SINGURA IN MASURA SA DECIZI CE VEI FACE CU VIATA TA...BANI,MAI POTI SA FACI,IN TARA SAU ORIUNDE DORESTI,DAR UN PARTENER DE VIATA PE CARE SA-L IUBESTI SI CU CARE SA POTI COMUNICA CU ADEVARAT,GASESTI DESTUL DE RAR IN ZILELE NOASTRE...ASA CA,NU-TI DORESC ALTCEVA DECIT SA FII FERICITA ,SI SA IEI DECIZIA CEA MAI FAVORABILA TIE...
mersi mult de vorbele tale.... m-au atins la suflet pt ca e exact ceea ce simt si ce ma face el sa simt..chiar daca au trecut 2 luni de cand nu l-am vazut timp in care am tinut mereu legatura....la telefon, pe mess.. el fiind mereu cu ai mei...iar seara invatam impreuna ca eu vreau sa-mi iau carnetul cand ma duc in tara sa fac scoala de soferi...sau jucam fazan la casti....tehnologia asta..ne simtim atat de aproape unul de altul si nu ma mai satur de povestile noastre...avem mereu cate ceva de vb sau de discutat. mereu pana seara tarziu cand adormim cu gandul unul la altul.. ne intelegem si daca nu vb il simt doar din gesturi si respir... mai ales acum ca m-a cerut si de nevasta... .bine ca mai e timp...trebuie sa ne cunoastem prima ...dar e asa cum imi doream sa fie...si cum ziceai si tu ..bani se pot afce si in tara daca vrei sa lucri ..si cel mai important e sa ai langa tine pe cineva care sa te iubeasca si sa te respecte asa cum esti si sa fie mereu alaturi de tine , in toate deciziile, chiar asa departe cum e... astept sa vina decembrie...sa fim la artificii impreuna :)) multumesc tuturor...si sa aveti parte de multa iubire.. pooooooooop
melita_83
Postat pe 29 Octombrie 2008 16:31
Draga mea,melita
N-as vrea sa te ranesc sau sa te fac sa suferi,chiar daca am 35 de ani si eu am iubit baiat mai mic decat mine, dar nu asta e problema diferenta de varsta, problema e ca noi femeile suntem mult mai mature in gandire si chiar daca acum totul e ok. pentru ca esti indragostita lulea nu cred ca o sa-ti fie bine.Imi pare rau de ceea ce-ti spun si sper sa ma insel dar stiu ce inseamna sa fii luat de val.Nu te contrazic ca e matur ,poate ca viata a facut in asa fel ca el sa se maturizeze mai repede dar eu nu cred ca gandeste nici macar ca si tine dar mai mult...nu stiu ce sa-ti spun dar totusi eu cred ca noi femeile suntem inzestrate cu mai multa intelepciune, iar cand tu o sa-ti dai seama de asta sa nu fie prea tarziu si sa regreti ce-ai facut si eu traiesc in spania dar nu as schimba viata de aici cu nimic si nu ma refer neaparat financiar ca nu sunt prea bogata, e vorba de mentalitate.MULT,MULT SUCCES!
apareces
Postat pe 28 Noiembrie 2008 22:43
buna....a trecut ceva timp de cand nu am intrat pe site... vreao 2 ani si ceva ..si acum cand citesc mesajele de la voi fetelor imi dau seama ca abia acum sunt matura si ca nu-mi pare rau de alegerea pe care am facut-o .... sa revin ..ma intorsesem in tara pt baiatul respectiv...din pacate relatia noastra a durat doar 3 luni ... nu ne potriveam , aveam si parintii lui care nu erau de accord..dar acum nu mai conteaza.....cred ca asa a fost sa fie ..ca viata mea a luat alta intorsatura la care eu nici nu ma asteptam ....Acolo dupa cateva luni cunoscusem un baiat... care si el venise acasa din Spania...si am inceput o relatie de prietenie..care dupa 8 luni a devenit oficiala (atat mi-a trebuit sa-l uit definitiv pe fostul si sa pot avea o relatie cu un alt baiat , sa pot avea incerdere).... iar acum avem 2 ani jumate si suntem in spania... si vorbele astea ne reprezinta SA GINDESTI RATIONAL,SA FII CONSTIENTA CA FLACARA IUBIRII PASIONALE DE LA INCEPUTUL RELATIEI SE VA STINGE INCET-INCET,LASIND SA SE INTREVADA ADEVARATELE SENTIMENTE,CARACTERE,PERSONALITATI.SI,DACA ATUNCI CIND MASCA IUBIRII DE INCEPUT VA CADEA,VEI GASI IN SPATELE EI SENTIMENTE PROFUNDE CA-RESPECT,COMPASIUNE,INCREDERE,INTELEGERE,INTARITE DE O COMUNICARE AUTENTICA,IN CARE VORBELE,FAPTELE SI LIMBAJUL MIMICO-GESTUAL,SA FORMEZE UN TOT COMUN, ...deci pt cine se grabeste in a lua decizii ...sfatul meu e sa astepta sa nu se bage cu capul inainte orbita de flacara dragostei care la inceput e chiar misto ....dar care cu trecerea timpului dispare si il locul ei ar trebui sa ramana increderea, respectul , comunicarea si f f multa iubire ...BAFTA TUTUROR
melita83
Postat pe 21 Ianuarie 2011 23:44
Felicitari!!!
In 1 rand pentru ca ai putut sa lasi totul acolo, sa te intorci in tara, s-o iei de la capat si apoi sa te indragostesti de altcineva si sa fii fericita.
In al 2 -lea rand ca ai reintrat sa ne spui cum se termina povestea ta. (mi se pare mare lucru sa faci asta...multa lume vine, pune o intrebare si nu mai apare niciodata...dar e foarte interesant sa vezi unde au dus toate comentarile si ce decizie s-a luat pana la urma si mai ales cum s-a incheiat).
Ma bucur pentru tine ca intr-un final ai gasit fericirea...
Bafta multa!
pinguina
Postat pe 22 Ianuarie 2011 00:01
melita , abia acum am citit povestea ta .


Titlul m-a facut sa deschid acest subiect .
Sunt intr-o situatie similara . Doar ca el e in Italia , eu in Romania . Si am fost acuzata aici pe site , ca nu las totul dracu sa plec in Italia la el sa o iau de la 0 .

Citind povestea ta , mi s-au intarit convingerile ca , o dragoste prea pasionala si pe care o traiesti la foc intens , se stinge la fel de repede.

Eu n-am sa plec din tara , pt ca relatia ar devenii prea banala si s-ar sfarsii rapid daca as materializa-o mutandu-ma in tara lui si devenind un cuplu atat de repede.

Desi e bine sa regreti ceea ce ai facut , decat ceea ce n-ai facut din ceea ce puteai face , eu prefer sa gandesc realist si sa las lucrurile sa decurg intr-un ritm normal . Prefer sa fie o relatie la distanta , decat sa ma frig atat de tare.
Tu macar , ai fii avut posibilitatea oricand sa te intorci in Italia .
Eu daca renunt la facultate pt el , imi compromit cariera total , voi rupe legaturile si cu familia ( mama ma va ura daca as face asa ceva pt un barbat ) ..plus ca sunt mari sanse sa raman in final cu buza umflata.

Am citit subiectul tau la fix.


Ma bucur ca esti bine si ma bucur ca s-a terminat cu bine.
Sunt curioasa eu dupa 2 ani , cu ce rezultat voi venii .
art77
Postat pe 22 Ianuarie 2011 00:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare mai exista o sansa? 8 De la: anette2983 23 Mai 2009 14:26
FWB-friends with benefits 3 De la: printesaa_x 17 Ianuarie 2011 10:36
VA ROG UN SFAT.... 17 De la: blondy_alxa 19 Iunie 2011 16:45
diferenta de varsta 33 De la: kudika_35255 18 Octombrie 2013 13:41
invitatie in oras 21 De la: yumy 28 Aprilie 2011 09:11