Setari Cookie-uri

dupa 17 ani de "caznicie"...divort

nu sunt deloc o utilizatoare a PC-ului...asa ca imi cer scuze pt eventualele inadvertente incep prin a va spune ca atunci cand l-am cunoscut,proaspat divortat,mi s-a parut a fi "EL"mentalitate, tzeluri,umor...ne-am instalat in casuta trecuta pe numele soacre-i (decedata si fara succesiune facuta) si ne-am apucat de munca...cu cat invatam eu mai multe(fata de bloc pana atunci):gradina ,animale,reparat diverse prin casa...cu atat ramaneau pe umerii mei din ce in ce mai multe. Dupa 4 ani am facut o fetita(el are 2 baieti minunati din prima):eu 28 kg in plus...oboseala...fara servici ...umilinte, casa s-a marit ,fiind o zona de agroturism ...mese intinse pentru turisti, muncitori si mai ales pt prieteni.etc
Dupa 15 ani imi spune ca nu am facut nimic si dupa inca ceva timp m-a lovit...am realizat ca e un om care nu merita si mi-am gasit un servici(de 1 an jumate) in afara casei care ma satisface ...mi-am recapatat demnitatea, ma aranjez si zambesc in fiecare zi...ce descopar, ca nu ii place ca nu mai accept umilintele si...DIVORT...nu ca si l-ar dori ci pt a utiliza o alta forma de constrangere...PROBLEMA e ca nu e nimic pe numele lui ci pe al soacrei fiind singurul mostenitor, cu exceptia a doua masini si datorii pe numele meu...NU doreste sa-mi dea nimic separat, vrand ca eu sa muncesc mai departe sa terminam cele 22 de camere care s-ar vinde f greu (mai ales acum) Ar avea varianta apartamentului soacrei mele de la oras unde invata si fiica mea si acum face naveta(6km) dar mi-ar usura viata si nu isi doreste . Pt a baga partaj m-ar costa f mult si nu-mi pot permite si mi-ar parea rau sa dau atatia bani in vant si nu ar avea de unde sa imi dea partea. Ce ma sfatuiti ??? Inutile fiind parerile de rau pt ce nu am facut in trecut...multumesc si scuze ca e o tema prea serioasa si prea lunga pt a fi scrisa aici dar nu mai am solutii
kudika032870
Postat pe 21 Noiembrie 2009 22:04
Sa inteleg ca acum esti independenta finaniciar? Cati ani are fiica ta? Daca divortati ai unde locui?
gina37
Postat pe 23 Noiembrie 2009 09:52
regret sa te informez ca in urma partajului nu vei obtine nimic deoarece bunurile sint pe numele mamei lui si in urma succesiunii se vor considera mostenire iar mostenirea nu se imparte la divort indiferent de anii stati impreuna.poti sa il dai in judecata sa ceri bani in schimbul muncii tale dar cum nu ai avut serviciu iar vei obtine un mare nimic.pentru copii nu vei obtine din nou imic deoarece copiii nu fac obiectul partajului ci vor fi doar mostenitori in urma sotului abia odata cu decesul acestuia.din pacate nu esti singura in situatia respectiva iar de vina nu este numai legislatia ci si lipsa noastra de informare sau increderea intr-un sot .
FRANNNCE
Postat pe 23 Noiembrie 2009 10:49
Da, sunt doar foarte multi bani cheltuiti aiurea! Trebuie ca fiecare sa se protejeze intr-o relatie, ca nu se stie niciodata ce-ti rezerva viitorul! Oricat de mult iubesti si ai incredere in persoana iubita, este valabil si pentru femei si pentru barbati, este bine sa fii preventiv.
gina37
Postat pe 23 Noiembrie 2009 11:31
De la: kudika032870, la data 2009-11-21 22:04:04nu sunt deloc o utilizatoare a PC-ului...asa ca imi cer scuze pt eventualele inadvertente incep prin a va spune ca atunci cand l-am cunoscut,proaspat divortat,mi s-a parut a fi "EL"mentalitate, tzeluri,umor...ne-am instalat in casuta trecuta pe numele soacre-i (decedata si fara succesiune facuta) si ne-am apucat de munca...cu cat invatam eu mai multe(fata de bloc pana atunci):gradina ,animale,reparat diverse prin casa...cu atat ramaneau pe umerii mei din ce in ce mai multe. Dupa 4 ani am facut o fetita(el are 2 baieti minunati din prima):eu 28 kg in plus...oboseala...fara servici ...umilinte, casa s-a marit ,fiind o zona de agroturism ...mese intinse pentru turisti, muncitori si mai ales pt prieteni.etc
Dupa 15 ani imi spune ca nu am facut nimic si dupa inca ceva timp m-a lovit...am realizat ca e un om care nu merita si mi-am gasit un servici(de 1 an jumate) in afara casei care ma satisface ...mi-am recapatat demnitatea, ma aranjez si zambesc in fiecare zi...ce descopar, ca nu ii place ca nu mai accept umilintele si...DIVORT...nu ca si l-ar dori ci pt a utiliza o alta forma de constrangere...PROBLEMA e ca nu e nimic pe numele lui ci pe al soacrei fiind singurul mostenitor, cu exceptia a doua masini si datorii pe numele meu...NU doreste sa-mi dea nimic separat, vrand ca eu sa muncesc mai departe sa terminam cele 22 de camere care s-ar vinde f greu (mai ales acum) Ar avea varianta apartamentului soacrei mele de la oras unde invata si fiica mea si acum face naveta(6km) dar mi-ar usura viata si nu isi doreste . Pt a baga partaj m-ar costa f mult si nu-mi pot permite si mi-ar parea rau sa dau atatia bani in vant si nu ar avea de unde sa imi dea partea. Ce ma sfatuiti ??? Inutile fiind parerile de rau pt ce nu am facut in trecut...multumesc si scuze ca e o tema prea serioasa si prea lunga pt a fi scrisa aici dar nu mai am solutii

uh..nasoala situatie..nu pot sa imi exprim parerea ..nu cunosc..insa sper sa ai taria sa mergi mai departe...si ma bucur ca esti una din putinele care nu se lasa calcate in picioare si merge mai departe...
cristiana_cris
Postat pe 23 Noiembrie 2009 11:37
La partaj se pot imparti numai bunurile comune, si cele la care ai pastrat chitante, facturi etc, cele la care ai dovezi.
Numai de tine depinde daca te-ai hotarat sa nu mai suporti, sa divortezi, chiar si in aceste conditii, daca te simti independenta financiar si poti trai si fara ajutorul lui.
De asemenea o problema ar fi si datoriile pe care le-ai facut pentru extinderea si amenajarea acelui spatiu.
Nu este o situatie usoara.
tequila_cu_varza
Postat pe 23 Noiembrie 2009 11:54
multumesc mult pt opinii!!!
fiica mea are 13 ani
incerc dupa o citire rapida sa fiu scurta : -
soacra mea nu a locuit cu noi-:
cand am ajuns eu aici buda era afara iar apa nu era bagata in casa(stiu toti vecinii(de ex))
societatile (firmele) (mai mult sau mai putin profitabile) au fost pe numele meu:administrator si/sau asociat , dar totul ''condus'' dar nu si ''executat'' de catre el(sa nu fiu rea... si el a muncit mult)
facturile,in,majoritatea lor, au fost achitate de mine(din bani comuni)
turismul a fost organizat si muncit de mine :zugravit,curatenie,bucatarie pt muncitori si turisti
OARE NIMIC DIN TOATE ASTEA SA NU CONTEZE????
iar in ceea ce priveste relatia...chit ca nu voi avea decat de un ceai , nu voi mai permite sa fiu tratata ca o ''sluga neplatita'' in schimbul unei ''fripturi'' inghitita cu noduri
in alta ordine de idei...pot sta la MAICUTA MEA care, chiar si acum cand ar trebui sa-i fiu eu sprijin , tot ea ma sustine
financiar, sunt independenta acum
REALIZEZ ca am o singura viata am de trait si trebuie sa o traiesc frumos pt ca nu se stie niciodata

chiar daca nu am timp sa raspund imediat, ma voi intoarce sa vad care mai sunt opiniile voastre
chiar va multumesc
kudika032870
Postat pe 25 Noiembrie 2009 23:40
De la: kudika032870, la data 2009-11-25 23:40:38multumesc mult pt opinii!!!
fiica mea are 13 ani
incerc dupa o citire rapida sa fiu scurta : -
soacra mea nu a locuit cu noi-:
cand am ajuns eu aici buda era afara iar apa nu era bagata in casa(stiu toti vecinii(de ex))
societatile (firmele) (mai mult sau mai putin profitabile) au fost pe numele meu:administrator si/sau asociat , dar totul ''condus'' dar nu si ''executat'' de catre el(sa nu fiu rea... si el a muncit mult)
facturile,in,majoritatea lor, au fost achitate de mine(din bani comuni)
turismul a fost organizat si muncit de mine :zugravit,curatenie,bucatarie pt muncitori si turisti
OARE NIMIC DIN TOATE ASTEA SA NU CONTEZE????
iar in ceea ce priveste relatia...chit ca nu voi avea decat de un ceai , nu voi mai permite sa fiu tratata ca o ''sluga neplatita'' in schimbul unei ''fripturi'' inghitita cu noduri
in alta ordine de idei...pot sta la MAICUTA MEA care, chiar si acum cand ar trebui sa-i fiu eu sprijin , tot ea ma sustine
financiar, sunt independenta acum
REALIZEZ ca am o singura viata am de trait si trebuie sa o traiesc frumos pt ca nu se stie niciodata

chiar daca nu am timp sa raspund imediat, ma voi intoarce sa vad care mai sunt opiniile voastre
chiar va multumesc
din pacate regret sa te dezamagesc dar nu conteaza cum era apa,toaleta etc ci conteaza pe al carui nume figureaza proprietatea.tu ai spus ca era pe numele soacrei deci drepturile tale sint egale cu 0.vei putea obtine pe cale legala o despagubire financiara daca dovedesti cu martori si chitante ca ai participat la existendere si imbunatariri.eu am fost in situatia ta si am plecat din casatorie cu trei lei gauriti dupa 13 ani de munca. deosibirea dintre noi este ca eu am prevazut in avans si veniturile mele mi-au permis sa cumpar niste bunuri pe numele mamei mele ca sa nu faca obiectul partajului altfel as fi plecat cu hainele dupa mine conform legii. noi am cumparat pe numele soacrei atunci niste proprietati deoarece aveam o firma si ne era teama ca in cazul unui faliment sa nu raminem fara ele.ulterior soacra a murit si totul a devenit mostenire si eu la divort nu am avut drept decit la investitie si bunurile din casa.iti urez succes.
FRANNNCE
Postat pe 26 Noiembrie 2009 15:31
De la: kudika032870, la data 2009-11-26 16:40:38multumesc FRANNNCE !!! in afara de un acoperis asupra capului nu am nevoie de nimic , nu iau nimic dupa mine , dar e dezamagitor ca dupa atatzia ani de loialitate primesti asa ceva in schimb... si ceva nou...cu ajutorul unora mi-a blocat si ID-ul ca sa nu mai comunic cu nimeni...urat...???? cate vieti traim????? numai bine...eu voi trai si zambi mai departe
astept pareri mai departe...ma intreb daca martorii au vreo valoare , cu toate ca toata lumea se codeste pt ca e o situatie ingrata
poti lua martori persoane din familie(mama ta) dar daca nu ai documente (state de plata sa demonstreze ca ai avut venituri nu rezolvi nimic) eu personal aveam la vremea aia pe cartea de munca un venit de 25 de milioane si pe fluturas ajungeam la 35 milioane si tot au trebuit martori.plus ca am fost sa iau documente de la toate firmele unde am lucrat. pina la urma am renuntat si am ajuns la intelegerea ca o sa ii dea fiului nostru un apartament si doua terenuri cind va implinii 18 ani.pensia alimentara stabilita de lege este de 30 de euro(nu acopera nici biletele de autobuz cu ea).oricum poti trai si in chirie numai sa fi tu fericita. eu nu regret pasul facut deoarece am intilnit fericirea.sint convinsa ca si tu o sa reusesti.
FRANNNCE
Postat pe 26 Noiembrie 2009 18:39
De la: kudika032870, la data 2009-11-21 22:04:04nu sunt deloc o utilizatoare a PC-ului...asa ca imi cer scuze pt eventualele inadvertente incep prin a va spune ca atunci cand l-am cunoscut,proaspat divortat,mi s-a parut a fi "EL"mentalitate, tzeluri,umor...ne-am instalat in casuta trecuta pe numele soacre-i (decedata si fara succesiune facuta) si ne-am apucat de munca...cu cat invatam eu mai multe(fata de bloc pana atunci):gradina ,animale,reparat diverse prin casa...cu atat ramaneau pe umerii mei din ce in ce mai multe. Dupa 4 ani am facut o fetita(el are 2 baieti minunati din prima):eu 28 kg in plus...oboseala...fara servici ...umilinte, casa s-a marit ,fiind o zona de agroturism ...mese intinse pentru turisti, muncitori si mai ales pt prieteni.etc
Dupa 15 ani imi spune ca nu am facut nimic si dupa inca ceva timp m-a lovit...am realizat ca e un om care nu merita si mi-am gasit un servici(de 1 an jumate) in afara casei care ma satisface ...mi-am recapatat demnitatea, ma aranjez si zambesc in fiecare zi...ce descopar, ca nu ii place ca nu mai accept umilintele si...DIVORT...nu ca si l-ar dori ci pt a utiliza o alta forma de constrangere...PROBLEMA e ca nu e nimic pe numele lui ci pe al soacrei fiind singurul mostenitor, cu exceptia a doua masini si datorii pe numele meu...NU doreste sa-mi dea nimic separat, vrand ca eu sa muncesc mai departe sa terminam cele 22 de camere care s-ar vinde f greu (mai ales acum) Ar avea varianta apartamentului soacrei mele de la oras unde invata si fiica mea si acum face naveta(6km) dar mi-ar usura viata si nu isi doreste . Pt a baga partaj m-ar costa f mult si nu-mi pot permite si mi-ar parea rau sa dau atatia bani in vant si nu ar avea de unde sa imi dea partea. Ce ma sfatuiti ??? Inutile fiind parerile de rau pt ce nu am facut in trecut...multumesc si scuze ca e o tema prea serioasa si prea lunga pt a fi scrisa aici dar nu mai am solutii






... sper sa nu fie doar efectele pragul psihologic al celor 40 de ani la care vrei sa recapeti ceva din tinerete ... dar daca a inceput sa te loveasca ... renunta acum si linisteste-te ... intr-un fel vei gasi solutii la problemele ce vor aparea si vei gasi si solutii petru ce ai lasat in urma ... personal nu am experienta in divorturi, dar am vazut multe femei care si-au refacut viata daca nu s-au agatat momentan de niste drepturi care sint mai greu de obtinut acum in conditiile date ... dar mai tirziu s-ar putea sa se schimbe situatia ... parerea mea ... poate altii stiu mai multe ...
marco918
Postat pe 26 Noiembrie 2009 18:55
Trebuie specificat ca.. munca unei femei casnice, a unei sotii care nu a lucrat niciodata este considerata in cazul unui divort.. EGALA cu munca efectuata de sot. Prin urmare, are aceleasi drepturi la imparteala ca si el. Aportul ei, chiar daca nu a fost in bani.. este egal.
Eu una nu mai stiu , nu mai sunt la curet cu modificarile survenite in Dreptul Familiei.. dar stiu ca singurul om care te poate ajuta sau sfatui asa cum trebuie este un avocat specializat. Nu te lasa doborata ascultand ce spun vecinii.. ci du-te acolo unde trebuie pentru a afla ce sanse ai. Pentru ca ai... Nu vei pleca cu mana goala de acolo. Nici macar o concubina nu mai pleaca cu mana goala,... dar o sotie.
rashela
Postat pe 26 Noiembrie 2009 19:37
niciodata nu m-a interesat partea materiala...singura mea problema este posibilitatea de a-mi creste copilul intr-un mediu stabil si un spatiu stabil . viata e prea scurta sa ma agat de valori materiale...
am 40 de ani ...cred ca am obosit sa ma simt ca intr-o colivie de aur...fara libertati esentiale :ce vorbesc , ce mananc , cum ma uit , ...de ce tac..., ...de ce vorbesc ..., cum imi permit sa am o opinie contrara parerilor sale...de ce as avea una ...,..sa-mi vad de cratita..., ...la ce-mi trebuie asta..., sau aia...etc...etc...etc...
NU trebuie acceptat de la inceput o astfel de ingradire...nici pt ca nu-ti place scandalul sau pt ca ai prea mult bun simt
kudika032870
Postat pe 28 Noiembrie 2009 16:14
De la: kudika032870, la data 2009-11-28 16:14:07niciodata nu m-a interesat partea materiala...singura mea problema este posibilitatea de a-mi creste copilul intr-un mediu stabil si un spatiu stabil . viata e prea scurta sa ma agat de valori materiale...
am 40 de ani ...cred ca am obosit sa ma simt ca intr-o colivie de aur...fara libertati esentiale :ce vorbesc , ce mananc , cum ma uit , ...de ce tac..., ...de ce vorbesc ..., cum imi permit sa am o opinie contrara parerilor sale...de ce as avea una ...,..sa-mi vad de cratita..., ...la ce-mi trebuie asta..., sau aia...etc...etc...etc...
NU trebuie acceptat de la inceput o astfel de ingradire...nici pt ca nu-ti place scandalul sau pt ca ai prea mult bun simt


important este ca esti constienta ca ai nevoie de altceva,ca esti hotarata sa schimbi asta,cu toate ca,date fiind conditiile,nu prea sunt sanse de "imparteala" a bunurilor comune,chiar si prin instanta... si tine cont,daca tu esti linistita si impacata,toate greutatile ti se vor parea putin mai usoare
mitura
Postat pe 28 Noiembrie 2009 16:23
De la: kudika032870, la data 2009-11-28 16:14:07niciodata nu m-a interesat partea materiala...singura mea problema este posibilitatea de a-mi creste copilul intr-un mediu stabil si un spatiu stabil . viata e prea scurta sa ma agat de valori materiale...
am 40 de ani ...cred ca am obosit sa ma simt ca intr-o colivie de aur...fara libertati esentiale :ce vorbesc , ce mananc , cum ma uit , ...de ce tac..., ...de ce vorbesc ..., cum imi permit sa am o opinie contrara parerilor sale...de ce as avea una ...,..sa-mi vad de cratita..., ...la ce-mi trebuie asta..., sau aia...etc...etc...etc...
NU trebuie acceptat de la inceput o astfel de ingradire...nici pt ca nu-ti place scandalul sau pt ca ai prea mult bun simt


Este foarte adevarat ca in asemenea momente nu-ti doresti decat sa lasi in urma mizeria, sa uiti.. si sa incepi din nou sa traiesti. Departe de trecut.
In asemena cazuri.. cel putin in RO, exista doau situatii. Femei care nu sunt capabile .. din motive obiective sa se descurce singure si atunci.. fie nu divorteaza, fie se judeca pentru fiecare lingurita.. sau femei care lupta pur si simplu pentru drepturile lor, drepturile copiiilor lor si pentru munca lor alaturi de acel barbat in decurs de -n- ani.
In orice situatie... femeia are dreptul ei si trebuie sa lupte pentru el. Si, ar fi biine sa intelegeti ca aveti castig de cauza.. ca sunt extrem de putine situatiile in care unul din parteneri pleaca doar cu boarfele intr-o valiza.

Repet, stai de vorba cu un avocat... si vezi ce si cum se face. Tocmai pentru ca idi doresti o viata linistita pentru copilul tau.
rashela
Postat pe 28 Noiembrie 2009 19:53
daraga mea, pãrerea mea este sã consulþi un avocat...vei obþine ce doreºti pinã la urmã dar ffffff greu....vor fi multe mizerii...daca eºti puternicã poþi lupta....succes...
catalina69
Postat pe 30 Noiembrie 2009 11:55
De la: kudika032870, la data 2009-11-28 16:14:07niciodata nu m-a interesat partea materiala...singura mea problema este posibilitatea de a-mi creste copilul intr-un mediu stabil si un spatiu stabil . viata e prea scurta sa ma agat de valori materiale...
am 40 de ani ...cred ca am obosit sa ma simt ca intr-o colivie de aur...fara libertati esentiale :ce vorbesc , ce mananc , cum ma uit , ...de ce tac..., ...de ce vorbesc ..., cum imi permit sa am o opinie contrara parerilor sale...de ce as avea una ...,..sa-mi vad de cratita..., ...la ce-mi trebuie asta..., sau aia...etc...etc...etc...
NU trebuie acceptat de la inceput o astfel de ingradire...nici pt ca nu-ti place scandalul sau pt ca ai prea mult bun simt

Draga mea iti urez succes si fii puternica..Ocupate de tine si de fiica ta ,pentru ca nimic nu este mai important decat sa devii femeie si sa te simti implinita cu tine.
Daca reusesti sa faci ceva in legatura cu partajul este foarte bine..daca nu bucura-te ca ai scapat de un nemernic care nu te merita.
Viata merge inainte ..fii optimista!
la_belle_mer
Postat pe 30 Noiembrie 2009 12:27
te felicit in primul rind ca ti ai luat viata in propriile mini !
in al doile arind te felicit ca nu te lasi umilita si supusa mizeriilor unui om care cu greu poate fi numit barbat. Un avocat cred te ar ajuta cu sigguranta, Nu d ainapoi,. Nu merita s astai alaturid e un barbat care ridic amina asupr ata ! Succes si inc ao data felicitari pentru curaj !
Aproape_eu
Postat pe 2 Decembrie 2009 00:13
Draga mea,
sunt casatorita de 21 de ani timp in care am facut foarte multe compromisuri avand in vedere ca 20 de ani am stat impreuna cu socrii...acum stam singuri si am inceput o alta viata mai fericita dar si mult mai plina de griji din cauza datoriilor la banci.
Eu nu doresc sa dau sfaturi dar simt ca ar trebui sa-ti spun ca foarte multi ani mi-am spus ca meritam ceva mai mult si dintr-o data am realizat ca nu puteam avea un sot mai bun!!!!!M-a surprins si pe mine ce am descoperit desi nu credeam vreodata....ai rabdare,draga mea,timpul mai poate rezolva din probleme!Este tare usor sa renunti la o casnicie si e tare tare greu dupa atatia ani!poate se mai repara ceva!sa nu crezi ca o viata de femeie singura e frumoasa!sau poate ca este pe moment...barbatiii vin si pleaca important este cel care ramane si daca ramane! sa nu descoperi peste ani ca ai facut o mare greseala! ai rabdare si fii inteleapta!femeile destepte stiu sa tina langa ele un barbat!!!!!!!!!!!!!!!
problema cu bataia este chiar o mare problema!doar tu stii daca vei putea trece peste asta!(si daca a fost doar un impuls de moment pe care si el il regreta?)Toti gresim...hai sa dam o sansa si celui de langa noi! una singura...si gata..daca se repeta!dar hai sa incercam!
Te rog sa nu asculti decat sufletul tau...fa ce-ti spune el! dar macar zaboveste o clipa asupra acestor randuri...poate ajuta...iti doresc intelepciune in deciziile pe care le vei lua si nu uita ca esti femeie!
numai bine,draga mea,si fii puternica
IASOMIE
Postat pe 7 Decembrie 2009 22:10
Draguta, sunt acum niste legi noi, de curand am mers la un notar, una era ceva de genul ca dupa 5 ani de casatorie tot ceea ce este al lui devine bun comun, ai face bine sa mergi la un avocat sa te interesezi. Avand si un copil cred ca vei obtine sigur multe treburi. Nu am inteles prea bine tot ce ai scris, dar era ceva de genul cu 22 camere de construit, banuiesc ca acolo sunt niste bani si am inteles ca ati construit dupa casatorie, tot ce e dobandit dupa casatorie se imparte. Mergi si te intereseaza e foarte important sa iti cunosti pozitia, noroc!
oana84onutza
Postat pe 9 Decembrie 2009 18:05
AR FI BINE SA CONSULTI UN AVOCAT, IN CAZUL IN CARE AI AVUT UN VENIT SI IL POTI DEMONSTRA INCLUSIV FAPTUL CA AI DATORIE IN BANCA PE NUMELE TAU VA TREBUI SA TE DESPAGUBEASCA PENTRU PARTEA TA DE CONTRIBUTIE INCLUSIV LA CONSTRUCTIE CHIAR DACA TERENUL E PE NUMELE LUI MA-SA. PLANGEREA IN INSTANTA COSTA CRED CA SI ACUM 25 MILIOANE CU TOT CU ONORARIUL AVOCATULUI SI CONSILIERE PREMERGATOARE. ITI TREBUIE UN AVOCAT BUN SI CORECT, AVOCATELE CRED CA SUNT CEVA MAI CINSTITE. FAPTUL CA TE-A CONVINS SA INVESTESTI IN ACEL TEREN DUPA CARE SA TE DE-A AFARA, INCLUZIND SI DIVORTUL POATE REPREZENTA IN PENAL "ABUZ DE INCREDERE" SI INSELATORIE SI FAPTUL CA REFUZA DESPAGUBIREA. DAR NORMAL SE FACE CUM AM ZIS MAI SUS PRIN PLANGERE DE PARTAJ/DESPAGUBIRE.
stefanant
Postat pe 9 Decembrie 2009 18:25
din pacate nu am acte doveditoare ,avand S.C.-uri 'neprofitabile''.......... turismul nefiind facut declarativ d p d v fiscal,casa inca mai are pana la terminare ....sincer nu vad o iesire ''eleganta'' si decenta...am impresia ca m-as lupta cu morile de vant.... pentru ????????.... mi-e ca lupta asta m-ar dezechilibra....oare sunt lasha sau inca nu realizez ca voi avea nevoie de'' anii mei'' de munca din tinerete...inca nu s-a terminat divortul...mai am timp sa ma gandesc...multumesc sincer
kudika032870
Postat pe 16 Decembrie 2009 00:59
Ai spus "decedata si fara succesiune" in momentul casatoriei?
Acum 17 ani?
Pai inseamna ca voi ati folosit casa si ati adus imbunatatiri timp de 17 ani?
Ai auzit de prescriptie achizitiva?
Nu sunt avocat, am inceput facultatea de drept acum 5 ani dar nu am terminat-o.
Insa am invatat despre termenele de prescriptie: daca folosesti fara acte un imobil mai bine de 10 ani devine al tau.
Zici ca ai tras apa, ai construit camere, etc. Toate astea se fac cu autorizatie de constructie si inscriere in cartea funciara.
As vrea sa te ajut mai mult, dar e o speza pe care un avocat consacrat ar cunoaste-o mult mai bine, asa ca , macar consulta un avocat. O consultatie e 30-40 lei si ai putea afla mai multe.
Pari o femeie inteligenta, ai la dispozitie INTERNETUL, cauta sa citesti articolele din noul Cod Civil care a intrat in vigoare in inie-iulie anul acesta referitoare la casatorie.
Bucura-te de ceea ce ai realizat, de starea de sanatate mentala pe care o emani si mergi pe drumul tau, oricare ar fi el, sa-ti fie mai bine!
kudika341630
Postat pe 19 Decembrie 2010 17:13
De la: kudika341630, la data 2010-12-19 17:13:01Ai spus "decedata si fara succesiune" in momentul casatoriei?
Acum 17 ani?
Pai inseamna ca voi ati folosit casa si ati adus imbunatatiri timp de 17 ani?
Ai auzit de prescriptie achizitiva?
Nu sunt avocat, am inceput facultatea de drept acum 5 ani dar nu am terminat-o.
Insa am invatat despre termenele de prescriptie: daca folosesti fara acte un imobil mai bine de 10 ani devine al tau.
Zici ca ai tras apa, ai construit camere, etc. Toate astea se fac cu autorizatie de constructie si inscriere in cartea funciara.
As vrea sa te ajut mai mult, dar e o speza pe care un avocat consacrat ar cunoaste-o mult mai bine, asa ca , macar consulta un avocat. O consultatie e 30-40 lei si ai putea afla mai multe.
Pari o femeie inteligenta, ai la dispozitie INTERNETUL, cauta sa citesti articolele din noul Cod Civil care a intrat in vigoare in inie-iulie anul acesta referitoare la casatorie.
Bucura-te de ceea ce ai realizat, de starea de sanatate mentala pe care o emani si mergi pe drumul tau, oricare ar fi el, sa-ti fie mai bine!



te trezisi, dupa 1 an?
Doamna e probabil divortata demult.
stem_29
Postat pe 19 Decembrie 2010 18:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
help 23 De la: scorpyoW 28 Iulie 2009 20:04
iubire ciudata 9 De la: kudika_7347 14 Mai 2012 13:12
sfat..va rog!!!:(( 21 De la: ayyryynn 29 August 2009 18:44
In cat timp se uita o iubire? 41 De la: porumbitza25 30 Septembrie 2009 14:47
SI-A BATUT JOC DE TOATE!!! 17 De la: Mary_angel 2 Ianuarie 2009 11:13