Setari Cookie-uri

Nu e chiar infidelitate...Va rog, cititi si ajutati-ma cu un sfat!!!

Buna, fetelor!

Va rog, cititi tot... Stiu ca e lung, dar am nevoie sa ma ajutati...

In primul si in primul rand, voi mentiona ca mi-am facut acest cont strict pentru asta. Nu am avut niciodata nevoie de un astfel de ajutor "virtual", dar acum as vrea sa aud opiniile voastre...

Treaba sta asa: o fosta prietena a prietenului meu ne-a comentat ceva la o fotografie (da, noi 3 ne cunoastem, iar prietenul meu si ea nu se mai vad decat intamplator, de 1-2 ori pe an, cand amandoi se intorc in orasul natal). Prietenul meu a spus ca nu va raspunde la acel comentariu. Si nu a facut-o, cel putin nu public (poza era pusa de mine).

Problema este ca i-a raspuns pe privat. Am aflat din greseala, folosind acelasi laptop (al meu, oare se logase el), am fost convinsa ca sunt eu logata pe FB (noutatile seamana, avem cercuri comune) si vrand sa scriu ciuva, am vazut mesajul in care el ii raspundea ei.

Mentionez ca "schimbul" de mesaje inseamna fix 2. Si ei isi vorbesc/scriu foarte rar (sarbatori si zile de nastere, ca spune el ca au ramas prieteni si macar atat e civilizat sa faca). Mai mentionez si ca fata este de ceva vreme cu altcineva, si oricum de la terminarea relatiei lor au trecut cam...8 ani, timp in care ea a incercat mai multi tipi.

Acum, nu vreau sa par penibila. Dar va voi spune foarte pe scurt de ce am aceasta problema cu fata. Pentru ca el a pastrat poze cu ea in casa inca 1 an si ceva dupa ce m-a cunoscut si a inceput relatia cu mine, desi eu am stiut in ultimele cateva luni cine este ea. Iar el stia ca stiu, ca doar intrebasem si el confirmase. Apoi, a pastrat in casa obiecte personale de-ale ei, ramase de cand ea l-a vizitat (ca amica, de vreo 3 ori, si au calatorit impreuna si a prezentat-o noilor lui prieteni etc). Nu au locuit impreuna. Dar, la o curatenie la care l-am ajutat, am gasit respectivele obiecte si a incercat sa ma minta ca sunt ale altcuiva (suna plauzibil). L-am crezut. Dar, in joaca, prostindu-ma, am spus ca sigur ma minte. Si a zis ca sunt ale ei. Scurt. Nu ma asteptam, sincer. Apoi, il cunosc suficient ca sa stiu din cum vorbeste despre ea sau evita uneori subiectul, ca ea a insemnat foarte mult. Nu cred ca mai inseamna, dar mi se pare ca el simte nevoia sa ii arate ei ca el o duce mai bine, cu orice ocazie. Ce m-a deranjat a fost ca de ziua ei, dupa lungi discutii legate de acele fotografii din casa (si disparitia lor...intr-un final), m-a rugat sa ii amintesc sa dea un mesaj unei prietene apropiate. Ea era aceea. M-a deranjat ca mi-a spus, si ca a numit-o asa. Pana la urma, trebuia sa stiu eu a cui e ziua si pe cine felicita? Eu zic ca nu era asa vital. Mai rau e ca de ziua lui, eu i-am urat prima (de dimineata), apoi, cand luam micul dejun, a sunat ea. Iar el s-a oprit din mancat sa povesteasca cu ea. I-am spus ca vreau sa o lase mai moale, ca prea pune pret pe asta (tot el mi-a povestit ca ea l-a lasat balta dintr-o prostie de moment, pentru altul, ca s-a folosit de el in diferite ocazii, si in relatie si dupa, ca nu e asa draguta cum pare si ca l-a ranit mult, fara motiv, etc).

In lunile care au urmat, el a gresit cu multe maruntisuri fata de mine (niciunul legat de ea). Pana intr-o zi cand m-a ranit mai tare. Si am iesit sa ne plimbam si sa povestim si i-am spus ca as vrea o pauza, sa ma gandesc. A suferit, si-a cerut iertare, a promis... Nu a vrut nici sa auda de propunerea mea. I-am spus ca vreau o dovada ca poate sa faca ceva ce il rog, strict de dragul meu. A spus ca face orice. L-am rugat sa nu mai comunice cu ea macar 1 an, sa nu ii scrie nimic de ziua ei (singura ocazie cand el o cauta pe ea). A avut momente lungi de gandire, care m-au alarmat. M-am ridicat si am dat sa plec, dar a venit alergand dupa mine si a promis ca face asta, daca asa imi voi avea dovada si ma voi linisti. Stiu ca pare ca am cerut ceva absurd, dar ma suparase asa tare, ca simteam ca daca nu accepta ceva absurd pentru mine, nu are sens sa pierd timpul langa el. E mereu foarte incapatanat, si eu la fel...Asa ca a contribuit si asta. Am vrut sa faca pur si simplu ca mine. Fara sa conteze altceva. Atunci, o singura data...

Asta ne aduce la inceputul povestii... As vrea sa ridic problema comentariului acela, delicat, si sa vad intai daca ma minte. Apoi, sa scot cumva, delicat, adevarul la suprafata si sa ii spun ca se termina intre noi. Ma doare sa fac asta, dar i-am spus clar ca daca ii mai scrie ceva sau mai aud cumva de ea, eu plec de langa el.

Spuneti-mi ce ati face voi in locul meu, cu datele problemei de mai sus? Va rog, e relativ urgent. Treaba asta o stiu de 2 ore si deja ma apasa teribil...
kudika_999577
Postat pe 12 Ianuarie 2016 02:58
De la: kudika_999577, la data 2016-01-12 02:58:54Buna, fetelor!

Va rog, cititi tot... Stiu ca e lung, dar am nevoie sa ma ajutati...
..................................................................................................

Hmmmmm, ce inseamna "relativ urgent"???????Ori este urgent, ori este relativ????

Draga mea, ce sfat sa iti dau????Tu traiesti acele emotii neplacute, nu eu!!!!Daca iti place sa tot asisti la discutiile iubitului tau cu fosta, ramai in relatie, eu nu as mai face-o pentru nimic in lume!!!Este injositor lucru, ca o femeie sa accepte astfel de comportament de-al iubitului sau, atat timp cat fosta relatie este poveste, dar, se pare ca, in cazul tau, fiorii sunt inca prezenti in inima partenerului tau!!

Ce as face??As intra intr-o vacanta acordata relatiei mele, timp in care sa ma relaxez, sa imi vad de viata mea si pentru ca partenerul meu sa incheie conversatiile cu fosta iubita, caci este neplacut si deranjant pentru toti trei!!!!Este trist, nu?????Cred ca acel mic dejun a fost unul dintre cele mai amare!!!Eu, una, nu as accepta astfel de dialoguri, cu atat mai putin, in prezenta mea!!!

Procedeaza cum iti spune inima sa faci, dar nu mai suferi, partenerul tau nu merita suferinta ta!!!!
kudika_15804
Postat pe 12 Ianuarie 2016 07:20
Cand este vorba de fosta prietena ... trebuie sa il lasi pe el sa aleaga . Daca simti ca tie iti ofera ce ai nevoie si doar te deranjeaza ce scrie o data la nu stiu cat timp .. de ziua ei , sarbatori, etc .. nu ar trebui sa te alarmezi . O femeie poate schimba un barbat , ii poate oferi sansa de a uita trecutul si a se bucura de ce are langa el . Ce mesaj ia trimis sau ce a comentat la o poza de te a deranhat asa tare?
kudika_595
Postat pe 13 Ianuarie 2016 10:02
De la: kudika_595, la data 2016-01-13 10:02:32Cand este vorba de fosta prietena ... trebuie sa il lasi pe el sa aleaga . Daca simti ca tie iti ofera ce ai nevoie si doar te deranjeaza ce scrie o data la nu stiu cat timp .. de ziua ei , sarbatori, etc .. nu ar trebui sa te alarmezi . O femeie poate schimba un barbat , ii poate oferi sansa de a uita trecutul si a se bucura de ce are langa el . Ce mesaj ia trimis sau ce a comentat la o poza de te a deranhat asa tare?


kudika_988778
Postat pe 14 Ianuarie 2016 20:15
Cred ca ți omori prea mult timp cu fosta . Ocupa te de tine si de relația in care esti , nu i mai acorda atâta importantã acestei fete . Au trecut 8 ani , timpul deja si a spus cuvântul , este firesc si normal sa si trimitã mesaje de sãrbãtori sau alte evenente importante din viata voastra . O sa obositi de atâta grija si posibil ea sa se bucure si chiar sa câștige teren in fata ta din aceasta incrancenare . Nu are cum sa disparã din viata lui deodatã si definitiv . Tot aducând o in fata ii acorzi mai multã atenție decat merita . Daca o ignori ii demonstrezi ca nu reprezintã nimic pentru voi , este doar o cantitate neglijabila !!
kudika_6362
Postat pe 31 Ianuarie 2016 23:11
Nici nu stiu cum sa incep ..in primul rand ,atata timp cat el este cu tine si este al tau nu ar trebui sa iti faci griji .Stiu ,o sa spui ca privind din exterior este greu sa inteleg prin ce treci .In primul rand ar trebui sa reiei discutia cu el si sa ii explici din nou cu calm ,ca si cum ar fi o discutie intre doi prieteni ,ce te deranjeaza si sa ii mai dai un timp in care sa isi revizuiasca comportamentul referitor la asta .pe de alta parte ,iti spun ca iesirile de genul asta il vor indeparta iar ea va castiga teren in fata ta pentru ca poti fi sigura ca ii va povesti asta .Te inteleg ca te doare ,dar trebuie sa arati ca esti sigura pe tine si indiferent de situatie ,tu esti tu si atat iar daca el te iubeste intr adevar va intelege unde a gresit si va face in asa fel incat sa nu te mai supere .
antoniaolimpia
Postat pe 21 Februarie 2016 04:43
"Daruieste-i persoanei pe care o iubesti: aripi pentru a zbura, radacini pentru a se intoarce si motive pentru a ramane" Dalai Lama.
Nu cauta sa il presezi cu promisiuni...Daca esti sigura pe iubirea lui , nici nu ar conta pe cine felicita...timpul le va rezolva pe toate.
Simona_Dumitrescu_2
Postat pe 21 Februarie 2016 07:14
Buna dimineata!
Toate raspunsurile sunt pertinente.
Intr-adevar, concentreaza-te pe ceea ce ai..si nu pe ceea ce nu doresti sa ti se intample.

Si inca ceva....cu cat vei insista pe subiectul asta si vei incerca sa il faci sa rupa orice legaturi cu ea, cu atat il vei indeparta de tine..
E ca si cum ti-ai construi, caramida cu caramida, edificiul despartirii de el.

Multumeste pentru ce ai deja..si priveste spre viitor!
Faptul ca il controlezi atat..denota nesiguranta.
Ripley
Postat pe 21 Februarie 2016 11:01
eu m as despartii de el o perioada
daca ar veni la mine inseamna ca a ales
nu stiu daca e cel mai bun sfat
eu de obicei daca iubesc sunt geloasa si nu acceot ca jumatatea mea sa vorbeasca cu altcineva...fosta alta etc nu conteaza

pur si simplu nu se face asa ceva


bafta
ina_irinus906
Postat pe 21 Februarie 2016 13:46
Eu zic ca ar fi mai bine sa te desparti de el, sa nu mai risipesti timpul pe o relatie care te supara, plus eu personal cred ca el mai are sentimente pentru respectiva, daca a intrerupt micul dejun sa vorbeasca cu ea, un moment in care dupa parerea mea trebuia sa fiti numai voi doi si sa va bucurati de zi, eu zic ca te consumi degeaba.
kudika173128
Postat pe 21 Februarie 2016 14:18
Plus ai zis ca a prezentat-o si noilor lui prieteni, clar ca este o pritena importanta dupa cum a zis si el.
kudika173128
Postat pe 21 Februarie 2016 14:20
Buna!

Am trecut si eu printr o situatie asemanatoare... depinde de sentimentele tale,pentru ca nici eu in acea perioada nu reuseam sa ascult de sfaturile nimanui pentru ca eram indragostita. Dar acum,imi pare bine ca l-am lasat cu alegerea lui. De atunci pana acum au trecut vreo 5 ani si s-a intors intr un sfarsit la ea, dar s-a jucat cu multe fete( nici nu cred ca si a dat seama de asta) In fine, exista mult peste in balta, nu cred ca vrei sa traiesti in umbra ei...multa bafta
Angelina_grace
Postat pe 21 Februarie 2016 17:06
As vrea sa stiu cum au mai evoluat lucrurile.
Mihaela_Catalina_Miroiu_1
Postat pe 21 Februarie 2016 17:56
traieste clipa alteceva nu conteaxa invata sa te iubesti si dai libertatea de a alege pana atunci fii fericita nu-l sugruma si nu-i da peste mani ca exact aia o sa faca sunt ca niste copii ce nu au voie aia vor,fiti fericiti au trecut 8 ani laso in trecut si traieste azi.
Elena_Olaru_1
Postat pe 21 Februarie 2016 21:37
Si un raspuns de la un barbat, pe care il iei in seama doar daca doresti. Daca el a fost afectat de ruperea relatiei cu ea, inseamna ca a fost o relatie foarte adanca. Faptul ca au trecut 8 ani si el inca vrea sa pastreze o relatie calda, dar ocazional si nu regulat..imi pare ca el inca mai pastreaza o speranta de ceva. Dar, poate omul e nevinovat si pentru ca nu doreste sa te piarda, a preferat sa-i trimita acel mesaj pe ascuns. Pentru o decizie radicala, cred ca ai nevoie de ceva mai mult.. Poate esti incapatanata, putin geloasa dar cred ca si inteligenta. Deschide un dialog pe tema acestei amicitii si vezi ce-si doreste de la viitorul relatiei voastre, dar fara reprosuri si avertismente. Daca tipa l-a lasat balta, inseamna ca nu merita, dar fiecare din noi a pastrat un mic atasament fata de o persoana din trecut. Fie ca e matur sau nu, as paria ca nu ar da vrabia din mana, pe.. un vis irealizabil.
Darius_
Postat pe 22 Februarie 2016 05:49
De la: kudika_999577, la data 2016-01-12 02:58:54Buna, fetelor!

Va rog, cititi tot... Stiu ca e lung, dar am nevoie sa ma ajutati...

In primul si in primul rand, voi mentiona ca mi-am facut acest cont strict pentru asta. Nu am avut niciodata nevoie de un astfel de ajutor "virtual", dar acum as vrea sa aud opiniile voastre...

Treaba sta asa: o fosta prietena a prietenului meu ne-a comentat ceva la o fotografie (da, noi 3 ne cunoastem, iar prietenul meu si ea nu se mai vad decat intamplator, de 1-2 ori pe an, cand amandoi se intorc in orasul natal). Prietenul meu a spus ca nu va raspunde la acel comentariu. Si nu a facut-o, cel putin nu public (poza era pusa de mine).

Problema este ca i-a raspuns pe privat. Am aflat din greseala, folosind acelasi laptop (al meu, oare se logase el), am fost convinsa ca sunt eu logata pe FB (noutatile seamana, avem cercuri comune) si vrand sa scriu ciuva, am vazut mesajul in care el ii raspundea ei.

Mentionez ca "schimbul" de mesaje inseamna fix 2. Si ei isi vorbesc/scriu foarte rar (sarbatori si zile de nastere, ca spune el ca au ramas prieteni si macar atat e civilizat sa faca). Mai mentionez si ca fata este de ceva vreme cu altcineva, si oricum de la terminarea relatiei lor au trecut cam...8 ani, timp in care ea a incercat mai multi tipi.

Acum, nu vreau sa par penibila. Dar va voi spune foarte pe scurt de ce am aceasta problema cu fata. Pentru ca el a pastrat poze cu ea in casa inca 1 an si ceva dupa ce m-a cunoscut si a inceput relatia cu mine, desi eu am stiut in ultimele cateva luni cine este ea. Iar el stia ca stiu, ca doar intrebasem si el confirmase. Apoi, a pastrat in casa obiecte personale de-ale ei, ramase de cand ea l-a vizitat (ca amica, de vreo 3 ori, si au calatorit impreuna si a prezentat-o noilor lui prieteni etc). Nu au locuit impreuna. Dar, la o curatenie la care l-am ajutat, am gasit respectivele obiecte si a incercat sa ma minta ca sunt ale altcuiva (suna plauzibil). L-am crezut. Dar, in joaca, prostindu-ma, am spus ca sigur ma minte. Si a zis ca sunt ale ei. Scurt. Nu ma asteptam, sincer. Apoi, il cunosc suficient ca sa stiu din cum vorbeste despre ea sau evita uneori subiectul, ca ea a insemnat foarte mult. Nu cred ca mai inseamna, dar mi se pare ca el simte nevoia sa ii arate ei ca el o duce mai bine, cu orice ocazie. Ce m-a deranjat a fost ca de ziua ei, dupa lungi discutii legate de acele fotografii din casa (si disparitia lor...intr-un final), m-a rugat sa ii amintesc sa dea un mesaj unei prietene apropiate. Ea era aceea. M-a deranjat ca mi-a spus, si ca a numit-o asa. Pana la urma, trebuia sa stiu eu a cui e ziua si pe cine felicita? Eu zic ca nu era asa vital. Mai rau e ca de ziua lui, eu i-am urat prima (de dimineata), apoi, cand luam micul dejun, a sunat ea. Iar el s-a oprit din mancat sa povesteasca cu ea. I-am spus ca vreau sa o lase mai moale, ca prea pune pret pe asta (tot el mi-a povestit ca ea l-a lasat balta dintr-o prostie de moment, pentru altul, ca s-a folosit de el in diferite ocazii, si in relatie si dupa, ca nu e asa draguta cum pare si ca l-a ranit mult, fara motiv, etc).

In lunile care au urmat, el a gresit cu multe maruntisuri fata de mine (niciunul legat de ea). Pana intr-o zi cand m-a ranit mai tare. Si am iesit sa ne plimbam si sa povestim si i-am spus ca as vrea o pauza, sa ma gandesc. A suferit, si-a cerut iertare, a promis... Nu a vrut nici sa auda de propunerea mea. I-am spus ca vreau o dovada ca poate sa faca ceva ce il rog, strict de dragul meu. A spus ca face orice. L-am rugat sa nu mai comunice cu ea macar 1 an, sa nu ii scrie nimic de ziua ei (singura ocazie cand el o cauta pe ea). A avut momente lungi de gandire, care m-au alarmat. M-am ridicat si am dat sa plec, dar a venit alergand dupa mine si a promis ca face asta, daca asa imi voi avea dovada si ma voi linisti. Stiu ca pare ca am cerut ceva absurd, dar ma suparase asa tare, ca simteam ca daca nu accepta ceva absurd pentru mine, nu are sens sa pierd timpul langa el. E mereu foarte incapatanat, si eu la fel...Asa ca a contribuit si asta. Am vrut sa faca pur si simplu ca mine. Fara sa conteze altceva. Atunci, o singura data...

Asta ne aduce la inceputul povestii... As vrea sa ridic problema comentariului acela, delicat, si sa vad intai daca ma minte. Apoi, sa scot cumva, delicat, adevarul la suprafata si sa ii spun ca se termina intre noi. Ma doare sa fac asta, dar i-am spus clar ca daca ii mai scrie ceva sau mai aud cumva de ea, eu plec de langa el.

Spuneti-mi ce ati face voi in locul meu, cu datele problemei de mai sus? Va rog, e relativ urgent. Treaba asta o stiu de 2 ore si deja ma apasa teribil...


Omul este în relație cu tine dar cu o ranã nevindecatã! Nu mi se pare normal..parcã ziceai cã s-au despãrțit acum opt ani. Și cã ea l-a parasit...Undeva, în el, o fi aceastã nevoie de a tine legãtura...Nu știu dacã pentru a se rãzbuna când I-o veni bine sau pentru altceva. Poți pãstra o iubire, zic unii spiritualiști. Oricum,despre relicve, ce sã zic... unele relicve din acestea se țin la mama sau te dispensezi de ele ca sã nu mai rãscolești lucrurile! Altfel nu te vindeci dacã le tot rãscolești așa sau altfel...

Nu e normal sã o mai sune decât dacã mai are ceva pentru ea. (Și, uneori nici mãcar dacã ar avea pentru cã te expune pe tine la asta.) Problema e cã te afecteazã. Și nu știu dacã poate cineva sã-ți dea sfatul acesta...fã ceva sã nu te mai afecteze și schimbã focusul...e normal sã o sune cã, doar, au fost prieteni, iubiți, etc.Nu e normal... Așa, mergând mai departe, pare normal și într-un cuplu cãsãtorit ca el sã se ducã dupã o altã femeie, cã s-a îndrãgostit și asta fãrã sã divorțeze! Apoi sã o pãrãseascã sau invers și sã se întoarcã la soție cã...s-a terminat. Mai mult, sã reînceapã relația cu soția..dar, pentru cã și-a adus aminte de amantã și I s-a fãcut dor ...sã o mai sune din când în când...și, pentru cã s-a certat cu soția, sã reia legãtura cu amanta, mințind-o pe aceasta cã nu e nimic, soția sã descopere, cu dovezi..pe urmã..sã spunã soției cã trebuie sã-și ajute amanta cu bani (mulți) sã facã o firmã, sã se scoatã, cã ea nu mai are din ce trãi... cã nu o mai iubește, dar cã a iubit-o pe aceastã amantã...sã se poarte rãu cu soția cã nu înțelege... Și ea, care e casnicã, sã nu mai știe încotro sã plece mai repede... oricum... Sã spunã cã e normal sã o mai sune, din când în când pe amantã, cã sunt oameni și e îngrijorat de soarta ei! Cã îi place sã stea de vorbã cu ea...cã îi trebuie capul ei deștept și ar fi chiar bine sã se vadã în trei...și asta numai pentru ca soția sã nu mai fie atât de geloasã! Iar el sã beneficieze de capul limpede și deștept al amantei. Ți-am spus o poveste împinsã ...sã zicem la absurd. Vreau sã știu pãrerea ta...dacã ți se pare normal...sau sãnãtos... Sigur, la voi nu e tot tãmbãlãul acesta. Tendința este aceeași... e diferențã doar de grad...dar al aceluiași LUCRU. Un bãrbat nehotãrât. Și, poate cã între voi nu s-a negociat relația de cuplu... eu vreau asta, tu vrei asta..etc...pe fațã, fãrã ocolișuri. O femeie are nevoie sã spunã ce vrea și trebuie sã o spunã cu același ton, fãrã sã țipe, fãrã reproșuri, pentru cã bãrbatul nu aude de prima data... dar fãrã sã țipi...Uite, asta mã face pe mine fericitã... Pe mine mã face fericitã sã...etc. Insistent,fãr sã țipi, fãrã reproșuri... Deși, sã știi cã orice partener de cuplu are dreptul la un sertar cu cheie. Ambii! Este ceea ce știu de la coach Grațian Sonu (care e și psiholog) și se ocupã de cupluri și problematica de cuplu. Face conferințe, tine cursuri de coaching, etc... Poate îți mai scriu dacã nu se rezolvã cu un sertar cu cheie și cu repetarea dar pe același ton ne-acuzativ a ceea ce îți dorești de la el și care lucruri te fac fericitã pe tine. Și anume, poate, o relație în doi fãrã chestii agãțate din trecut! Zic și eu, fiind cã de asta te plângi. Înainte de asta e bine sã te uiți înãuntru și sã te întrebi dacã vrei sã meargã relația cu el. Îl mai vrei de partener, vrei sã meargã? Sincer... Ai nevoie sã știi...Succes! Îți țin pumnii!
kudika_976762
Postat pe 22 Februarie 2016 12:05
Parerea mea personala!.....mmmmm invata sa fii egoista, si incepe cu tine. Schimbate fati program de iesit in oras cu fetele, dute la sala, citeste si scoateti-o din minte pe fosta. Fii TU ca sa vada ca esti TU si sa te vrea pentru tine, sa lupte pentru tine. Nu i pune ultimatul in fata barbati sunt slabi ca si copiii cand nu mai au jucaria preferata promit si dupa fac tot ce vor ei. Femeile sunt puternice si am incredere in tine ca est si tu la fel. Succes!!!
mayadydy
Postat pe 22 Februarie 2016 22:55
prea mult zgomot pt nimic...adica..te stresezi si tu si il stresezi si pe el..si..nimic nu merita asta..sfatul meu ..practic..inscrieti-va la un curs de dans de societate..vals..tango...mergeti la teatru..concerte..o biblioteca.....citeste ....CUM SA TRAIM BINE IMPREUNA..DE VALERIO ABISETTI..unde vei gasi raspuns la toate framantarile tale...si alt sfat din experienta personala..daca nu te simti bine intr-o relatie..indiferent cat ai incercat tu sa fie bine..lasa-l...nu mai cauta motive sa stai cu el..este ca si cum te hotarasti sa te lasi intr-o zi de fumat..spui GATA..dar gata sa fie...
aryna2763
Postat pe 28 Februarie 2016 09:23
De la: kudika_999577, la data 2016-01-12 02:58:54Buna, fetelor!

Va rog, cititi tot... Stiu ca e lung, dar am nevoie sa ma ajutati...

In primul si in primul rand, voi mentiona ca mi-am facut acest cont strict pentru asta. Nu am avut niciodata nevoie de un astfel de ajutor "virtual", dar acum as vrea sa aud opiniile voastre...

Treaba sta asa: o fosta prietena a prietenului meu ne-a comentat ceva la o fotografie (da, noi 3 ne cunoastem, iar prietenul meu si ea nu se mai vad decat intamplator, de 1-2 ori pe an, cand amandoi se intorc in orasul natal). Prietenul meu a spus ca nu va raspunde la acel comentariu. Si nu a facut-o, cel putin nu public (poza era pusa de mine).

Problema este ca i-a raspuns pe privat. Am aflat din greseala, folosind acelasi laptop (al meu, oare se logase el), am fost convinsa ca sunt eu logata pe FB (noutatile seamana, avem cercuri comune) si vrand sa scriu ciuva, am vazut mesajul in care el ii raspundea ei.

Mentionez ca "schimbul" de mesaje inseamna fix 2. Si ei isi vorbesc/scriu foarte rar (sarbatori si zile de nastere, ca spune el ca au ramas prieteni si macar atat e civilizat sa faca). Mai mentionez si ca fata este de ceva vreme cu altcineva, si oricum de la terminarea relatiei lor au trecut cam...8 ani, timp in care ea a incercat mai multi tipi.

Acum, nu vreau sa par penibila. Dar va voi spune foarte pe scurt de ce am aceasta problema cu fata. Pentru ca el a pastrat poze cu ea in casa inca 1 an si ceva dupa ce m-a cunoscut si a inceput relatia cu mine, desi eu am stiut in ultimele cateva luni cine este ea. Iar el stia ca stiu, ca doar intrebasem si el confirmase. Apoi, a pastrat in casa obiecte personale de-ale ei, ramase de cand ea l-a vizitat (ca amica, de vreo 3 ori, si au calatorit impreuna si a prezentat-o noilor lui prieteni etc). Nu au locuit impreuna. Dar, la o curatenie la care l-am ajutat, am gasit respectivele obiecte si a incercat sa ma minta ca sunt ale altcuiva (suna plauzibil). L-am crezut. Dar, in joaca, prostindu-ma, am spus ca sigur ma minte. Si a zis ca sunt ale ei. Scurt. Nu ma asteptam, sincer. Apoi, il cunosc suficient ca sa stiu din cum vorbeste despre ea sau evita uneori subiectul, ca ea a insemnat foarte mult. Nu cred ca mai inseamna, dar mi se pare ca el simte nevoia sa ii arate ei ca el o duce mai bine, cu orice ocazie. Ce m-a deranjat a fost ca de ziua ei, dupa lungi discutii legate de acele fotografii din casa (si disparitia lor...intr-un final), m-a rugat sa ii amintesc sa dea un mesaj unei prietene apropiate. Ea era aceea. M-a deranjat ca mi-a spus, si ca a numit-o asa. Pana la urma, trebuia sa stiu eu a cui e ziua si pe cine felicita? Eu zic ca nu era asa vital. Mai rau e ca de ziua lui, eu i-am urat prima (de dimineata), apoi, cand luam micul dejun, a sunat ea. Iar el s-a oprit din mancat sa povesteasca cu ea. I-am spus ca vreau sa o lase mai moale, ca prea pune pret pe asta (tot el mi-a povestit ca ea l-a lasat balta dintr-o prostie de moment, pentru altul, ca s-a folosit de el in diferite ocazii, si in relatie si dupa, ca nu e asa draguta cum pare si ca l-a ranit mult, fara motiv, etc).

In lunile care au urmat, el a gresit cu multe maruntisuri fata de mine (niciunul legat de ea). Pana intr-o zi cand m-a ranit mai tare. Si am iesit sa ne plimbam si sa povestim si i-am spus ca as vrea o pauza, sa ma gandesc. A suferit, si-a cerut iertare, a promis... Nu a vrut nici sa auda de propunerea mea. I-am spus ca vreau o dovada ca poate sa faca ceva ce il rog, strict de dragul meu. A spus ca face orice. L-am rugat sa nu mai comunice cu ea macar 1 an, sa nu ii scrie nimic de ziua ei (singura ocazie cand el o cauta pe ea). A avut momente lungi de gandire, care m-au alarmat. M-am ridicat si am dat sa plec, dar a venit alergand dupa mine si a promis ca face asta, daca asa imi voi avea dovada si ma voi linisti. Stiu ca pare ca am cerut ceva absurd, dar ma suparase asa tare, ca simteam ca daca nu accepta ceva absurd pentru mine, nu are sens sa pierd timpul langa el. E mereu foarte incapatanat, si eu la fel...Asa ca a contribuit si asta. Am vrut sa faca pur si simplu ca mine. Fara sa conteze altceva. Atunci, o singura data...

Asta ne aduce la inceputul povestii... As vrea sa ridic problema comentariului acela, delicat, si sa vad intai daca ma minte. Apoi, sa scot cumva, delicat, adevarul la suprafata si sa ii spun ca se termina intre noi. Ma doare sa fac asta, dar i-am spus clar ca daca ii mai scrie ceva sau mai aud cumva de ea, eu plec de langa el.

Spuneti-mi ce ati face voi in locul meu, cu datele problemei de mai sus? Va rog, e relativ urgent. Treaba asta o stiu de 2 ore si deja ma apasa teribil...


Posibil sa nu-ti convina ceea ce scriu , chiar sa te infurii ca nu-ti dau dreptate, dar consider ca e corect sa iti amintesc unele lucruri (sau poate nu le stiai? )
O mare prostie sa-ti afisezi viata pe Facebook sau oriunde altundeva , asta referitor la fotografia comentata.Spui ca a pastrat fotografiile cu ea,cu o fosta prietena , mi se pare normal sa pasteze TOATE fotografiile deoarece ele inseamna particele din viata celui fotografiat ”istoria lui „pe care oricat ai dori-o nu poti sa o rescrii si apoi daca te-a ales pe tine este evident ca tu esti cea importanta pentru el .Fa astfel incat sa fie convins de asta in continuare nu sa te apuci sa-i faci „viata amara” asa doar il vei indeparta.

Da. E absurd sa- i ceri sa nu felicite o cunostinta de ziua ei , cu atat mai mult cu cat a fost o prietena si o face doar o data pe an...chiar daca ar face-o de 2 sau 3 ori , nu asta e important ,Important este cum se comporta fata de tine si ...cu tine.Ambitia de a te impune ca un ”stapan„ca totul sa se faca doar cum crezi tu nu este ceva bun , trebuie sa faceti totul de comun acord .Indiferent de hotararea pe care o vei lua gandeste-te bine astfel incat sa nu regreti amarnic mai tarziu......






































































Faptul ca ti-a spus adevarul te-a suparat ? mai mult decat ca erau acele lucruri in casa?...poate le uitase , poate nu prezentau asa importanta sau....pur si simplu voia sa i le restituie..la asta te-ai gandit?
cristina55
Postat pe 2 Martie 2016 18:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fapt divers, vorba poetului... 29 De la: kudika318477 11 Decembrie 2010 18:08
Un sfat...... 46 De la: Barbie30 3 Noiembrie 2010 11:01
Dilema unei iubiri 24 De la: kudika031402 1 Iulie 2010 21:08
am ajuns la capatul rabdarii 53 De la: extravagant 12 Decembrie 2010 21:33
so... 34 De la: mika76 31 August 2011 13:27