Setari Cookie-uri

prietena cea mai buna

am simtit si eu ce inseamna sa fii tradata de prietena cea mai buna..EA tot timpul incerca sa ma puna in umbra,cand incercam sa vorbesc se baga peste mine,asta se intampla doar cand eram cu iubitul meu,cand eram doar noi doua era super ok..incepuse sa-l priveasca altfel si mereu incerca sa fie cat mai aproape de el..cand a aflat ca eu cred k il priveste cu alti ochi nici macar nu a incercat sa-mi dea o explicatie ci a inceput sa tipe si sa se planga tuturor despre asta si sa ma jigneasca foarte tare...apropo:"cu mult timp in urma ea ma acuzase ca i-am furat toti iubitii desi nu am fost cu nici unul impreuna...am iertat-o pt asta,crezand ca glumeste"..incepuse sa-mi para rau ca o acuzam acum....asta pana cand la cateva zile de la cearta noastra,EA a inceput sa spuna toate secretele mele inclusiv celor apropiati iubitului meu..secrete care mi-a jurat ca vor ramane secrete...dupa cateva luni ea vrea sa vb sa-mi dea o explicatie,desi EA imi refuzase sansa de ai explica de ce o acuzam...de ce credeti ca a facut asta??ce sa fac???nu pot sa o iert pt ce a facut.dati-mi un sfat,va rog

Postat pe 22 Septembrie 2008 11:53
Eu am patit asa ceva acum cateva luni.Prietena mea cea mai buna,sau asa o credeam eu.Inventii,minciuni la adresa mea,mi-a umblat chiar si in e-mail.Nu as fi crezut ca cineva poate sa se preteze la asemenea fapte.Am reusit sa demonstrez ca nu este adevarat ce spune ea.Acum ,spre surprinderea mea,care credeam ca nu mai da in veci semn,apare si isi cere scuze,ca ii pare rau pentru ce a facut.Eu nu sunt persoana care sa tin ura pe cineva,dar prietenia mea cu aceasta persoana nu mai poate continua.O data ce m-a tradat,scuzele nu-si mai au rostul.I-am explicat ca am trecut peste dar pentru mine ea nu mai exista.Nu mai poti avea incredere intr-un om care,la un moment de orgoliu sau nu stiu ce a avut in cap,a distrus totul,pentru ca la mine era vorba de familie.Slava Domnului ca m-am desteptat la timp,acum sunt bine,oricat a incercat ea sa distruga nu a reusit.Si acum mai trage de limba unele persoane sa vada cum sunt pentru ca nu mai are curajul sa apara in fata mea.In concluzie,asemenea personaje care fac aceste lucruri intentionat nu mai pot fi considerate prietene bune.Sunt doar cineva,un buna ziua si atat.

Postat pe 22 Septembrie 2008 14:10
Aceeasi poveste a fost si la mine doar ca eu si prietenul meu ne-am dat seama la timp ce ii poate capusorul si nu am mai vb cu ea...dar am primit o vizita la serviciu unde m-a agresat fizic si verbal , mi-a luat telefonul si a aplecat cu el , martori au fost o gramada la tot circul pe care l-a facut madame, si puteam sa o dau in judecata sau sa merg la politie, dar nu am facut-o , nu am iertat-o niciodata , au trecut de atunci mai bine de doi ani, sper sa nu o mai vad nicioadata. Cel mai bine draga mea pastreaza distanta fii mai rece se va distanta singura.Mentionez ca la mine madame a reusit si ne-a despartit pe mine si prietenul meu pret de cateva zile, noi ne-am impacat si sunte impreuna de peste patru ani, in ciuda tuturor!Ai mare grija sa nu te arzi mai tare de atat!
Cypcip
Postat pe 23 Septembrie 2008 16:26
Nu are rost fetelor sa va mai stresati pt "cea mai buna prietena"pt ca pur si simplu asa ceva nu exista in 90%din cazuri...si eu am patit-o,s-a si culcat cu prietenul meu si nu recunoaste nici in ziua de azi...cea mai tare faza a fost ca ultima prietena s-a apropiat de mine dupa un avort simtind nevoia sa se confeseze cuiva,eram colege...am ajutat-o sa depaseasca momentul,ne-am imprietenit,etc ca la un moment dat sa aud ca spunea ca ea avusese un iubit cu care era logodita,m-a prins cu el in pat si s-a despratit de el si a facut avort,si multe detalii in legatura cu aceasta poveste,si multe alte ex ca n-am unde sa le scriu si nici timp...ce pot sa mai zic?i-am facut bine si a profitat de aceasta situatie pt a-mi strica imaginea...asa ca m-am lecuit de prietene,prefer sa vb p forum cand ma apasa ceva

Postat pe 24 Septembrie 2008 15:00
nu prea mai gasesti in ziua de azi prietena cea mai buna...
alexutzab
Postat pe 24 Septembrie 2008 18:57
cea mai buna "prietena" a mea este un baiat...ei te inteleg ...nu sunt invidiosi..nu se culca cu prietenul tau..pot sa iti dea sfaturi...deci fetelor ..gasiti-va un prieten gay sau baiat...

Postat pe 3 Octombrie 2008 21:11
De la: ela88, la data 2008-09-22 11:53:30am simtit si eu ce inseamna sa fii tradata de prietena cea mai buna..EA tot timpul incerca sa ma puna in umbra,cand incercam sa vorbesc se baga peste mine,asta se intampla doar cand eram cu iubitul meu,cand eram doar noi doua era super ok..incepuse sa-l priveasca altfel si mereu incerca sa fie cat mai aproape de el..cand a aflat ca eu cred k il priveste cu alti ochi nici macar nu a incercat sa-mi dea o explicatie ci a inceput sa tipe si sa se planga tuturor despre asta si sa ma jigneasca foarte tare...apropo:"cu mult timp in urma ea ma acuzase ca i-am furat toti iubitii desi nu am fost cu nici unul impreuna...am iertat-o pt asta,crezand ca glumeste"..incepuse sa-mi para rau ca o acuzam acum....asta pana cand la cateva zile de la cearta noastra,EA a inceput sa spuna toate secretele mele inclusiv celor apropiati iubitului meu..secrete care mi-a jurat ca vor ramane secrete...dupa cateva luni ea vrea sa vb sa-mi dea o explicatie,desi EA imi refuzase sansa de ai explica de ce o acuzam...de ce credeti ca a facut asta??ce sa fac???nu pot sa o iert pt ce a facut.dati-mi un sfat,va rog




Nu exista prietena adevarata. Ar fi prea frumos! Dar nu exista. Prietena ta, era o frustrata, o invidioasa si probabil ca si incerca sa te imite la felul cum te imbraci, fardezi, cum iti aranjezi parul, oja de pe unghii.....etc. etc. etc. TOTUL. Sau poate ca incerca sa iasa in evidenta prin extravaganta. Dar tot se simtea in umbra ta. Si uite asa, astfel de asa-zise-prietene, afla toate secretele, imparti aproape totul cu ele, dar ele doar asteapta momentul sa-si arunce toata ura, invidia (echivalent prostie sau boala), frustrarea pe care a acumulat-o impotriva voastra.
Nu stiti ca, cea mai buna prietena a unei fete, este mama?
Eu m-am convins de acest lucru. Sa nu va fie rusine de mama voastra, sa nu credeti ca este prea....in varsta, sau ca nu o sa va inteleaga. De la ea o sa primiti cele mai bune sfaturi. Cele mai importante secrete ale voastre, discutati-le cu mama voastra.
Mai aveti si prietene, dar doar pentru plimbare, scoala, si discutii subtzirele, banale.

Succes fetelor!



madame044
Postat pe 6 Octombrie 2008 15:04
Sfatul meu:
Ignoro! Zi-i doar "buna! ce mai faci?" si atat, de fata cu altii si intoarce-i spatele. Dar, intr-un mod frumos, delicat, fin. Fa-ti alta/e prietena/e. Dar sa nu le mai spui tot sufletul tau. Tzine si pentru tine, ceea ce crezi tu ca e mai important. Da-le resturi, nimicuri sa digere.
De rusine s-a facut ea. Nimeni nu o sa aibe incredere in ea. Nimeni nu o sa o vrea de prietena. Sa nu-ti pese de ce gandesc ceilalti. Vorbesc ei ce vorbesc, dar vor obosi. Isi vor cauta alte subiecte de barfa. ei vor mereu ceva nou. asa ca las-o pe ea si pe ceilalti sa se epuizele inutil.
Tu! Fruntea sus!
madame044
Postat pe 6 Octombrie 2008 15:12
Sunt tari fazele cu ,,prietenele'' din fericire eu-s mai selectiva in privinta asta si daca e sa se intample ceva de genul ma doare fix nicaieri

Am si eu o poveste cu doua prietene legate de acelasi mascul
Una dintre ele mi-a spus inca de cand l-a vazut ca daca-l prinde la inghesuiala nu-l iarta chiar daca stia ca eu sunt indragostita de el ,asta chiar am apreciat la ea ca macar a fost sincera.
Si l-a prins,intr-o seara cand el era beat la o petrecere si s-a dus sa se intinda intr-un dormitor.
Cand m-am dus sa vad cum se simte ea era calare pe el in timp ce el tot intreba de mine.
Vinovatul in toata povestea asta l-am gasit pe el , oricat era de beat putea sa o dea jos dupa el

In aceasi seara o alta ,,buna'' prietena incerca sa ne impace pe amandoi , desi i-am explicat ca nu am nevoie de avocat si ca atunci cand voi considera ca e cazul voi vorbi cu EL ..ea si-a tot gasit de lucru pe langa amandoi ...statea 5 minute de vb cu mine si o ora cu el.

A doua zi am aflat ca l-a luat acasa la ea promitandu-i ca defapt il duce la mine acasa

Cand m-am intalnit cu ea mi-a dat si explicatia : ea a incercat sa ne impace pe amandoi dar daca eu nu l-am mai vrut ca am prins-o pe x calare pe el ....ea l-a vrut ca-l iubea de mult

Ca dupa 2 zile el a venit la mine asta nu mai conteaza ...nici ca toti prietenii mi-au spus ca el era prea manga ca sa isi dea seama de ce se intampla nu a contat.

Mai am uneori scapari de melancolie si ma intreb cum ar fi fost daca nu m-as fi comportat asa drastic
Tipul se imbatase la petrecerea respectiva de suparare ca eu am zis ca nu ma duc......
iris_4_ever
Postat pe 6 Octombrie 2008 15:55
am multe prietene, dar pe nici una n-as putea-o numi adevarata, trist, dar adevarat ... ne impacam bine, dar nimic mai mult. nimeni nu tre sa stie ce ai tu in suflet. iar, voi, care v-ati ars, nu mai credeti in nimeni pina la capat, toti sintem egoisti in esenta, si mai intii de toate ne gindim la sufletel noastre...
Pinna
Postat pe 6 Octombrie 2008 21:26
Prietena mea cea mai buna e mami Nu exista pe lumea asta o prietena mai buna decat o mama!
Kittynelle
Postat pe 15 Octombrie 2008 00:07
eu ma pot numara printre cei care au mai multe prietene bune,acelea sunt mama mea si suroriile mele,ele stiu ce e mai bine pt mine si ele ma iubesc cu adevarat.
soryanca
Postat pe 15 Octombrie 2008 10:24
mama, sora, matusa = familie
e adevarat ca nu te iubeste nimeni asa cum te iubesc ele, si nu te cunosc mai bine decat ele, oricat de mult ai sta tu pe langa o alta fata pe care o consideri prietena ta..

am si eu o prietena asa de buna, eram ca doua surori, multa lume chiar ne intreba daca nu suntem cumva surori.... o stiu de la gradinita de cand aveam 5 ani si mergeam de mana amandoua pe strada, si am pastrat o legatura inimaginabila pana acum.
(povesti de adormit copiii)
dar hai sa iti spun un adevar: cea mai buna prietena se gaseste in interiorul tau!
crede-ma, nu te poti baza pe absolut nimeni!! esti pe picioarele tale si ai o forta incrediibila, treb sa dovedesti ca o si meriti astfel incat, sa iti folosesti capul pt a te descurca singura in viata..

prietena mea cea mai buna, m-a dezamagit tare mult, si am suferit, si am trecut peste, inca mai tin legatura cu ea, si suntem impreuna cand avem timp una de alta, dar sincer, se simte in sufletul meu ca nimic nu va mai fi ca inainte, si nimic nu mai e cum a fost candva.....
si totul din cauza unui baiat pe care nici nu il place, nu'l suporta, si sta cu el doar pt ca vrea afectiune si ii e frica se comita cu altul capabil sa o iubeasca si sa fie fericita. asa ca am lasat-o sa faca cum stie mai bine, avand in vedere c sfaturile mele erau "ordine" pt ea, si traieste cu impresia ca eu ii spun ce sa faca ......
so...... fiecare pe cont propriu, treb sa dai dovada de putin egoism pt ca chiar si cu cea mai buna prietena, la un moment dat te va dezamagi... si te vei intreba daca e posibil sa stregi cu buretele atatia ani in care ati fost numai voi doua???
well.... da... doare al naibii de rau, dar e spre binele TAU.
Greenie
Postat pe 15 Octombrie 2008 15:29
De la: Puffilici, la data 2008-10-15 00:07:13Prietena mea cea mai buna e mami Nu exista pe lumea asta o prietena mai buna decat o mama!

ai dreptate!
Pinna
Postat pe 15 Octombrie 2008 17:19
De la: Puffilici, la data 2008-10-15 00:07:13Prietena mea cea mai buna e mami Nu exista pe lumea asta o prietena mai buna decat o mama!

Ce-as vrea sa spuna asta si fiica-mea peste vreo 10 ani...
Lucia1971
Postat pe 15 Octombrie 2008 18:07
De la: Puffilici, la data 2008-10-15 00:07:13Prietena mea cea mai buna e mami Nu exista pe lumea asta o prietena mai buna decat o mama!




acuma depinde ce fel d mama ai ..
nu toate au noroc in priv asta...
morticia_adams
Postat pe 15 Octombrie 2008 20:12
prieteni adevarati sunt foarte, foarte putini...ei sunt persoane care nu te lasa niciodata la nevoie, care te inteleg si nu te judeca niciodata, chiar daca ai gresit...si fericiti sunt cei care sunt convinsi ca au prieteni adevarati!
da, Puffilici, mama este o prietena adevarata care va fi mereu langa tine...pentru e valabil si sora...
Lulli
Postat pe 16 Octombrie 2008 13:49
Cea mai buna prietena a mea... pfiu, cate as putea sa zic despre ea si despre noi.
Am avut si momente in care nu ne-am vorbit, ne-am mai certat, ne-am impacat, ne-am contrat, am facut multe impreuna, e ca o surioara pt mine, desi ec putin mai mare decat mine, doar un pic, pe care o sfatuiesc cum nu as putea sa ma sfatuiesc pe mine, iar ea zice da da si face de cele mai multe ori ca ea, nu ca eu as face altfel...
E persoana pe care o sacai non stop, persoana cu care imi permit sa ma descarc de nervi, persoana care ... uneori nu ma judeca prea tare, care imi zice in fata daca sunt deplasata sau sunt in crize de "nebunie", persoana care stie sa taca atunci cand sunt suparata, sa rada cu mine, sa planga cu mine.. e BUNA prietena mea
sheeva
Postat pe 16 Octombrie 2008 16:13
in primul rand faptele ¨¨prietenei¨tale nu sunt de iertat,iar daca a facut-o o data se poate repeta.Eu nu cred ca mai merita atentia ta si ar fi mai corect ptr amandoua sa pastrati distanta oricat de¨bune¨ prietene ati fost.Am avut si eu o prietena care mi-a gresit atat de mult incat am scos-o din viata mea,drept ptr care nu mai stiu nimic de ea de 7 ani si este mai bine asa!

Postat pe 16 Octombrie 2008 16:21
De la: ela88, la data 2008-09-22 11:53:30am simtit si eu ce inseamna sa fii tradata de prietena cea mai buna..EA tot timpul incerca sa ma puna in umbra,cand incercam sa vorbesc se baga peste mine,asta se intampla doar cand eram cu iubitul meu,cand eram doar noi doua era super ok..incepuse sa-l priveasca altfel si mereu incerca sa fie cat mai aproape de el..cand a aflat ca eu cred k il priveste cu alti ochi nici macar nu a incercat sa-mi dea o explicatie ci a inceput sa tipe si sa se planga tuturor despre asta si sa ma jigneasca foarte tare...apropo:"cu mult timp in urma ea ma acuzase ca i-am furat toti iubitii desi nu am fost cu nici unul impreuna...am iertat-o pt asta,crezand ca glumeste"..incepuse sa-mi para rau ca o acuzam acum....asta pana cand la cateva zile de la cearta noastra,EA a inceput sa spuna toate secretele mele inclusiv celor apropiati iubitului meu..secrete care mi-a jurat ca vor ramane secrete...dupa cateva luni ea vrea sa vb sa-mi dea o explicatie,desi EA imi refuzase sansa de ai explica de ce o acuzam...de ce credeti ca a facut asta??ce sa fac???nu pot sa o iert pt ce a facut.dati-mi un sfat,va rog



Am facut mai dvm caracterizarea prietenei mele si a prieteniei dintre noi. Acum, daca ea, prietena ta, a inceput sa faca d-astea, pa pa, si fara sa te uiti inapoi.
Asta nu e prietenie.
Te pup
sheeva
Postat pe 16 Octombrie 2008 16:32
prietena mea cea mai buna e un baiat de fapt! fete cu care ma intelegeam bine am avut vreo 3 si doar una cu care m-am inteles foarte bine de cand eram mica, dar ea era din bucuresti eu din snagov si cand am crescut pe la vreo 18 ani ea si-a facut un prieten cu care e si in ziua de azi, si ne-am cam distantat, intre timp si eu m-am implicat intr-o relatie serioasa si-asa s-au dus prieteniile! Pacat!
mymy_shor
Postat pe 17 Octombrie 2008 16:26
eu am mai multi prieteni pe care pot conta oricand...de fapt 3, fara a o include aici pe sora si mama mea, care imi sunt foarte apropiate. Si da, au fost si certuri si neintelegeri, dar sunt de parere ca daca nu a fost un motiv destul de serios, nu merita din cauza unei neitelegi sa stric o prietenie...
Lulli
Postat pe 18 Octombrie 2008 12:44
De la: Lucia1971, la data 2008-10-15 18:07:19
De la: Puffilici, la data 2008-10-15 00:07:13Prietena mea cea mai buna e mami Nu exista pe lumea asta o prietena mai buna decat o mama!

Ce-as vrea sa spuna asta si fiica-mea peste vreo 10 ani...




chit ca nu spune sau nu recunoaste, asta simte..

Postat pe 18 Octombrie 2008 12:49
Mie nu imi place sa imi fac multi prieteni. Am foarte multe cunostinte, dar asta nu inseamna ca merita toti sa fie numiti prieteni. Cel mai bun prieten este chiar iubitul meu, asta dupa ce mama mea a decedat de curand, iar ea era ca mai buna prietena...de asemenea cu unele rude apropiate am o relatie f buna. In rest, in afara familiei mele, am 3 prieteni mari si lati cu care ma inteleg f bine si nu am nevoie de mai mult, de persoane de umplutura.

Postat pe 18 Octombrie 2008 12:53
exact, georgia! prietenii nici nu sunt multi...nu are cum
Lulli
Postat pe 18 Octombrie 2008 13:50
Prieteni adevarati exista... dar rareori sint pretuiti la justa lor valoare, de obicei oamenii isi dau seama de valoarea celorlalti abia dupa ce-i pierd! iar tu analizeaza bine situatia, si inceark sa te asiguri k intr-adevar e vinovata, nu te alimenta din presupuneri...
Pinna
Postat pe 19 Octombrie 2008 18:22
am si eu o asa zisa prietena ...dar care m-a dezamagit foarte mult...ei nu i-am zis niciodata...nu avea rost...pur si simplu am racit relatia, treptat.Ne cunoastem de peste 15 ani...dar m-am lecuit de prieteni...cel mai bun prieten al meu este chiar prietenul meu, iubitul meu, cu care sunt de peste 5 ani...este un lucru extraordinar sa ai pe cineva mereu langa tine( locuim impreuna de cativa ani) si sa poti vorbi deschis orice...sa nu-ti fie frica sa-i spui gandurile tale, tot ce ai pe suflet...
yunita
Postat pe 24 Octombrie 2008 15:06
De la: ela88, la data 2008-09-22 11:53:30?ce sa fac???dati-mi un sfat,va rog


sa inveti cum sa-ti alegi prietenii
sandra33
Postat pe 16 Noiembrie 2008 04:39
Nu am absolut nici o experienta negativa cu nici una din cele mai bune prietene ale mele....sunt ff selectiva in materie de prieteni,nu ma atasez usor de oricine,si am o buna intuitie de "a citi"persoana sa zic asa.....imi iubesc prietenele si cred ca viata fara amici e chiar trista
Elena_elenutza
Postat pe 16 Noiembrie 2008 08:51
Chiar si asa, unele secrete trebuie sa ramana ale tale ;)

Postat pe 16 Noiembrie 2008 09:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce sa mai fac?am ajuns la exasperare 12 De la: ionelaela 15 Martie 2010 21:33
intrebari ciudate 33 De la: kudika428300 5 Noiembrie 2013 08:31
Ce solutie exista at cand nu te mai poti atasa de niciun baiat? 12 De la: a_adinadaniela 16 Februarie 2010 20:31
A new way to spend your free time 7 De la: bl_de 27 Octombrie 2009 13:28
o noua dilema:( 9 De la: Eva32 20 Octombrie 2011 00:35