Setari Cookie-uri

cum sa treci peste o iubire mare...?

Incearca sa vezi care sunt cauzele care au dus la racirea relatiei ...trebuie sa te gandesti bine inainte de a lua decizia de a te despartii de el..e posibil ca apoi sa realizezi ca nu a fost tocmai cea mai inteleapta decizie si sa doresti sa va impacati..si e poate prea tarziu..Analizeaza bine situatia..BAFTA
creatzagirl
Postat pe 5 Iulie 2010 18:19
..Poate ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat ...dupa 1 an s-a despartit de mine pe motiv ca el e rece cu toata lumea(chiar e :| )..si ca merit un barbat care sa fie mai cald si mai apropiat de mine..am suferit enorm dar inca il iubesc...pot spune ca am trecut cat de cat peste situatie datorita faptului ca invatam in orase diferite si nu ne-am vazut deloc de cand ne-am despartit(de la pasti) ..problema e ca acum iau vacanta si o sa-l vad cam des inevitabil...ma mai suna cateodata iar eu i-am vorbit foarte frumos pt k asa am fost obisnuita...credeti ca ar trebui sa fiu mai rece cu el?sa nu mai par atat de binevoitoare cu el?multe prietene imi spun k ar trebuii sa fiu ceva mai autoritata cu el pt ca numai asa il voi face sa isi dea seama k a gresit ...ASTEPT SFATURI..va multumesc
creatzagirl
Postat pe 5 Iulie 2010 18:28
De la: cristina2302, la data 2010-07-05 16:22:50foarte greu...sincer.... uneori stau si ma gandesc: voi suferi mai mult dak ma despart de el?...tinand cont ca avem o relatie in ultima vreme cam.....nesigura zic eu:-

trebuie sa iti clarifici lucrurile...cateodata stau si ma gandesc : de cand m-am despartit de el, sufar mai mult decat as fi suferit fiind cu el...nu mi-e bine nici fara el, nici cu el....si ma intreb: daca toata viata voi avea un regret...oare a meritat sa ma despart de el? dar macar stiu ca m-am elibarat de indoieli, de ganduri, de suspiciuni...sincer, nu mai stiu in momentul in care am fost sigura ca relatia noastra nu mai este ce a fost am luat decizia asta, inainte sa ajungem la certuri. la scandal, la treburi urate...tu stii cel mai bine, hotararea se afla in tine la fel si puterea...si iti zic din proprie experienta...vei avea momente in care te vei simti mica si slaba, slaba de tot, iar in altele vei descoperi in tine un izvor de putere nebanuit...sau eu cel putin asa am trecut numai prin stari oscilante
AndM
Postat pe 5 Iulie 2010 19:33
De la: creatzagirl, la data 2010-07-05 18:28:00..Poate ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat ...dupa 1 an s-a despartit de mine pe motiv ca el e rece cu toata lumea(chiar e :| )..si ca merit un barbat care sa fie mai cald si mai apropiat de mine..am suferit enorm dar inca il iubesc...pot spune ca am trecut cat de cat peste situatie datorita faptului ca invatam in orase diferite si nu ne-am vazut deloc de cand ne-am despartit(de la pasti) ..problema e ca acum iau vacanta si o sa-l vad cam des inevitabil...ma mai suna cateodata iar eu i-am vorbit foarte frumos pt k asa am fost obisnuita...credeti ca ar trebui sa fiu mai rece cu el?sa nu mai par atat de binevoitoare cu el?multe prietene imi spun k ar trebuii sa fiu ceva mai autoritata cu el pt ca numai asa il voi face sa isi dea seama k a gresit ...ASTEPT SFATURI..va multumesc


comporta-te normal, ca si cum ar fi un amic, o veche cunostinta...asa in ochii lui vei parea indiferenta si totusi nu iti vei pierde sansa de a mai fi vreodata cu el...si in rest, observa-l pe el cu atentie si vezi ce atitudine are...
AndM
Postat pe 5 Iulie 2010 19:35
hei bine...draga mea asta sunt doar pretexte...ca e rece,ca nu mai stie c simte,ca meriti un alt baiat in vita ta...stii...totusi ei spun un adevar...si chiar fostul tau iubit fara sa aiba intentia asta totusi ti-a facut un serviciu...chiar meriti un alt baiat...care sa-ti ofere ce nu a putut ''gheata'' sa ti ofere o sa ti dea ''focul''...te pup...si hai totusi sa depasim momentul asta...toate dintre noi...in timp ce noi vorbim de fostii si de faptul ca undeva in suflet se afla dorinta de a pricepe ce anume s-a intamplat ei siggur se distreaza de minune...cu fete care le ofera distractie maxima...
kudika175684
Postat pe 6 Iulie 2010 16:52
daca treci prin stari oscilante da-mi voie sa ti spun ca asta nu inseamna ca ti era mai bine langa el...va mai trece un timp in care vei vedea ca a fost cea mai buna decizie...fa-ti o viata a ta...noi amintiri...lasa trecutul...
kudika175684
Postat pe 6 Iulie 2010 16:55
N-am zis ca nu am luat cea mai buna decizie...de asta sunt sigura ... iar starile mele nu releva faptul ca nu am o viata, ci ca am suflet...ca trecutul si amintirile sunt si ele o parte din viata mea...
AndM
Postat pe 6 Iulie 2010 19:01
Suflet pe naiba!Esti una din miile care sufera din orgoliu!Mai sus ii doreai sa nu mai aiba parte de sentimente sincere;esti si tu una dintre miile care striga sus si tare ca stiu ce e aia iubire!Habar n-ai!Esti doar un om slab si atat!Iubire mare,auzi la ea!
kudika195964
Postat pe 6 Iulie 2010 20:23
De la: AndM, la data 2010-07-05 13:26:24ma bucur ca topicul meu v-a impresionat si imi pare rau ca ati plans...cu adevarat zambetul nu va mai fi niciodata acelasi...pentru ca era un zambet destinat lui...un zambet pe care nici macar aseara cand l-am revazut pe el, nu l-am regasit...aseara era un zambet fals, malitios...si cu toate ca imi batea inima cu putere, mi-am dat seama ca relatia nu mai are nicio sansa...ca in timpul asta,totul s-a daramat in mine, s-a disipat...din pacate a ramas o umbra a sufletului meu pe care incerc s-o ascund...pentru ca ea inseamna numai suferinta...
stiu bine ca va trece...in timp, deja durerea nu mai e la fel de..agonizanta...insa eu ma simt impietrita...souless
Mda..............asa simt si eu.................
avallon
Postat pe 6 Iulie 2010 22:26
Bine dragele mele, daca va deranjeaza atat de tare ca postez aici sentimentele mele, de acum ma voi abtine...poate sufar din orgoliu, poate sufar din iubire...habar n-ai tu oricum...singura care stie de ce sunt eu...dar mai putin conteaza asta, important era faptul ca sufeream si aici gaseam un loc unde sa ma descarc...daca sunt chiar atat de penibila, am prins ideea...va pup
AndM
Postat pe 6 Iulie 2010 22:36
Cine te-a suparat asa de tare?
Acum pe bune,cand ai ales sa-ti pui povestea pe forumul asta trebuia sa te astepti si la critici ca e normal,nu toata lumea e de acord cu tine.Fiecare isi spune parerea,fie ca ne place sau nu!

Cum sa pleci acum?De aici nu pleci decat vindecata!
Glumeam!
Barbie30
Postat pe 6 Iulie 2010 22:49
De la: AndM, la data 2010-07-06 19:01:19N-am zis ca nu am luat cea mai buna decizie...de asta sunt sigura ... iar starile mele nu releva faptul ca nu am o viata, ci ca am suflet...ca trecutul si amintirile sunt si ele o parte din viata mea...
AndM cred ca....suntem doua suflete gemene! Gandesti si spui exact.. de parca as simti eu! Pacat ca lumea asta e atat de perversa incat cu greu mai gasesti oameni loiali si sinceri.....Si mai greu poate......o iubire adevarata1
avallon
Postat pe 6 Iulie 2010 22:58
De la: AndM, la data 2010-07-06 22:36:07Bine dragele mele, daca va deranjeaza atat de tare ca postez aici sentimentele mele, de acum ma voi abtine...poate sufar din orgoliu, poate sufar din iubire...habar n-ai tu oricum...singura care stie de ce sunt eu...dar mai putin conteaza asta, important era faptul ca sufeream si aici gaseam un loc unde sa ma descarc...daca sunt chiar atat de penibila, am prins ideea...va pup



of,cineva drag mie este foarte suparat,surioara stai linistita,in viata te mai lovesti si de altfel de oameni!probabil domnisoara seamana cu fosta mea iubita(toata lumea spune prost,numai eu spun bine)!ar fi trebuit sa incepi cu "bine dragele si dragii mei",mai sunt si "baietei" pe aici!
daca ai nevoie de un loc unde sa te descarci stii:0763 625 ... ,un geaman te va asculta.cu respect!
onlyforyou82
Postat pe 7 Iulie 2010 01:19
De la: crissty_doi, la data 2010-07-05 13:36:51chiar daca timpul trece inima iti va bate la fel si peste ani si ani pentru el..nu degeaba a fost marea iubire doar ca atunci vei realiza ca viata merge inainte , oricum el va avea un loc special in inima ta


Foarte adevarat.nota 11 din 10!
onlyforyou82
Postat pe 7 Iulie 2010 01:35
citesc de ceva timp forumurile dar acum e prima data cand ma decid sa scriu....asta pt k trec printr-o situatie asemanatoare(daca nu kiar mai grava-si nu vreau sa fac pe victima)...
am stat 3 ani impreuna,am locuit impreuna tot timpul si kiar daca nu a fost dragoste la prima vedere,atractia fizica de la inceput s-a transformat pt mine intr-o iubire pe care nici eu nu reusesc sa o inteleg....m-a lasat acum 7 luni intr-un mod f urat...practic a fugit cu tot ce reusisem sa strangem in 3 ani(masina,pc,tv,aparat foto,home cinema,etc)....
toate prietenele mele imi spun k sunt o proasta k inca il mai iubesc dupa atata timp si dupa cate mi-a facut...
e greu de explicat....il iubesc,nu am reusit sa-l uit kiar daca am facut de toate(iesit cu prietenii,shoping,citit...tot ce puteam face)kiar daca a trecut atata timp....as vrea sa ne impacam....sa fim ca la inceput....
nici eu nu ma inteleg cum de pot iubi o persoana care m-a furat,pe care nu a interesat-o de mine nici o clipa(a plecat in timp ce eu dormeam)....
ceea ce nu inteleg e de ce uneori ma mai cauta.....sa zicem k de fiecare data knd reusesc sa ma detasez putin mai mult de el reapare in viatza mea,ma cauta,ma suna....si nu pot....pur si simplu nu pot sa nu-i raspund la telefon sau sa refuz sa ma mai intalnesc cu el din cand in cand daca se iveste ocazia.....mi se pare ca renunt la o parte din mine....
povestea e f lunga....dar nu pot sa o relatez aici...probabil v-as plictisi...
daca aveti idei...spuneti-mi voi ce sa fac k sa pot sa-l uit....definitiv....
marika200999
Postat pe 7 Iulie 2010 14:25
nu trebuie sa fii suparata pe ceilalti,fiecare isi spune pararea in functie de cum ar fi reactionat in acel moment,cel mai important este cum reactionezi tu,daca tu simti ca il iubesti nu trebuie sa fii rece cu el,trebuie sa-i demonstrezi ca meriti sa te iubeasca ca tu poti sa-l schimbi sa nu mai fie asa,ca ar trebui sa dea o sansa iubirii voastre,.............si sa stii ca in momentul in care te simti singura putem vorbi,pentru ca stiu ce important e sa ai cu cine vorbi despre tristeti
kudika021443
Postat pe 7 Iulie 2010 14:37
De la: marika200999, la data 2010-07-07 14:25:29citesc de ceva timp forumurile dar acum e prima data cand ma decid sa scriu....asta pt k trec printr-o situatie asemanatoare(daca nu kiar mai grava-si nu vreau sa fac pe victima)...
am stat 3 ani impreuna,am locuit impreuna tot timpul si kiar daca nu a fost dragoste la prima vedere,atractia fizica de la inceput s-a transformat pt mine intr-o iubire pe care nici eu nu reusesc sa o inteleg....m-a lasat acum 7 luni intr-un mod f urat...practic a fugit cu tot ce reusisem sa strangem in 3 ani(masina,pc,tv,aparat foto,home cinema,etc)....
toate prietenele mele imi spun k sunt o proasta k inca il mai iubesc dupa atata timp si dupa cate mi-a facut...
e greu de explicat....il iubesc,nu am reusit sa-l uit kiar daca am facut de toate(iesit cu prietenii,shoping,citit...tot ce puteam face)kiar daca a trecut atata timp....as vrea sa ne impacam....sa fim ca la inceput....
nici eu nu ma inteleg cum de pot iubi o persoana care m-a furat,pe care nu a interesat-o de mine nici o clipa(a plecat in timp ce eu dormeam)....
ceea ce nu inteleg e de ce uneori ma mai cauta.....sa zicem k de fiecare data knd reusesc sa ma detasez putin mai mult de el reapare in viatza mea,ma cauta,ma suna....si nu pot....pur si simplu nu pot sa nu-i raspund la telefon sau sa refuz sa ma mai intalnesc cu el din cand in cand daca se iveste ocazia.....mi se pare ca renunt la o parte din mine....
povestea e f lunga....dar nu pot sa o relatez aici...probabil v-as plictisi...
daca aveti idei...spuneti-mi voi ce sa fac k sa pot sa-l uit....definitiv....
kudika021443
Postat pe 7 Iulie 2010 14:39
De la: marika200999, la data 2010-07-07 14:25:29citesc de ceva timp forumurile dar acum e prima data cand ma decid sa scriu....asta pt k trec printr-o situatie asemanatoare(daca nu kiar mai grava-si nu vreau sa fac pe victima)...
am stat 3 ani impreuna,am locuit impreuna tot timpul si kiar daca nu a fost dragoste la prima vedere,atractia fizica de la inceput s-a transformat pt mine intr-o iubire pe care nici eu nu reusesc sa o inteleg....m-a lasat acum 7 luni intr-un mod f urat...practic a fugit cu tot ce reusisem sa strangem in 3 ani(masina,pc,tv,aparat foto,home cinema,etc)....
toate prietenele mele imi spun k sunt o proasta k inca il mai iubesc dupa atata timp si dupa cate mi-a facut...
e greu de explicat....il iubesc,nu am reusit sa-l uit kiar daca am facut de toate(iesit cu prietenii,shoping,citit...tot ce puteam face)kiar daca a trecut atata timp....as vrea sa ne impacam....sa fim ca la inceput....
nici eu nu ma inteleg cum de pot iubi o persoana care m-a furat,pe care nu a interesat-o de mine nici o clipa(a plecat in timp ce eu dormeam)....
ceea ce nu inteleg e de ce uneori ma mai cauta.....sa zicem k de fiecare data knd reusesc sa ma detasez putin mai mult de el reapare in viatza mea,ma cauta,ma suna....si nu pot....pur si simplu nu pot sa nu-i raspund la telefon sau sa refuz sa ma mai intalnesc cu el din cand in cand daca se iveste ocazia.....mi se pare ca renunt la o parte din mine....
povestea e f lunga....dar nu pot sa o relatez aici...probabil v-as plictisi...
daca aveti idei...spuneti-mi voi ce sa fac k sa pot sa-l uit....definitiv....


Of doamne ce inseamna sa fii femeie,dupa toate astea sa mai vb cu el la tel!fosta mea si-a schimbat nr de tel dupa o cearta din vorbe!mare dreptate aveam cand ii spuneam in ultima perioada "pufu tu nu esti femeie".pacat ca am investit atatea sentimente intr-o "femeie" fara suflet!
onlyforyou82
Postat pe 7 Iulie 2010 15:35
vezi ionut ce fain de tine ca esti barbat si nu suferi din iubire ca o femeie
crissty_doi
Postat pe 7 Iulie 2010 16:18
De la: AndM, la data 2010-07-06 22:36:07Bine dragele mele, daca va deranjeaza atat de tare ca postez aici sentimentele mele, de acum ma voi abtine...poate sufar din orgoliu, poate sufar din iubire...habar n-ai tu oricum...singura care stie de ce sunt eu...dar mai putin conteaza asta, important era faptul ca sufeream si aici gaseam un loc unde sa ma descarc...daca sunt chiar atat de penibila, am prins ideea...va pup
draga nu lua in seama toate parerile doar pe cele care crezi ca iti sunt defolos. Fiecare are dreptul la o parere
crissty_doi
Postat pe 7 Iulie 2010 16:21
De la: crissty_doi, la data 2010-07-07 16:18:39 vezi ionut ce fain de tine ca esti barbat si nu suferi din iubire ca o femeie


este greu si pentru mine,si eu ma mir cum am reusit sa trec asa repede,doar ca am fost foarte calculat de data asta.ce vad eu aici ma sperie,femeile sunt extrem de sensibile,cate v-au facut si tot voi dupa ei,eu am fost tinut foarte strict in aceasta relatie si efectiv nu inteleg cum reusiti sa mai va ganditi la ei!si nu ma luati cu iubirea,ca si noi ne-am iubit enorm,pe o scara de la 1 la 10, 11,asta era vb mea!pe mine au ajuns sa nu ma creada prietenii ca nu mai vreau sa ma impac cu ea,prietenii care ne cunosteau binisor relatia! ma gandesc doar ca sunte-ti foarte tinere si "nu ati vazut prea multe in viata",asta este singura voastra scuza din punctul meu de vedere.si eu eram la fel acum vreo 6 ani jumate,dupa o relatie de 8 luni credeam ca nimeni si nimic nu mai exista ptr mine si uite ca am mai avut cateva scurte si una de 5 ani si 8 luni,si dupa asta o sa fie una de 20 de ani si alta de 30 si tot asa pana la 104 ani !acum am 28,mai am timp de vreo 5 relatii!eu va recomand din experinta sa lasati 30 de minute inima in pace,sa scrieti pe o foaie tot ce a fost bun si tot ce a fost rau,daca va iese bine direct in masina,taxi,vapor,avion,etc si la el discutati,vorbiti spune-ti tot ce simtiti,daca nu iese bine nici dupa asta si nici pe hartie,totul este istorie!va multumesc ptr toate mesajele si sper sa va pot ajuta si eu pe voi!va pup

ionut_f1906 daca crede-ti ca va pot ajuta cu ceva
onlyforyou82
Postat pe 7 Iulie 2010 17:51
Nu poti sa treci niciodata peste o iubire mare.Ai sa incerci toata viata sa repari lucrarea ursitoarelor si chiar cand zilele iti vor fi spre sfarsit ,iubirea aceasta mare te va insoti.De aceea e bine sa nu treci peste o iubire mare,sa lupti pentru ea cu orice pret.Daca acum stii ce este fericirea,mai tarziu vei sti sigur ce nu este fericirea.
viogen26
Postat pe 7 Iulie 2010 18:16
De la: viogen26, la data 2010-07-07 18:16:50Nu poti sa treci niciodata peste o iubire mare.Ai sa incerci toata viata sa repari lucrarea ursitoarelor si chiar cand zilele iti vor fi spre sfarsit ,iubirea aceasta mare te va insoti.De aceea e bine sa nu treci peste o iubire mare,sa lupti pentru ea cu orice pret.Daca acum stii ce este fericirea,mai tarziu vei sti sigur ce nu este fericirea.


Ai dreptate intr-un fel,este bine totusi sa ai o limita,cand lupti prea mult poti sa si PIERZI!
onlyforyou82
Postat pe 7 Iulie 2010 21:13
hmmm,draguzta.. ai auzit de" ascultpovesteata" ? chiar asa se scrie (legat) si e o adresa de mail la yahoo.com.. nush cine raspunde dar e tare !
kudika226150
Postat pe 7 Iulie 2010 22:39
Dragele si mai ales dragul meu, i'm back...
Peste o iubire mare cred cu tarie ca poti sa treci asa cum poti trece peste tot ce e omenesc....e adevarat, lasa multe urme si nostalgia unei intrebari fara raspuns va ramane mereu...dar se poate trece...Dumnezeu ne trimite mereu si mereu semne, dar daca nu iti da ceva ce ti-ai dori inseamna ca stie de ce nu-ti da...sa evaluam foarte bine lucrurile...viata merita sa ne agatam de ea cu toata forta si cu toata fidelitatea noastra!
AndM
Postat pe 7 Iulie 2010 23:05
De la: AndM, la data 2010-07-07 23:05:55Dragele si mai ales dragul meu, i'm back...
Peste o iubire mare cred cu tarie ca poti sa treci asa cum poti trece peste tot ce e omenesc....e adevarat, lasa multe urme si nostalgia unei intrebari fara raspuns va ramane mereu...dar se poate trece...Dumnezeu ne trimite mereu si mereu semne, dar daca nu iti da ceva ce ti-ai dori inseamna ca stie de ce nu-ti da...sa evaluam foarte bine lucrurile...viata merita sa ne agatam de ea cu toata forta si cu toata fidelitatea noastra!
Chiar crede cineva ,cu tarie, ca in zilele noastre, mai este dragoste adevarata???Eu....nu cred....
twincle
Postat pe 8 Iulie 2010 22:02
Dragoste mai exista...dar in ziua de azi,vine numai din partea unora...povestilea alea romantice din filme s-au dus demult...
AndM
Postat pe 9 Iulie 2010 08:46
si uite cum fiecare vorbeste dupa experienta sa si e convins ca altfel nu se poate... twincle nu a iubit INCA, iar tu, AndM, ai iubit doar tu, neimpartasit, iar eu sunt sigura si va tin pumnii sa iubiti pe viitor din tot sufletul si sa fiti iubite din tot sufletul... pt ca dragoste reciproca exista... povestea mea de dragoste asa a fost... s-a incheiat, intr-adevar, dar cat a fost, a fost foarte frumoasa :) :*
Silverzlight
Postat pe 10 Iulie 2010 20:49
azi am vazut un film mult prea fain...letters for juliet...daca inca nu l-ati vazut trebuie neaparat vizionat...doua povesti de dragoste cum numai in filme exista!
AndM
Postat pe 10 Iulie 2010 22:27
Of draga anda...am citit randurile tale si parca m-am regasit pe mine ..asa cum eram acum un an...si asa cum ai facut si tu, si eu am cautat alinarea pe forum...Din felul in care te-ai exprimat mi-am dat seama ca esti o fata foarte inteligenta! te felicit pentru decizia pe care ai luat-o si in acelasi timp te sustin..Si eu am trecut prin ce ai trecut tu, am facut sacrificii supreme, lucruri pe care nu credeam ca le voi face vreodata... dar nu am primit nimic in schimb...stateam cu el si suportam toate mizeriile pentru ca ma gandeam ca totul va fi ca la inceput intr-o buna zi...dar nu a fost, a fost mai rau... Astazi pot sa iti spun ca ma simt cea mai implinita femeie..am alaturi de mine un barbat care ma adora, care ar fi in stare de orice pentru mine, un barbat in adevaratul sens al cuvantului, care stie sa ma aprecieze, sa ma respecte, si cel mai important...sa ma iubeasca. Mi se rupe sufletul cand va citesc povestile triste, dar dragile mele, meritati mai mult ! Repetati-va lucrul asta de o mie de ori in minte si nu uitati ca va trebuie sa sarutati multe broaste pana veti gasi printul:) Va doresc tuturor multa fericire si iubire, dragile mele ! Meritati din plin sa fiti fericite :)
abramburica
Postat pe 11 Iulie 2010 00:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
povestea mea si nu vreau sa se terimne HELP!!! 73 De la: Madamadalina69 24 Februarie 2010 20:06
cum sa fac sal uit??? al iubesc nespus de mul insa el isi bate jok 2 De la: vitamina_c 13 Mai 2011 11:55
Ne iubim dar fiecare isi vede de viata lui... 8 De la: Eva32 23 Mai 2011 23:57
Heelp:( 2 De la: Valy90 23 Aprilie 2011 20:56
Vreau sa se intoarca inapoi la mn! 5 De la: mona00970 22 Iunie 2010 17:47