Setari Cookie-uri

cum sa suporti mai usor o despartire?

De la: madamaiu, la data 2008-06-26 11:22:11Si eu am iubit enorm de mult ........dar asta a fost o data de mult si in perioada in care sufeream aveam langa mine pe cea mai buna prietena a mea ,care imi spunea cam asa .O SA VINA O VREME CAND AI SA-TI ADUCI AMINTE DE EL CA DE UNUL DIN TRECUTUL TAU ....SI DOAR ATAT ,a trecut de mult si perioada aia cand mi-am adus aminte de el ca de o persona din trecutul meu .Acum iubesc din nou ,dar in alt stil .Asa ca toate trec in viata ,depinde doar de noi ...sa invatam sa trecem peste ele .
alynna1983
Postat pe 26 Iunie 2008 12:39
o iubire intoadeauna se uita cu alta
asa ca treci la fapte
matahary_11
Postat pe 3 Iulie 2008 00:46
Oare chiar o iubire inlocuieste pe alta?
seiyra
Postat pe 4 Iulie 2008 14:00
iubirea e de mai multe feluri..de cite ori iubesti..de fiecare data diferit;)..o zi buna in continuare..;)
dolcedoll
Postat pe 4 Iulie 2008 14:52
dolcedoll eu sunt de acord cu tine , fiecare iubire este diferita si este noua
seiyra
Postat pe 4 Iulie 2008 18:24
sincer..io am ajuns la concluzia k iubirea e doar o farsa a vietzii....sau o alta definitie iubirea=iluzie... in ziua de azi nu merita sa mai iubesti pe cineva ..in momentu in kre tu te simtzi mai bine..atunci o sa fie de fapt mai rau...si a zis cineva mai devreme k"din iubire nu poti sa mori" ...ba da potzi..sunt si persoane mai slabe de inger...si sa recunoastem akum..k orikt de tare poti sa fi..la un moment dat itzi pui intrebarea "pt ce mai traiesc dak cel/cea pe kre il/o iubesc nu mai e langa mine?" io una recunosc...desi mereu am incercat sa fiu tare..mi-a venit in minte intrebarea...numai k aici ma contrazic putzin..am zis k cei kre se sinucid din dragoste sunt slabi de inger..da tre sa ai si o mare putere sa potzi face greseala asta....si akum pot sa zic...k nu totzi putem sa fim tari in fatza unei despartiri...io una nu pot sa mai fiu tare(da nici nu ma sinucid k nu e o varianta)..si in momentu de fatza kiar kred k totu s-a sfarsit...da incerc makr sa ma mentin pe linia de plutire...si voi ati avut noroc dak ati avut cine sa va sustina...io nu mai am...am fakut greseala de a renunta la tot pt el...si akum...sunt singura si kulmea tre sa trek kumva peste asta...da un singur lucru nu regret...k l-am cunoscut si dak stau sa ma gandesc..nici k l-am iubit si k il mai iubesc nu regret...si vb aia "nu plange ca s-a terminat..zambeste k s-a intamplat" da abia dupa ce itzi trece durerea din suflet pot sa faci asta...
anamania
Postat pe 12 Iulie 2008 23:08
De la: oana81, la data 2008-05-07 17:58:32Cum poti iubi pe cineva atata timp cat nu te poti iubi nici macar pe tine??

aici se pune alta problema...io una pot sa zik k il iubesc mai mult dekt mi-ash iubi viatza...stiu e cea mai mare prostie asta....da n-am ce face...si kiar dak akum ar tre sa imi pastrez orgoliu...pot sa zik k ash face orice sa il recuperez...(da nu sa-mi iau viatza,k e logic..dak mi-ash lua viatza at kiar nu ar mai fi vro speranta pt ceva )
anamania
Postat pe 12 Iulie 2008 23:17
e foarte usor de dat sfaturi...dar fiecare simte ce simte cel de linga el doar in momentul cind trece prin aceeasi situate. eu sufeream enorm dupa divort, plingeam incontinu iar o prietena ma incuraja si chiar se enerva ca sufeream atit.din pacate dupa vreo 2 ani a divortat si ea ...a venit si mi a spus "acum stiu ce ai simtit, stiu prin ce ai trecut". e rau ca dupa un divort ranile ramin...mai ales cind e si un copil la mijloc, incerci cu f mare greutate sa lasi in urma durerea ...dar....dak mai ai norocul sa gasesti iar si iar si iar barbati dispusi sa se joace doar fara ceva serios...ranile se redeschi...sau daca lasi pe cineva sa ti reintre in suflet povestindu i ce a fost in inima ta....iar el...tot se joaca cu dragostea ta...credeti ma...nu mai poti iubi din nou...oricit ai vrea...simti frica...scirba....vrei doar...doar...sa nu mai suferi...

Postat pe 14 Iulie 2008 21:45
Frate, eu trec printr-o criza asemanatoare astazi. Nu au aparut probleme decat atunci cand i-a aparut si alternativa. A aparut cel cu bani si a considerat ca e mai bine pentru viitorul ei.

Postat pe 16 Iulie 2008 06:27
Buna!
M-am despartit de prietenul meu, dupa o relatie de 8 ani. M-a lasat pentru ca si-a dat seama la varsta lui-31 ani, ca pe primul loc in viata lui este MAMA.
Ne-am cunoscut acum 8 ani, si pot spune ca a fost dragoste la prima vedere pentru amandoi. Dar, de atunci si pana azi familia lui nu m-a acceptat niciodata, in special mama lui. Eu am terminat facultatea si masterul, el are doar 8 clase, dar nu a contat asta pentru mine, l-am iubit mult si inca il mai iubesc. La anul trebuia sa facem nunta, acum ne-am despartit si fiecare a luat-o pe drumul lui.
Mi-a cerut sa impartim banii pe care i-am strans ptr nunta, lucru pe care l-am facut.
De cand ne-am despartit sau de cate ori ne mai certam, niciodata nu venea dupa mine, nu ma cauta. Ma doare ca dat cu piciorul la 8 ani si ca nu a avut curajul sa le spuna parintilor lui ca eu voi fi sotia lui.
E greu, sunt disperata, m-am izolat de familie, prieteni, cunostiinte, de tot.
Din cauza acestor certuri din ultima vreme, certuri provocate mai mult de mama lui, ne-am despartit si eu am fost nevoita sa-mi dau demisia dintr-o companie multinationala, unde aveam functia de Director Adjunct.
Acum, stau acasa, intre 4 pereti asteptand ca d-zeu sa faca o minune: sa il trimita la mine.
Am fost la preoti si mai toti miau spus ca nu era pentru mine, ca daca ma iubea putea trece peste cuvantul mamei lui, ca dragostea invinge totul, dar cred ca nu a fost destula dragoste intre noi!
Sunt disperata!
Nu stiu ce sa fac sa-mi imi revin!
Ajutati-ma va rog!!!!!!!!!1
mihaela_simo
Postat pe 23 Octombrie 2008 10:58
De la: matahary_11, la data 2008-07-03 00:46:39o iubire intoadeauna se uita cu alta
asa ca treci la fapte


hmmm..chiar crezi?o dragoste adevarata nu se uita niciodata,iti ramane in suflet pt totdeauna,poate si dupa moarte.
DeeaCatalina
Postat pe 23 Octombrie 2008 14:01
mihaela, fii puternica.din cate ai scris el nu te merita,nu te iubea cu adevarat,asa ca incearca sa iti revii, sa te descoperi pe tine, sa incepi o viata noua.o sa te simti mult mai bine in timp,ai sa vezi...capul sus!
DeeaCatalina
Postat pe 23 Octombrie 2008 14:03
Multumesc ptr. mesaj, sa stii ca este greu sa o iei de la capat, oricat de puternica esti.
Multumesc.
mihaela_simo
Postat pe 23 Octombrie 2008 17:17
Ma ingroseste faptul ca am stat 8 ani langa un barbat, care nu m-a apreciat si nici nu a avut curajul sa lupte ptr mine, asa cum am facut eu: am trecut peste familie, prieteni, peste toti, numai ca sa fiu cu el. Ma doare, ca desi , de la inceputul relatiei noastre multi mi-au spus ca nu este pentru mine, eu am luptat sa fim impreuna, dar acum realizez ca m-am zbatut degeaba. El a facut tot ce i-a spus mama lui.
Ma doare cand parintii mei, imi vad suferinta, pe care n-o pot ascunde, ma doare cand imi spun: DACA TE IUBEA, VENEA DUPA TINE, TE CAUTA, TE SUNA, IUBIREA LE INVINGE PE TOATE.
Sunt o persoana credincioasa si ma gandesc ca asa a vrut D-zeu, poate, undeva, ma asteapta cineva care sa ma aprecieze si sa ma iubeasca, dar cred ca ptr mult timp nu voi mai avea incredere in barbati
mihaela_simo
Postat pe 23 Octombrie 2008 17:25
De la: oana81, la data 2008-05-07 17:58:32cine a murit din dragoste????? De cand ucide dragostea? Off..aia mor din atata prostie cata zace in capul lor si din lasitate!Mie mi se pare culmea prostiei si a slabiciunii sa te omori pt cineva.. ,,din dragoste,, cica..Cum poti iubi pe cineva atata timp cat nu te poti iubi nici macar pe tine?Si daca barbatii o fac de 6 ori mai mult ca femeile, poate ar trebui sa cugetam si sa reanalizam situatia:cine este ,,sexul tare si puternic,, de fapt?



Sunt multi care au murit din dragoste(sentiment) si din diferite motive nu doar sinucidere.Iar dragostea ca ,sentiment nu ucide.Pierderea ei provoaca "reactii adverse".
Nu ar trebui sa spui,"Mie mi se pare culmea prostiei si a slabiciunii sa te omori pt cineva.. ,,din dragoste,, cica.." Pt. ca poti iubi pe cineva mai mult decat te iubesti pe tine insati,asa insemnand sa incetezi sa te mai pui pe tine pe primul plan,sa renunti la ...unele lucruri ce pe tine te-ar face fericita, pt fericirea celuilalt,"culmea"uneori fericirea persoanei iubite chiar te poate face fericita si pe tine!
Iar daca barbatii o fac de 6 ori mai mult decat femeile,atunci poate ca barbatii stiu sa iubeasca de 6 ori mai bine/mult decat o fac femeile, si sincer nu vad legatura cu
"cine este ,,sexul tare si puternic,, de fapt?"
Scuze daca te-am facut sa te simti ofensata, dar e doar parerea mea!
BaxX99
Postat pe 25 Octombrie 2008 16:26
(den) Ca sa treci peste acest impas, ai putea sa constientizezi ca treburile nu mai merg intre voi si sa pui in balanta ce a fost frumos si urat si sa ramai cu amintirile si sa te orientezi spre altceva. Va fi mai bine.
Cassey_Tarot
Postat pe 25 Octombrie 2008 16:45
De la: _Alex_, la data 2008-02-07 15:32:09Ziua buna.Sunt nou pe acest forum si m-am gandit ca nu ar fi o idee tocmai rea sa imi spun povestea pe un site dedicat femeilor.
Am 23 de ani si de putin timp m-am despatit de iubita, cu care am avut o relatie de 6 ani de zile.Dupa o perioada in care relatia nu mergea in sensul ni care ne doream amandoi, anul trecut am hotarat sa facem o pauza pentru a ne gandi serios daca mai avem vreun viitor impreuna.Eu am realizat unde am gresit si pot spune ca m-am schimbat foarte mult, lucru confirmat chiar de ea.Tin sa mentionez ca atunci eu am fost cel care a vrut sa ne impacam, dandu-mi seama ca o iubesc foarte mult.Ne-am impacat in septembrie 2007 si aveam impresia ca totul merge foarte bine, pana in decembrie cand ea mi-a spus ca nu mai vrea sa continuam impreuna.Am mai purtat o discutie in care am crezut ca am lamurit si ultimele aspecte care mai erau de discutat insa in urma cu o saptamana am primit frumoasa veste din partea ei ca nu mai vrea sa mai vontinuam relatia.
MI-A SPUS CA MA IUBESTE SI CA MA VA IUBI TOATA VIATA dar ca ea simte ca nu mai merge...Hotararea mea a fost sa rupem absolut orice legatura mai exista intre noi.
Cam asta ar fi povestea pe scurt si as fi foarte incantat sa va dati cu parerea despre ce este in mintea ei pt ca eu sunt de-a dreptul bulversat si trec printr-o perioada foarte grea.Daca cineva este interesat(a), sunt dispus sa dau si cateva detalii legate de relatia noastra, numai sa ma faca cineva sa inteleg ce s-a intamplat



Parerea mea ... avea pe altcineva.

sau ... pauza a facut-o sa-si dea seama ca nu esti ceea ce vrea.
florinbb
Postat pe 2 Noiembrie 2008 13:13
draga mea...eu nu am trecut prin asa ceva pana akuma...dar am toata viata inainte:P:)))...de ce nu ai incercat sa te bagi p sub pielea mamei lui...nu pt ea...pt el...pt voi practik...poate asa e el...mai mamos....incearca s ate intelegi ku ea kumva...fa cum zike aea...si poate va va fi mai bine...nu te costa nimik daca incerci....nu ai nimik de pierdut...!!!!te pup si ai grija:*
natasha_it
Postat pe 12 Noiembrie 2008 02:20
da la mine a functionat intotdeauna sa uit pe cineva prin altcineva.nu imi place singuratatea.si de obicei renunti la o relatie knd gasesti pe altcineva.iti e mai usor asa.nu mai suferi,nu te mai gandesti la ex.
eu in general nu sufar pt baieti pt k nu merita lacrimile mele,si sunt o fire puternica knd am zis gata sa incheiat totul si pt mine nu mai inseamna nimic.ramanem prieteni,ne salutam knd ne vedem mai schimbam 2 vb si gata.
cu majoritatea mai tin legatura,radem knd ne aducem aminte de "noi".trebuie sa sti sa te desparti frumos..sa lasi loc de buna ziua.
nicoll3
Postat pe 27 Noiembrie 2008 12:37
intradevar e greu sa te desparti de cineva cu care ai stat cativa ani,cu care ai petrecut multe momente din viata ta,dar trebuie sa fi tare sa mergi pe ideea k orice rau este spre bine,k nu a fost sa fie si cu siguranta iti va fi mai bine fara ea.o sa iubesti din nou si knd vei primi in urma vei ofta putin si vei merge inainte.timpu le rezolva pe toate o sa vezi.fete sunt destule...o sa gasesti persoana potrivita nu iti fa pb.
nicoll3
Postat pe 27 Noiembrie 2008 12:47
iti dau dreptate.dar in cazul in care nu vrei sa fie din trecut?eu stiu ca el ma iubeste dar cred nu mai am nici o sansa sa-l aduc in viata mea.
tutigirl20
Postat pe 27 Noiembrie 2008 19:57
m-am logodit cu prietenul meu acum o luna....am avut multe discutii si a ajuns la concluzia ca vrea o pauza dar ca el ma iubeste enorm,si ca totul va fi bine.dar eu nu pot trai singura imi e frica ,sa nu-l pierd in tot acest timp.as face orice sa-l aduc langa mine.dar ce?
tutigirl20
Postat pe 27 Noiembrie 2008 20:04
E greu sa ramai singura. Stiu. Dar e mult mai rea singuratatea in doi. Trebuie doar sa ai curajul de a continua. Viata chiar e frumoasa si nu are rost sa ne oprim sa privim in urma prea des. Nu e timp de asa ceva. Gandeste-te la tine. Meriti sa iti fie bine: cu el sau fara el. Daca vede ca ai incredere in tine, se va gandi de doua ori inainte de a lua decizia despartirii.
alina_2008
Postat pe 27 Noiembrie 2008 20:12
faza e ca am inceput sa ma desconsider .sa nu mai mananc si ma distrug pe interior...as vrea sa lupt pt el dar simt ca nu mai am arme.recunosc ca am gresit ff mult.nu l-am mintit nicodata dar nu am stiut sa-i arat ca de mult il iubesc si chiar il iubesc mai mult decat orice
tutigirl20
Postat pe 27 Noiembrie 2008 20:19
uneori nu te lasa inima sa ii mai lasi loc de buna ziua...te raneste iubirea asta intr-atat incat vrei sa te rupi total de el..si pana la urma...crezi k lui ii pasa daca mai ramane loc de buna ziua in relatia dintre voi doi?..nu prea cred...fetelor..puterea e in noi..ne vom ridica de jos cand vom dori cu adevarat si vom hotari k nu ne merita...pana atunci ne vom plange una alteia ca uite cum m-a ranit...ah..si inca ce doare nu?nu este rana pe care timpul sa nu o vindece insa dureroase sunt cicatricile ramase...sa auzim de bine!
aniana_maya
Postat pe 2 Decembrie 2008 08:23
eu am o alta problema iar de cateva saptamani nu`mi da pace... am o relatie de doi ani si 5 luni ,dar scumpul meu prieten tot o tzine ca nu vrea o relatie mai lunga de trei ani, ca noi vom sta doar 3 ani impreuna si pe urma fiecare sa isi traiasca viata, ca daca ar sta cu mine mai mult de trei ani si am ajunge la o casatorie in doi ani mai mult ca sigur m`ar insela! eu una nu ma gandesc inca la maritis am 21 ani si ca sa te casatoresti trebuie cat de cat sa fi un pik realizat : un job bun si un salariu cat de cat ok ca sa iti poti permite un imprumut sa ai o casuta a ta...! ma gandesc cu groaza la ziua de 11 septembrie 09 cand vom implini 3 ani.. ce se va intampla atunci? i`am zis sa nu se mai gandeasca, am avut niste certuri eu eram geloasa am renuntat .. il las sa faca ce vrea sa iasa cu baietii sa se simta bine , nu sunt posesiva nu`l verific...lucruri care inainte le faceam...dar acum vreau sa salvez relatia sa nu`mi para rau mai incolo ca nu am favut ceea ce trebuia.... i`am zis sa nu se mai gandeasca poate se vor schimba lucrurile.. dar parca vad ca face intentionat anumite chestii sa ma supar.. sa nu ajungem la cei 3 ani minunati.. tac si inghit.. il iubesc.. si totodata incerc sa ma resemnez..s ma gandesc .. oare langa ce om stau....e al dracului de greu..!...
alinush_ct
Postat pe 10 Ianuarie 2009 15:25
nu cred ca te mai iubeste. inca tine la tine si se simte responsabila fata de tine.aveti o relatie de 6 ani si nu poate da totul la spate fara un anume motiv.la dinsa motivul este ca trebuie sa ia o pauza ,dar de fapt vrea sa evadeze.tu trebuie sa mergi inainte.
paulturcanu72
Postat pe 14 Ianuarie 2009 11:54
as vrea si eu sa stiu cum poti trece mai usor peste o dezamagire.sfaturi tot primesc.e usor de spus,dar f greu de realizat in realitate.in week-endul care vine sunt libera,nu lucrez,acasa va fi totul pustiu,nu am unde merge,ce voi face?cum voi trece peste acele zile?cum sa nu ma gandesc deloc la ce a fost?mi-e teama de zilele ce vor veni.vor trece f greu,stiu.
dana_mv
Postat pe 14 Ianuarie 2009 12:04
Sunt in aceeasi situatie..:( La munca nu ma pot concentra, seara acasa nu-mi mai face placere nimic din ce faceam inainte cu placere, prieteni adevarati nu am si vine wk si mi-e groaza. Ulii au inceput sa imi de-a rotocoale ca ma stiu singura, dar pur si simplu MI-E SILA sa ma gandesc la ei. Alta data da, evadam intr-o noua relatie si asa uitam. Dar acum nu pot nici sa ma gandesc...Si au trecut numai 6 zile...Si maine dimineata sigur o sa-l vad, ca trebuie sa merg in interes de servici la el la birou....Tine-ma Doamne!

Postat pe 15 Ianuarie 2009 16:28
e greu, dar asta e
morticia_adams
Postat pe 15 Ianuarie 2009 22:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de sfaturi:!! pana miercuri:(( 27 De la: nimeni_alta13 6 Octombrie 2009 16:50
Am facut ce nu trebuia!am nevoie de un sfat 11 De la: Cristinakitty 4 Ianuarie 2010 05:53
greu cu uitarea.. 69 De la: kudika_14886 4 Noiembrie 2012 19:26
sagetator!!!! o relatie imposibila!! 15 De la: Ame_li 20 Ianuarie 2012 15:43
vreau sa ma ajutati!va rog 5 De la: desi_desiree 11 Iulie 2010 21:33