Setari Cookie-uri

Diferenta de varsta.. si nu numai...

Intrebarea mea este:ce preferi-un trandafir fromos dar spinos si care se va ofili f. repede sau un cactus fidel care se va multumi cu putinul pe care il oferi tu?Am si eu o prietena care arata f. bine dar in ciuda faptului ca avut la degetul mic mai multi barbati aratosi si cu stare materiala ea a preferat ca sot un barbat mai uritel si modest doar pt. faptul ca o facea sa se simta ca o regina si avea libertatea de a face ce isi dorea.Asa cred si eu ,daca vei mai scapa de prejudecati si te vei uita cu alti ochi la el s-ar putea su nu-l mai vezi nici urit ,nici scund ci doar fericirea si dragostea lui pt. tine ,vei fi cel mai iubit dintre paminteni.
agadana2
Postat pe 24 August 2008 16:41
Se pare treci printr-o situatie asemanatoare cu a mea.Diferenta de varsta intre mine si logodnicul meu este de 14 ani(eu am 28, el 42)si am auzit si eu povesti de genul gandeste-te cum va fi peste 10 ani....
In plus, noi nu avem problema inaltimii ci a unei boli( are probleme destul de grave cu vederea...nu stiu daca peste 5-10 ani va mai vedea).
Daca tie iti este bine cu el, crede-ma ca nu are rost sa asculti povestile celorlalti. Ce Dumnezeu, nu ai 18 ani sa-ti spuna mama si tata ce sa faci. Si pana la urma, tu esti cea care traieste cu el, nu ceilalti.
Eu nu as renunta pentru nimic in lume la iubitul meu. Langa el ma simt ca o printesa....si chiar daca maine nu va mai vedea, sunt convinsa ca voi fi la fel de fericita alaturi de el.
Cred ca la varsta ta nu ar mai trebui sa conteze aspectul fizic...
A, OK fiecare dintre ar vrea sa aiba langa ea un barbat frumos, care sa o iubeasca si sa o respecte...dar...nu prea e asa. Iar frumusetea este prima care se duce...sufletul ramane...

Vrei sa te gandesti la cum ar fi peste ani...gandeste-te la cum ar fi peste 30 de ani...nici tu, nici el nu veti mai arata bine...dar sufletul...iubirea...nu cred ca se vor schimba.

Raspunsurile le vei gasi in sufletul tau, iti trebuie doar putin curaj.

Bafta!
slyd
Postat pe 24 August 2008 17:27
Eu iti voi sublinia doar un aspect: sa presupunem ca ramaneti impreuna si concepeti un copli, sa spunem o fetita, care ii va mosteni trasaturile lui, ca asa se intampla de regula. Ce vei face cand va creste si va fi nefericita pentru fizicul ei ??
googoodoll
Postat pe 24 August 2008 17:33
de ce plangi? Monica cu Iri? ai vazut vreo tresarire din aceste doua cauze pe care le mentionezi si tu? capul sus si mergi inainte cu tupeu si cu dragoste. crezi ca ai fi mai fericita alaturi de un fat frumos? gura lumii oricum nu o va acoperi decat pamantul atunci cand va muri persoana care te barfeste, dar poti fi sigura ca in clipa urmatoare se va iti alta care va face acelasi lucru poate cu mai multa vehementa decat prima
mitzura
Postat pe 24 August 2008 20:13
de ce minoinele nu pot fi seducatoare si sexi? sa impuscam atunci pe toti cei care nu au cel putin 1.70??
mitzura
Postat pe 24 August 2008 20:15
Buna,intre mine si sotul meu este diferenta de 14 ani ,eu 39 si el53
suntem casatoriti de 10 ani si ne stim de 17 ani
Am infruntat pe toata lumea pt.el si nu regret acest lucru ,sunt mai inalta de cat el cu 5 cm .Iti doresc sa ai parte de fericirea pe care o am si eu si nu uita frumusetea fizica este trecatoare cea sufleteasaca ramane.
lmg
Postat pe 24 August 2008 20:45
cred ca sentimentul pe care il ai oarecum este de "rusine" din cauza culturii noastre pentru ca la noi se rade prea mult de gradina altuia. cred ca ai putea gasi solutia sa te muti acolo de unde provine el. nu cred ca va mai fi acelasi sentiment.vei fi poate mandra!! pana la urma ce conteaza, ce cred altii sau ce simti tu? daca familiei ai stiut sa ii tii piept, nu stiu de ce ar fi greu cu ceilalti. cinteaza ce simti tu asa ca trebuie sa pui in ordine sentimentele.poate e doar pasiune, te-ai gandit?sau poate din cauza ca noi romanii avem alte asteptari de la ceilalti.?nu stiu, spuneti si voi. eu asa cred.

Postat pe 24 August 2008 21:49
De la: mitzura, la data 2008-08-24 20:15:21de ce minoinele nu pot fi seducatoare si sexi? sa impuscam atunci pe toti cei care nu au cel putin 1.70??


Helloooo
Ti-ar place sa ai 1.40? ca daca respectivul are 1.48, e foarte probabil.
googoodoll
Postat pe 24 August 2008 22:40
Treaba este cã femeile au un simþ al compatibilitãþii genetice extraordinar. Au un laborator ultrasecret care le fac sã sesize unde se rup cele douã lanþuri ADN ºi vor putea sã dea naºtere la cele mai superbe exemplare de urmaºi. De aici ºi acele atît de ciudate pasiuni a unor femei frumoase pentru niºte bãrbaþi ciudaþi. Dragostea e dragoste ºi nu poate veni decît de la Dumnezeu. Cînd nu mai ºti ce sã faci nu te lua dupã lume: Întreabã-l pe Dumnezeu ºi-þi va rãspunde. Pentru cã numai el ne iubeºte aºa cum noi nu potem iubi nici pe iubit, nici pe amant, nici pe soþ, nici pe copii, nici pe pãrinþi....
mihai1591
Postat pe 24 August 2008 23:16
pfff....e nasol ce ti se intampla. dar tu zici ca in relatia cu fostul , de 12 ani, nu ai fost respectata si iubita cum esti acum. cred ca asta te atrage cel mai tare si de asta vrei sa ramai in continuare cu el. parerea mea e ca daca in tot timpul asta nu ai ajuns sa il iubesti, nu vei mai ajunge in veci. avand in vedere ca are varsta care o are si arata cum arata.....mai frumos nu va fi! si pana vei ajunge sa scazi tu in inaltime e vreme lunga!
Tu stii cel mai bine ce e in sufletul tau, dar parerea mea e ca nu se merita sa traiesti cu "daca". esti inca tanara, ai toata viata inainte si nu trebuie sa te tot framanti si sa tot lupti impotriva rautatilor oamenilor din jurul tau.

daca stiai sigur ca il iubesti era alta treaba. ti-as fi zis sa lupti pt ce iubesti! dar avand in vedere ca tu "tii" la el.....

Sper sa faci alegerea cea mai buna!
Bambi89
Postat pe 25 August 2008 01:27
De la: lmg, la data 2008-08-24 20:45:26...nu uita frumusetea fizica este trecatoare ....

Se zice cã un suflet de ardelean, mai molcom de felul lui, înainte de naºtere se prezintã la Dumnezeu sã-ºi primeascã însuºirile iar Dumnezeu îi spune: "Cam tîrziu ai venit! Nu mi-a mai rãmas de împãrþit decît frumuseþea ºi prostia. Ce alegi?" La care, ardeleanul rãspunde:"Pãi ce sã zic, Doamne?.. Frumuseþea-i trecãtoare..."
mihai1591
Postat pe 25 August 2008 09:06
la cei 17 anisori ai mei nu ma pot lauda ca ma piricep la astfel de lucruri dar sper sa pot da un sfat obiectiv cu privire la diferenta de varsta...referitor la acest subiect pot spune ca am ajuns la ocncluzia ca diferenta de varsta intre parteneri este absolut necesara...o diferenta de la 2 la 6 ani este arhisuficienta....desigur.......exceptiile intarasesc regula si nu conteaza varsta in mommnetul in care iubesti..........cu toate acestea....nu da bine ca o fata de 18 sa umble cu unu de 44.........sa fim seriosi...lumea ii va condamna mereu...un lucru putem tine minte...cu cat lumea va va condamna ptr asta..cu atat va veti iubi mai mult au exact opusul , va veti certa ca chiorii. mie si parintilor mei ne place sa discutam deschis despre astfel de lucruri......uneori chiar sa ne punem in pielea acelor persoane........e adevarat ca nu stii exact ce sa zici decat cand traiesti pe pielea ta.........sper sa nu ajung nicoadata la astfel de dileme............but u never know....anyway hugs and kisses to everyone & ZAMBITI!!! viata e prea scurta ca sa fim nefericiti;)
Domnisoara_Christina
Postat pe 25 August 2008 09:48
S-au spus atatea pareri si pro si contra, dar din toate e bine sa iei doar ce crede sufletul tau.
Referitor la ce s-a spus despre copil ca va semana cu tatal si va fi un mic "monstruletz", nu e o regula batuta in cuie.
Eu m-am casatorit cu un barbat mai mare ca mine cu 5 ani si care era foarte frumos(ochi albastri, statura atletica),dar care s-a dovedit in scurt timp a fi cel mai mare ticalos in viata.Fetitza noastra seamna fizic cu mine, din fericire si temperamental cu el,din pacate.
E copilul meu si o iubesc enorm si incerc cu rabdare sa ii formez un caracter cat mai frumos.Acum incerc sa o conving sa accepte alt barbat care e in viata mea, pe care l-am cunoscut pe net si care e mai mic ca mine cu 5 ani (ce ironie) si nu este un barbat frumos dar care ma face foarte fericita si nu ii pasa ca sunt mai mare ca el si am si un copil.Dar parintilor lui le pasa asta si el a hotarat sa le intoarca spatele si sa se mute la mine daca nu ma vor accepta.
Sper sa te ajute in luarea deciziei potrivite si exemplul poveshtii mele de viata. Si nu uita sa ne tzii la curent......
iubitzica
Postat pe 25 August 2008 12:38
si eu am o poveste asemanatoare cu a ta , mai scurta si terminata in coada de peste...
prin natura serviciului am cunoscut un tip din actele caruia am vazut ca e mai tanar ca mine cu 12 ani
nici nu mi-a trecut prin cap ca mi-ar placea sau ca m-ar interesa in vreun fel..
l-am tratat doar cu prietenie(fusese trimis la mine de o cunostinta comuna)
seara dupa serviciu m-a sunat si am vorbit o ora despre diversele lui probleme legate de o casa , credite , etc .. vorbe...
mi-am dat seama ca il interesez ca femeie ,m-am mirat stiind dif de varsta( eu arat mai tanara cu vreo 6-7 ani , el pare usor mai marisor cu vreo 3 anisori si totusi... )recunosc nu mi-a displacut dialogul ...
o saptamana am vorbit zilnic despre diverse ne adresam cu dumneavoastra-domnule-doamna)
si intr-o seara pe la 8 am vorbit , mi s-a adresat direct:ce faceai, nu vrei sa ne vedem?
m-a surprins , m-am mirat , mi-a placut si am acceptat sa ne vedem
ne-am plimbat , mi-a spus ca ii plac nespus , ca nu e casatorit si ca daca i-as face un copil ar fi un tata bun
am glumit, am ras si cu sinceritate, poate prea multa, i-am spus ca sant casatorita , ca nu mai am o relatie buna cu sotul , ca as dori sa divortez dar si adevarul privind varsta mea : ca sant mai mare ca el ..
nu mi s-a parut ca ar conta ptr el , ne-am sarutat , mi-a spus ca ma doreste si am stabilit ca a doua zi , cam repede cred acum, sa ne vedem la el acasa...
asa a fost
a fost bine, am facut dragoste , ne-am potrivit ff bine , am convenit sa ne mai vedem ...
ne-am auzit doar la tel , cred ca a inceput sa fie constient ca nu ma vrea


. ne-am mai intalnit in pat de 2 ori si gata
a prins curaj si mi-a spus ca e o gresala sa continuam..
m-a durut mai tare decat ar fi fost normal ptr o relatie asa scurta... si asta e
deci
diferente de varsta , de inaltime , de educatie conteaza cand ptr TINE sant importante , NU PTR CEI DIN JUR
nu e o regula
ptr fiecare e altfel
important e sau nu dupa cum vrea si simte fiecare
si daca nu simti liber ca iubesti , si daca iti pasa ca e mai tanar sau nu decat tine, mai inalt sau mai scund atunci nu e bine sa mergi mai departe ,
Tu esti fericita si ma bucur ptr tine
si eu am crezut , nu de la inceput ca as putea fi , dar nu a fost sa fie ...
savarina_yoyo
Postat pe 25 August 2008 17:21
F. probabil cã "laboratorul tãu secret" a funcþionat f. bine. Dacã þi s-ar fi întîmplat acum 2000 de ani nu era nici o problemã. S-ar fi nãscut o progeniturã cu multe calitãþi. Aºa cum au fost moºii strã-strã...moºilor noºtri ºi cãrora tebuie sã le mulþumim cã existãm, aºa cum sîntem: care mai frumoºi, care mai deºtepteþi, care mai sãnãtoºi, care mai altcumva...
Doar cã ºi el are un "laborator secret". ªi mai ales bãrbaþii au tendinþa de a fi mai mult raþionali decît sentimentali. ªi aºa a fost. Nici rãu ºi nici bine. Ci pur ºi simplu aºa.
Se pare cã totuºi e mai bine cu soþul tãu, aºa cum e.
mihai1591
Postat pe 25 August 2008 21:25
De la: mihai1591, la data 2008-08-25 21:25:23F. probabil cã "laboratorul tãu secret" a funcþionat f. bine. Dacã þi s-ar fi întîmplat acum 2000 de ani nu era nici o problemã. S-ar fi nãscut o progeniturã cu multe calitãþi. Aºa cum au fost moºii strã-strã...moºilor noºtri ºi cãrora tebuie sã le mulþumim cã existãm, aºa cum sîntem: care mai frumoºi, care mai deºtepteþi, care mai sãnãtoºi, care mai altcumva...
Doar cã ºi el are un "laborator secret". ªi mai ales bãrbaþii au tendinþa de a fi mai mult raþionali decît sentimentali. ªi aºa a fost. Nici rãu ºi nici bine. Ci pur ºi simplu aºa.
Se pare cã totuºi e mai bine cu soþul tãu, aºa cum e.
savarina_yoyo
Postat pe 26 August 2008 16:43
ptr mihai 1591
nu e mai bine cu sotul meu asa cum e ptr ca nu e ...
dormim in camere separate de 7 ani , mancam separat ,
platim cheltuielile casei fiecare partea lui ...
e nasol
ne certam uneori chiar f rau
si uite asa
...trece viata si nu e bine
as dori sa divortez
si atunci ar trebui sa impartim apart
si nu e pre usor
banci, credite
etc
si totusi la sf anului cred ca o voi face..
de aceea spun , ca nu e bine sa faci nici un compromis niciodata
sa iubesti si daca nu se mai poate sa nu lungesti agonia...

savarina_yoyo
Postat pe 26 August 2008 16:49
Daca nu simti iubire pentru el, parerea mea este sa renunti si sa ramaneti prieteni .
Mai tarziu nu o sa vina nimic. O sa-ti dai seama ca viata a trecut iar tu nu esti implinita. Se spune ca fericit este cel care iubeste nu cel iubit.

Diana
dya_eco
Postat pe 27 August 2008 10:08
Salutare, dragelor! Citind postarile voastre, constat ca ma regasesc si eu in problema diferentei de varsta si a altor probleme. Am 22 ani si iubesc de un an jumatate un barbat cu 20 ani mai mare decat mine. Totul a decurs firesc, desi nu m-as fi vazut niciodata in postura asta, mai ales ca parintii nu sunt de acord si trebuie sa tin totul in secret. In ultima vreme insa, problemele se agraveaza si ne certam zilnic, din orice, nu mai are rabdare, nu mai e atent.. Ba mai mult, ma compara cu fosta sotie cand se enerveaza si nu-i convine ceva si nu se poate imparti intre mine si fiica lui adolescenta. Stiu, raspunsul va fi sa ma despart de el cat mai repede, dar il iubesc, ca o nebuna, cum n-am mai iubit pe nimeni, avem atatea amintiri frumoase, m-a facut atat de fericita...dar in acelasi timp m-a si "invatat" ce inseamna plansul si suferinta. Ajutati-ma, va rog, cu sfaturi, cum sa respir fara el, cum sa-mi vindec inimioara care e acum atat de sfasiata???
Tweety08
Postat pe 27 August 2008 11:35
intr-adevar, sunt mai mari si sunt mai copti la minte...dar mi se pare ciudat sa fie cu prea multi ani mai mare decat mine..
morticia_adams
Postat pe 28 August 2008 15:06
Nu conteaza varsta!nu trebuie sa te iei dupa nimeni.te iei dupa inima si sentimente.chiar daca iti iei unul de varsta ta si de inaltimea ta tot nu e bine.mereu lumea are ceva de comentat.intr-adevar cel mai rau e cind familia te demoralizeaza,dar trebuie sa fii puternica.daca il iubesti cu adevarat lupta si nu baga pe nimeni in seama.si eu sint intr-o situatie asemanatoare,dar am trecut peste toti.si sint fericita cu el de 3 ani si ceva.
razelm
Postat pe 29 August 2008 16:27
De la: savarina_yoyo, la data 2008-08-26 16:49:53 ptr mihai 1591
.....nu e bine sa faci nici un compromis niciodata


În mod inevitabil, fiecare dintre noi îi greºim, mai devreme sau mai tîrziu, celui de lîngã noi. Dacã nimeni nu ar face "niciun compromis" sigur ne-am distruge ca specie umanã în douã-trei generaþii.
mihai1591
Postat pe 29 August 2008 16:33
salut mie place de un baiat are 19 ani .....intro zi am aflat numarul lui shi ne scriam mesaje foarte mult timp niam scris meaje uneori enshiam seara shi mai vb ............... dar intro buna zi iam spus ce simtiam pentru el dar el a zis ca is prea mika cind a zis asha mia distrus inima ..nushtiam ce sa fac in fiece zi il vedeam shi numi puteram opri sentimentile ............dar a mai zis ca cum se va uita toti prietenii sji lumea ?shtiu shi eu ca place de mine nu mia zis asta dar se cunoashte cind ma vedeam in fiece zi se uita foarte lung la mine ......intro zi eu am stat lingun baiat iar el asha sa uitat la mine ...........cind ma vede se uita cu o privire foarte dulce dar nu intelg de ce nu putem fi in preuna ?????ma poate ajuta cineva ?????dati mi vreun sfat va rog!!!

Postat pe 29 August 2008 16:52
Maria94,de ce nu ne spui si varsta ta?Poate intr-adevar esti mica pt.el.
agadana2
Postat pe 30 August 2008 17:52
scuzatima asta sunt eu maria94 referitor la virsta eu am 14 ani shi el 19ani pentru [agadana2]
imi cer scuze numai pot intra pe numele cela nushtiut de ce dar nu astae importat ............
diferenta nu у mare normal ahsa cred dar ashtept raspunsurile voastre

Postat pe 30 August 2008 21:11
incearca sa nu te pui intre el si fiica, cucereste-l pe el, iar pe ea incearca sa o tolerezi fara insa a-i atenua interesul lui pentru ea. nu te pune pe acelasi palier cu ea, si limiteaza-te la mici formalitati cat sa nu va calcati pe bataturi. oricum oricum te-ai comporta fata de ea, ma refer la binisor, nu vei fi niciodata pentru ea decat cel care i l-a furat pe tatal ei si atat... nu comenta, daca il iubesti treci peste toane de adolescenta, intr-o zi va pleca si ea de acasa, dart iubirea lor va ramane, ca vorba aia sangele apa nu se face. daca vei putea rezista pana cand va pleca si ea maritata poate te va aprecia, daca nu vei fi pentru ea inca una care a vrut sa il fure pe tata si nu a reusit.
mitzura
Postat pe 31 August 2008 13:52
De la: creciun, la data 2008-08-30 21:11:21scuzatima asta sunt eu maria94 referitor la virsta eu am 14 ani shi el 19ani pentru [agadana2]
imi cer scuze numai pot intra pe numele cela nushtiut de ce dar nu astae importat ............
diferenta nu у mare normal ahsa cred dar ashtept raspunsurile voastre
Vrei o parere sincera?Pai ,chiar esti mica!Aici nu se mai pune probleme diferentei mare de varsta ci de faptul ca tu esti minora .Draga mea ,nu dispera!Vei creste f. repede si vei regreta inocenta anilor trecuti.Baiatul pe care il iubesti tu poate avea fete,apropiate de varsta,ca prietene si e posibil sa se uite la tine ca la o sora mai mica.Peste 3-4 ani te v-a vedea ,total ,cu alti ochi.Hai,privirea in sus!Maine v-a fi o noua zi!
agadana2
Postat pe 31 August 2008 16:43
din fericire nu am chiar 1,40, dar nici 1,70, asta nu inseamna ca cei de 1,40 nu sunt oameni, dar stingem lumina!
mitzura
Postat pe 1 Septembrie 2008 19:14
dar la amant nu te-ai gandit? e o scapare si poate fi pe termen lung, mai ales daca nu mai aveti nimic in comun vei ramane si fara apartament de impartit... think about
mitzura
Postat pe 1 Septembrie 2008 19:17
De la: agadana2, la data 2008-08-31 16:43:13
De la: creciun, la data 2008-08-30 21:11:21scuzatima asta sunt eu maria94 referitor la virsta eu am 14 ani shi el 19ani pentru [agadana2]
imi cer scuze numai pot intra pe numele cela nushtiut de ce dar nu astae importat ............
diferenta nu у mare normal ahsa cred dar ashtept raspunsurile voastre
Vrei o parere sincera?Pai ,chiar esti mica!Aici nu se mai pune probleme diferentei mare de varsta ci de faptul ca tu esti minora .Draga mea ,nu dispera!Vei creste f. repede si vei regreta inocenta anilor trecuti.Baiatul pe care il iubesti tu poate avea fete,apropiate de varsta,ca prietene si e posibil sa se uite la tine ca la o sora mai mica.Peste 3-4 ani te v-a vedea ,total ,cu alti ochi.Hai,privirea in sus!Maine v-a fi o noua zi!


Cand esti atat de mica conteaza diferenta, adik la 14 ani. Daca aveai 20 si el 25 nu cred k era mare problema, in niciun caz. El vrea alte lucruri la 19 ani, tu esti cam mica pt astfel de lucruri, parerea mea. Am avut si eu parte de o situatie similara :)) eu 16 el 23 :D stiam ca era aiurea sa avem o relatie si amlasat-o balta. Acum la 20 de ani a revenit baiatul si este altfel, acum se mai poate ;)

Cat despre topic, pt mine chiar nuc onteaza varsta si nici fizicul atat de mult. Conteaza sa am langa mine pe cine vreau, sama sitm bine alaturi de acea persoana, sa ma indragostesc in fiecare zi de ea, sa am fluturasi in stomac cand il vad etc :D Prietenul meu este mai mare cu 7 ani decat mine nu este frumos dar are un farmec special, un sex appeal, este celmai bun iubit, cel mai bun amant si cel mai bun prieten :D

Postat pe 1 Septembrie 2008 19:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oare chiar vrea ceva serios? 6 De la: kudika_7509 16 Mai 2012 18:02
Nu stiu ce vreau 13 De la: kudika_9575 11 Iunie 2012 18:29
Eu romanca ... el arab 258 De la: tordana 28 Iulie 2018 20:47
cum sa-l fac sa nu sufere? 19 De la: MaraDonna 14 Septembrie 2009 20:35
Despartire 7 De la: kudika_1021854 10 Ianuarie 2017 04:24