Setari Cookie-uri

Cat tine o iubire la distanta?

...suntem din orase diferite,dar facem eforturi mari sa fim impreuna,vorbim zilnic la telefon..minute peste minute(noroc cu abonamentele astea)..totusi nu mi se pare suficient..il iubesc,sau cred ca il iubesc...vreau sa fiu cu el,dar nush ...undeva,la un moment dat simt ca mi se vor inchide toate portile si voi suferi enorm...pare barbatul perfect pt mine,e exct pe placul meu...dar nush,sunt unele sentimente..ca si cum as merge pe un drum fara capat..as vrea sa ajung langa el,pentru totdeauna...atunci cand ne intalnim totul e minunat,sunt in al noualea cer,fericita peste putinta,profitam de fiecare minutel impreuna...dar daca ma insel?daca odata si-odata va veni si sfarsitul relatii noastre?privesc in jur si multi ne descurajeaza..replici de genu: ,,nu e pt tine", ,,meriti ceva mai bun"...eu pe el il vreau,nu ma intereseaza ce spune lumea,dar daca acesta este adevarul???..am doar 19 ani,dar sunt cu mult mai matura..cel putin asa ma consider
cum sa trec peste aceste indoieli? ..sau nush cum s-or chema
oare chiar tine o relatie la distanta?sau ochii care nu se vad se uita?
wild_angel
Postat pe 9 Iulie 2008 15:31
nush ce sa zic! e asa si asa!

Postat pe 10 Iulie 2008 10:54
io zic ca o relatie la distanta poate tine mai mult decat iti imaginezi... pentru ca nu exista sansa sa intervina monotonia si plictiseala... si mereu va creste dorul de celalalt... si daca tineti unu la altu cu adevarat... nu prea se pune problema sa va desprtiti.,.. mai devreme sau mai tarziu veti gasi o cale de mijloc sa fiti impreuna asa cum va doriti... ;)
Dieggo
Postat pe 10 Iulie 2008 12:19
Relatii la distanta.. pffffff. e frumos, intr-adevar, am avut si eu parte, de prima mea dragoste, tot la distanta.. cel mai important e , dupa parerea mea, sa stiti f bine ce vreti unul d la altul, si poate dura f muult. pt ca, spre deosebire de rel normale, COMUNICAREA e la baza, comunici cu partenerul tot, ganduri, sentimente, etc...si asa intervine atasamentul, afectiunea, dorinta si iubirea.
Doar sa aveti clarificat ce vreti unul d la altul....si cate compromisuri sunteti dispusi sa faceti, amandoi?
Miss_Stardust
Postat pe 11 Iulie 2008 23:57
Relatiile la distanta sunt extrem de dificile , trebuie multa rabdare iubire dar mai ales incredere si toleranta.Oricum fii sigura ca el nu este imaginea pe care ti-ai creat-o tu despre el ...e altceva la telefon mess si intalniri care dureaza cateva zile fatza de o relatie in care te vezi cu el zi de zi ii vezi toate reactiile ,obiceiurile , cand este neatent sau neglijent il vezi in toane bune si toane proaste ...relatiile la distanta sunt intr-un fel putin superficiale .Eu am avut relatie la distanta(Iasi-Timisoara) si ceea ce zic este din proprie experienta ...pe mess la tel era un alt om iar in realitate era total diferit . Norocul meu a fost ca la tel sau pe net era putin mai dur avea puterea sa imi spuna NU sau sa imi refuze cate ceva dar cand ne vedeam mereu ceda si imi facea pe plac.
seiyra
Postat pe 12 Iulie 2008 17:24
sincer...sper sa nu o iei in nume de rau...da din propria experienta iti zic ca relatiile la distanta nu merita...
am iubit si ink il mai iubesc pe un tip ku kre am avut o relatie la distanta mai mult timp..ne faceam si planuri pt mai tarziu k intr-o zi.sa se duca tot ce am incercat sa "construiesc"....a fost foarte greu...la un moment dat apare gelozia..neincrederea...kestii kre duk imediat la deteriorarea relatiei...
si oricum...parerea mea: iubirea absoluta nu exista...e doar o iluzie de kre ai nevoie ...cel putin ca femeie..te face sa te simti protejata...da nu e deloc asa...tu ca femeie poti sa iubesti in adevaratu sens al cuvantului...da un barbat..niciodata nu v-a sti ce e aia iubirea adevarata..si sper sa nu ma contrazicetzi k stitzi bine ca asa e...poate ca multi o sa ma judecati pt ce am zis acum..da mai tarziu (sper sa nu fie prea tarziu) o sa vedetzi ca am avut dreptate...
in concluzie..as putea spune...ca in ziua de azi ..NU MERITA sa iubesti...cu atat mai mult sa pui suflet intr-o relatie la distanta...
akum e randu tau sa tragi o concluzie...bafta
anamania
Postat pe 12 Iulie 2008 22:36
consider ca acum depinde foarte mult si de caracterul fiecaruia ....fiecare dintre noi are o personalitate aparte ceea ce duce la construirea unor idealuri ..idealuri dupa care ne ghidam viata.Iubirea nu e una singura ..ea se pliaza dupa fiecare si ofera atat satisfactii cat si insatisfactii...insa speranta e aceiasi pe care o gasim chiar in sufletul celei mai insensibile persoane...
mie una,imi place sa traiesc clipa...iar daca asa imi este dat in momentul de fatza,asa voi trai ..insa nu-mi voi calca pe anumite principii niciodata...din cauza barbatilor..intr-adevar,asta e adevarul: nu putem trai fara ei,ne fac viata minunata ...dar si ei fara noi,femeile,sunt zeroooo ... :D
si inca ceva ...mai cred ca tot ceea ce se intampla in viata,se intampla cu un scop ...daca aceasta relatie,la distanta,nu va merge ...voi suferi.o saptamana,doua,trei ...insa voi avea ceva de invatat...voi invata sa nu mai fac ceea ce am facut ;)
ms pt sfaturi ...oricand sunt binevenite,asa ca am rabdare ... :P
wild_angel
Postat pe 13 Iulie 2008 00:28
si ...anamaria,ai incercat sa fii un pic mai optimista?...banuiesc ca ai trecut prin clipe grele si ai avut mult de suferit din cauza barbatilor..dar poate nu l-ai intalnit u pe acel cineva,numai pt tine...nush cum o fi viata ta,dar putin roz nu strica niciodata ... nu neaparat roz,incearca nuante mai deschise ....pt ca de la atata negru ce tot graviteaza n jurul tau,vei avea multe de pierdut...in jurul tau se pot petrece atatea si u nu poti observa pt ca esti prea ocupata ..sa-l tii pe "Nu" in brate...
nu ma intelege gresit,nu am nici un drept sa-mi dau cu parerea despre viata ta,dar totusi ..spun si eu,asa ca fapt divers ..nu e obligatoriu sa tii cont de cele spuse de mine ...ai grija in viata ;)
wild_angel
Postat pe 13 Iulie 2008 00:34
gindesti corect wild_angel..imi pare bine sa stiu ca sunt persoane care nu se dau batute asa usor doar pentru ca cineva a spus ca e greu..nimic astazi nu e usor..dar daca viata e prea usoara si placuta..incepi sa te plictisesti..si orice nu s-ar intimpla in viata,are un anume scop..lectie..si daca e sa fie ceva..asa va fi..vrem noi sau nu vrem..sunt sigura ca te vei discurca,oricare ar fi situatia..bafta,si cit mai multe culori deschise ..ba chiar aprinse si de neuitat..
dolcedoll
Postat pe 13 Iulie 2008 01:08
krede-ma k am fost si optimista...si nu vad totul in negru....k dak as fi asa...akum nu as mai incerca sa fak totul sa ma impac cu el...io ti-am zis doar parerea mea...pt k io stiu kte am avut de indurat de la o relatie la distanta...si kte mai am ink de indurat...si uneori gandesc mai aiurea...pt k tot ceea ce fak..kiar dak fak bine...se intoarce impotriva mea...si se intoarce mai rau dekt ash putea sa imi imaginez...si ti-am zis kestiile astea...k sa te gandesti bine...sa nu suferi mai tarziu asha kum se intampla ku mn...si app...acel cineva special pt mine...nu exista...
anamania
Postat pe 13 Iulie 2008 12:53
din cite am inteles ai zis ca sinteti amindoi din orase diferite,deci distanta nu e chiar atit de mare,mai complicat era daca era vorba de distanta dintre tari,deci parerea mea wild angel este ca daca amindoi mergeti pe aceeasi unda,(intelegi unde vreau sa ajung)sigur veti reusi si sigur v-a tine iuberea forever,dar depinde de tine si de el in primul rind in tot cea ce faceti si va propuneti...

Postat pe 13 Iulie 2008 21:58
..acu 2 ore m-am despartit de cel cu care aveam o relatie la distanta ... :D
wild_angel
Postat pe 14 Iulie 2008 22:32
si eu am avut o relatie la distanta...nu a tinut...pt k ma facea sa am multe semne de intrebare....credeam k e sincer...dar era fals...totul era prea frumos k sa fie real...cel mai rau e ca sufar acum cum nu am crezut k voi suferi niciodata...iliubesc dar el nu era dispus sa lupte pt dragostea noastra,,,isi cauta partenere pe net...din orasul sau.

Postat pe 15 Iulie 2008 00:33
..al meu ..de fapt,el nu a avut niciodata incredere in mine si mereu au existat certuri din cauza geloziei lui ...macar de l-as fi inselat ca sa nu ma acuze pe nedrept ...oricum,seara asta a pus capac tuturor ..m-a jignit la modul cel mai urat..si eu nu tolerez asa ceva
toate au un inceput ...ca sa se si termine..
tocmai din aceasta acasa,si-anume .simteam ca va veni sfarsitul relatiei,am postat acest topic ... ma incurajasem citind unele posturi,dar acum am simtit-o pe piele mea ..
..ata ete..sunt situatii si situatii ...
wild_angel
Postat pe 15 Iulie 2008 00:41
..dictionar explicativ wild_angel : acasa- cauza ;)))

sorry ...nu sunt in forma cea mai buna ;) de maine intru la recuperari ;))
wild_angel
Postat pe 15 Iulie 2008 00:43
hmmm...nu cred ca spatiul si timpul poate distruge o dragoste adevarata,e
dovedit asta.Daca exista cu adevarat sentimente,nu le indeparteaza nici zeci de mii de km Sincer am avut si eu o relatie la distanta, prima mea iubire, dar care m-a facut sa sufar enorm, si s-a ajuns la despartire dupa ce m-am mutat in orasul in care era el.O alta "relatie" la distanta a trebuit sa se termine ca ne-a fost teama sa spunem ce asteptari avem unul de la celalalt, deci e f importanta comunicarea
DeeaCatalina
Postat pe 17 Iulie 2008 14:19
o relatie la distanta implica foarte multe sacrificii asa ca trebuie sa pui in balanta avantajezele si dezavantajele.per total , de cele mai multe dezavantajele cantaresc mai mult. cu multa iubire si intelegere se poate tine o relatie la distanta , insa nu la nesfarsit. personal , nu cred ca se merita , te ingradeste prea mult.nu as suporta sa nu imi vad iubitul zilnic , sa nu petrecem timp impreuna , sa nu il simt langa mine oricand imi doresc. o relatie la distanta temporara poate fi suportabila , dar una care se prea lungeste...moarte sigura.
Kittynelle
Postat pe 17 Iulie 2008 16:42
...e asa greu sa uiti :(
wild_angel
Postat pe 17 Iulie 2008 22:51
Relatiile la distanta...nu stiu, depinde de fiecare, nu poti generaliza...depinde ce vrei si ce asteptari aveti fiecare de la relatie. Am vazut k mai toti de pe aici scriu din propriile lor experiente, asa ca imi permit si eu scriu ceva... Am avut o relatie la distanta foarte frumoasa, totul perfect, minunat etc bla-bla-bla,prin diferite imprejurari am ajuns amandoi in acelasi oras... Ceea ce vreau sa spun e k atunci cd esti impreuna relatia nu mai e aceeasi.Te vezi in fiecare zii, poate stati chiar impreuna, rutina si obisnuinta sunt instalate la ele acasa, plus k ii vezi toate toanele si apucaturile... Sfat: traiestete-ti relatia la distanta cat poti de mult si atat cat e frumoasa! Iar daca vrei sa fiti amandoi in acelasi loc, fizic, atunci pregateste-te de mari schimbari! Ceea ce va urma nu stii daca va fi frumos sau urat, dar sigur nu va mai fi la fel...Bafta!
audrey
Postat pe 18 Iulie 2008 15:21
Si iubitul meu e plecat. Simt ca nu mai pot fara el, dar vreau sa-l astept si imi place ca distanta valideaza dragostea noastra. Plus la aceasta nu cred ca e corect ca timpul despartirii sa dureze mult. Trbuie sa existe tendinta de unificare a cuplului. Mai degraba timpul de lunga durata isi spune cuvintul decit distanta!
Natali1099
Postat pe 18 Iulie 2008 15:41
O relatie la distanta...cum toti au dat exemplu din propriile lor experiente, am sa va spun ca si eu am avut ceva de genul...3 ani aproape...nu-mi mai trebuie, deoarece noi, femeile/fetele, avem tendinta de a visa foarte mult, de a ne implica sentimental foarte mult, pe cand barbatii/baietii nu sunt asa; ei sunt mai reci, vorbesc cu noi (prietenele de la distanta) atunci cand se plictisesc sau cand nu au pe cineva sau cand nu fac altceva mai productiv in timpul liber. Nu vreau sa intelegeti gresit, nu spun ca ei nu se pot implica sentimental foarte mult, insa acele "exemplare" sunt foarte rare. Iar la capitolul cum sa il uiti...nu cred ca neaparat timpul este solutia sau prietenii. Da, iti pot ridica moralul, dar cand esti singura cine ti-l mai ridica?-->TU. Solutiile sau "remediile" pentru a-l uita sunt in fiecare persoana care sufera si care are "tupeul" (capacitatea) de a spune NU suferintei si efectiv de a-ti dori sa fii atat de fericita incat sa privesti viata altfel, intr-un chip mai optimist.
metheo
Postat pe 18 Iulie 2008 23:27
eu am 20 de ani acum, el 24... de la 15 ani sunt cu el... 3 ani si jumatate am stat despartiti, el la bucuresti, eu la constanta... in cel mai fericit caz ne vedeam 10 ore, la 2 saptamani (daca nu se faceau 3, sau chiar 4)... acum am ajuns si eu la bucuresti... n-am reusit sa ne despartim pana acum... nu m-a inselat, nu l-am inselat... si acum suntem bine mersi, si ne facem planuri k peste cativa ani sa ne casatorim...
asadar, traieste clipa, esti tanara... nici eu nu am crezut la inceput ca vom rezista...
mult succes!
vlad_roxana88
Postat pe 22 Iulie 2008 08:43
Nu am citit parerile tuturor de pe forumul asta,dar o sa incerc pe cat posibil sa ti-o impartasesc pe-a mea.Sincera sa fiu,am avut cateva relatii la distanta,la foarte mare distanta,ca sa zic asa,dar nici una nu a tinut.De ce?Cu riscul de a mi calca orgoliul,recunosc ca de cele mai multe ori a fost vina mea.Sunt o fire foarte orgolioasa,mult mai mult decat trebuie,si..da,recunosc sunt mai..intzepata de felul meu .Poate o sa credeti ca nu are nici o treaba o relatie la distanta cu faptul ca sunt "intepata" cateodata,dar d.p. meu d.v.D multe ori aciditatea vorbelor mele,incapatanarea mea,au impiedicat persoana respectiva sa mai acorde o sansa unei posibile impacari,sau sa imi vorbeasca despre o eventuala impacare chiar si dupa ce " ma calmam" aparent.
Cred ca m-am abatut de la subiect,dar concluzia pe care voiam sa o trag este ca depinde de personalitatea si de caracterul persoanelor aflate in cauza (in respectiva relatie).In plus,trebuie sa va ganditi mai bine si sa vedeti daca aceasta relatie merita un sacrificiu,daca intr-adevar sunteti gata sa va luati un angajament..
Momentan nu mai am idei,dar sper ca ti-am fost macar putin de folos.Succes

Postat pe 24 Iulie 2008 17:34
daca va iubiti mult ..o sa treca chestia asta cu distanta..e normal sa apara neincrederea...prima iubire a mea...era in spania ..si eu in romania...vorbeam la tel,pe mess...cand venea acasa era totul ok,apoi....
au trecut apr 3 ani de atunci si inca-l mai iubesc sincera sa fiu..si acum o sa vina acsa..si o sa ramana definitiv in tara..si am zis sa ne mai dam o sansa...
eu zic sa incerci,nu ai ce pierde..daca-l iubesti pe bune..o sa mearga..si sti tu chiar daca e proverbul ala cu ochii care nu se vad sa uita..sa sti k de multe ori distanta intensifica niste sentimente,dorul devine acut...
criss_a
Postat pe 25 Iulie 2008 11:38
De la: criss_a, la data 2008-07-25 11:38:35daca va iubiti mult ..o sa treca chestia asta cu distanta..e normal sa apara neincrederea...prima iubire a mea...era in spania ..si eu in romania...vorbeam la tel,pe mess...cand venea acasa era totul ok,apoi....
au trecut apr 3 ani de atunci si inca-l mai iubesc sincera sa fiu..si acum o sa vina acsa..si o sa ramana definitiv in tara..si am zis sa ne mai dam o sansa...
eu zic sa incerci,nu ai ce pierde..daca-l iubesti pe bune..o sa mearga..si sti tu chiar daca e proverbul ala cu ochii care nu se vad sa uita..sa sti k de multe ori distanta intensifica niste sentimente,dorul devine acut...


wow, m-a impresionat povestea ta.si iti doresc sincer sa fii fericita cu el. Ochii care se vad NU se uita
DeeaCatalina
Postat pe 26 Iulie 2008 19:30
pardon. ochii care NU se vad NU se uita
DeeaCatalina
Postat pe 26 Iulie 2008 19:32
deea..sa sti papusel k au fost si momente nu prea dragutze knd ne certam rau..el era cu cineva acolo..eu cu cineva aici..si ...am vazut k nu ne e bine..eu m-am desp dupa lupte grele de tiranul cu,care eram..si el de tipa de acolo..acum astept sa vina 15 august sa vina acasa..sa ne revedem dupa apr 1 an:)
criss_a
Postat pe 28 Iulie 2008 10:18
si eu sunt implicata intro relatie la distanta si merge destul de bine.
avem un an inpreuna ,tot ce trebuie este incredere unul in celalant.....
piticut
Postat pe 2 August 2008 11:19
De la: criss_a, la data 2008-07-28 10:18:23 deea..sa sti papusel k au fost si momente nu prea dragutze knd ne certam rau..el era cu cineva acolo..eu cu cineva aici..si ...am vazut k nu ne e bine..eu m-am desp dupa lupte grele de tiranul cu,care eram..si el de tipa de acolo..acum astept sa vina 15 august sa vina acasa..sa ne revedem dupa apr 1 an:)


Wow...inseamna ca e ceva acolo...eu zic ca o sa fie bine.Cred ca TREBUIE sa fiti impreuna...daca ati renuntat amandoi la persoanele cu care aveati o relatie, spune multe.Nimic nu e intamplator...asa mi-a aratat viata...
DeeaCatalina
Postat pe 2 August 2008 22:45
daca va iubiti cu adevarat , va dura aceasta relatie.Tot ce trebuie sa faci , in momentul in care va intalniti sa profitati de clipele acelea ca si cum ar fi ultimele si nu-l lasa sa-ti scape !
iubit-va mult 1
mykaela
Postat pe 3 August 2008 13:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu pot sa ma rup de trecut 19 De la: mikixsempre 20 Ianuarie 2010 22:38
Casatorita si indragostita de inca un barbat?? 52 De la: healthy006056 10 Decembrie 2013 12:56
ce sa fac??? 7 De la: deea_sweet 14 Octombrie 2010 17:41
"Culoarea nu e a lucrurilor...e a ochiului nostru..." 27 De la: Mai_Mai 19 August 2009 22:27
nu stiu cum sa procedez... 4 De la: m_user 5 Noiembrie 2009 09:15